Péče o zvíře

Ten, kdo má doma nějaké zvíře, ať už psa, kočku nebo třeba nebezpečného hada, ví, že má za tyto zvířata také velkou zodpovědnost. Musí se o ně starat, ale především je musí také nakrmit. A o tom, jak a čím, se dozvíte v dnešním článku.

Kdy si pořídit domácí zvíře?

Dříve, než si pořídíme domácího mazlíčka, i takového, se kterým bychom se raději mazlit neměli, měli bychom si zkusit odpovědět na několik základních otázek. Co vlastně o takovém zvířeti víme? Víme jaké má potřeby? Co žere a jak často? Budeme mít na něj dostatek času a místa? Jsme-li schopni se nad těmito základními věcmi zamyslet a odpovědět pozitivně a dobře, nic nám nebrání si nový přírůstek do rodiny pořídit.

Jak se starat o zvíře?

Pořádně ho nakrmit! Pokud jste to již udělali, určitě nelitujete. Především ti z Vás, kteří máte doma psa nebo kočku. Pro Vás se jistě stali novým a právoplatným členem rodiny, o kterého se snažíte starat stejně dobře jako o sebe a někdy jim dopřejete i to, co byste si sami odepřeli. Jelikož je nejčastější a nejdůležitější péče o domácí zvíře jeho krmení a výživa, pojďme si o zvířecím jídle a krmení něco říct.

Proč je důležitá kvalitní zvířecí strava?

To, jak bude Vaše zvíře zdravé, jaký bude mít život, staří a délku života, závisí převážně na Vás. Tedy na tom, jak a čím ho budete krmit. V dnešní době je na trhu obrovský výběr krmiv pro domácí mazlíčky, ale ne každý se v těchto krmivech vyzná. Bývají rozděleny podle své struktury, jako například granule, kapsičky, konzervy, různé pamlsky nebo sušené plody, i podle věku či období zvířete. Například jiné nároky na stravu má kočka v březí a kojící, jiné zase kastráti či ostatní zvířata, u kterých se předpokládá v budoucnosti výstavní kondice.

Co obsahují dnešní krmiva pro zvířata?

Většina krmiv pro zvířata již obsahuje veškeré potřebné živiny a vitamíny, proto již není potřeba je doplňovat další, například lidskou stravou. To je také velký problém v krmení domácích mazlíčků. Musíme si uvědomit, že pokud budeme dávat pejskovi nebo kočce kousek ze svého talíře, můžeme jim tak zavařit na různé zdravotní problémy.

Jak se vyznat v krmivech?

Pokud zajdeme do Zverimexu, nebo si** projdeme nabídku krmiv ve větších obchodních centrech**, čeká tam na nás několik značek, některé známe z reklamy, ale i různé druhy krmiv podle stáří zvířete. Ve Zverimexu nám může personál poradit, pokud si nejsme jisti nebo nám vysvětlit některé rozdíly v krmivech. Krmiva se také odlišují různou cenou. Ne vždy platí, že čím dražší krmivo, nebo značka krmiva, tím je krmivo kvalitnější. Většinou jsou dražší ta krmiva, které známe z reklamy, která se v ceně musí samozřejmě promítnout.

Kvalitní krmiva nákupem on-line

Jistě jste si všimli, že krmení pro Vašeho miláčka Vám trochu zatěžuje rodinný rozpočet. S tím jste ale museli při pořizování zvířete počítat. Někteří se snaží ušetřit, a proto krmí psa nebo kočku nejlevnějšími granulemi a dokrmují lidským jídlem. To Vám však nedoporučujeme. S takovým přístupem můžete paradoxně přispět ke zdravotním potížím zvířete a peníze, které jste ušetřili na jídle, vrazíte do veterináře. Musíte se naučit nakupovat kvalitní zvířecí krmivo výhodně. Velmi dobře se nakupuje krmivo na internetu. Je tady o několik procent levnější než v obchodech a kamenných** Zverimexech**. Aby se Vám však tento nákup vyplatil, musíte nakupovat ve větším množství. To ale nebude problém. Nakoupíte krmivo na měsíc nebo na čtvrt roku a ušetříte tak i několik stovek. Jen si to spočítejte.

Jak krmit domácí zvířata?

Krmení domácích zvířat je velmi různorodé. Každé zvíře má jiné potřeby, skladbu jídelníčku a také pravidelnost krmení. Krmení zvířete může být také u některých druhů opravdovým zážitkem. Velmi zajímavé je například sledovat krmení hadů. Ten okamžik, kdy vhodíte hadovi do terária živou myš a sledujete, co se bude dít. Nebo sledovat práci mohutného, dlouhého a velmi hbitého jazyka chameleona, který se právě natáhl po mouše. I pro tyto okamžiky chováme tyto exotické tvory. Pojďme se však podívat na některé nejčastější domácí mazlíčky a jejich krmení, respektive potraviny, které pro ně nejsou vhodné.

Potraviny, které nejsou vhodné pro psy

Pro pejsky nejsou vhodné například luštěniny. Květák a kedlubny působí nadýmavě a čerstvý chléb také neodpovídá tomu, co by měli pejsci jíst. Velmi nebezpečné jsou pro psy krmiva, která obsahují kakao, které je pro psy toxické. Při větších dávkách může způsobit i smrt. Takže až budete chtít svého psa odměnit za dobrý výkon čokoládou, raději sáhněte po jiném pamlsku. Trávicí potíže psa, onemocnění jater a ledvin, nekvalitní srst nebo záněty análních váčků mohou způsobovat kořeněné a solené potraviny. Proto není vhodné krmit psa lidským jídlem.

Co by měla obsahovat potrava pro kočky?

Potrava pro naše kočky by měla být tvořena živinami, vitamíny, minerálními látkami a stopovými prvky. Pro kočku jsou důležité bílkoviny, tuky a uhlovodany. Pokud budeme kočku překrmovat bílkovinami, může z nich kočka lehce tlousnout. Nedostatek potravy škodí stejně jako její nadbytek.

U koček dávejte také pozor na čokoládu a různé dortíky. Nebezpečné jsou pro ně i rozinky a hroznové víno.

Jak nakrmit andulku?

Velmi dobrá je pro andulku čerstvá zelenina a ovoce. Pokud ji budete pravidelně dávat tyto vitamínové bomby, bude dlouho zdravá, bude mít hezké peří a nebude příliš tlustá. Také jim do jídelníčku přiřaďte bylinky a trávy například čerstvou bazalku, petržel apod. Andulky krmíme především různými druhy prosa, lesknici, pšenicí a různým zeleným krmivem.

Pro andulky není vhodná slaná strava, stejně tak sladká ani kořeněná. Není po ně vhodná smetana, máslo, sýry nebo jiný tuk a tučné pokrmy.

Postarejte se, aby Vaše zvíře bylo zdravé

Starat se o domácí zvířátko je někdy velmi zavazující. Pokud se trápí naše zvíře, trápíme se i my. Starejme se proto o ně velmi uváženě a pečlivě a dopřejme jim vždy jen kvalitní a dobře vyvážené jídlo. Odměnou nám za to bude krásné a zdravé zvíře, plné energie

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12845 (magazinpodnikani.cz#416)


Přidat komentář