Teplákovka pro všechny účely

V minulosti je do módy prosadila Madonna, dnes se o jejich propagaci snaží kapela Nightwork. Tepláková souprava ale už není, co bývala. Naštěstí. Přiučte se, kam všude můžete vzít tento sportovní úbor.

Jednoúčelové tepláky

Pokud se bavíme o teplákové soupravě, možná mnohým z vás vytane na mysli onen klasický dres z hrubého materiálu, který se nosil před rokem 1989. Teplákovky už ale zdaleka neznamenají to, co nejčastěji modrá, červená, zelená nebo žlutá varianta sportovního úboru z dob socialismu. Jednotlivé oděvy totiž speciálně konvenují sportu, ke kterému jsou určené. A někdy je dokonce vyloženě vhodné vzít si je do společnosti.

Tepláky na doma, tepláky na jógu

Běžné bavlněné typy tepláků lze nosit doma i na sporty, které jsou spíše relaxačního rázu. V tomto prostředí totiž vyžadujete především pohodlí a trochu zahřátí. Přírodní materiál je pro tyto účely jako stvořený. Vyhněte se látkám, které obsahují z větší části polyester nebo jiná umělá vlákna. Zbytečně byste se v nich potili a cítili se nepříjemně. Což pohodlí rozhodně nepřidá. To platí zejména pro sportovní aktivity. Těmi klidnějšími činnostmi máme na mysli zejména klasickou jógu, pilates nebo tai-chi. Záleží, jaké polohy v jednotlivých pozicích provádíte. Podle toho si vyberte, zda-li si vezmete volnější kalhoty nebo více na tělo. Tepláková souprava může ale stejně dobře posloužit jako pyžamo, pokud jste například na chalupě a potřebujete se více zateplit, tak hřejivý double set je pro tuto příležitost jako stvořený.

Teplákovka z přírodního a umělého materiálu

Sportujete-li aktivněji, vybírejte soupravy, které jsou k danému sportu určené, protože výrobci nejčastěji pracují právě s pohodlím a užitkem úboru při dané aktivitě. Zůstaneme-li ještě u bavlny, tak mikinu z přírodního materiálu si můžete ponechat i na běžnou vycházku. Ovšem na běh nebo jízdu na kole použijte termoregulační materiál. Proč? V samotné bavlně se zpotíte a i když přírodní materiál pot vsákne, stále budete ve vlhku a snadněji nastydnete. To platí i pro umělé materiály. V nich se dozajista zpotíte a navíc tyto látky nevsáknou vlhkost a vy se budete cítit nepříjemně.

Dostáváme se ke spodní části, tedy ke kalhotám. Pro rychlejší sporty by vám úbor neměl vadit, tudíž si oblékněte užší střih kalhot. Zejména pro jízdu na kole to je vhodné, protože se vám nohavice nezamotají do řetězu. A i když nepatříte mezi vrcholové sportovce a myslíte, že vám nemusí záležet na titěrnostech, tak i tak byste měli vědět, že užší střih pomáhá aerodynamice. To způsobuje, že budete rychlejší, protože přebytečný materiál vás nebrzdí.

Materiály teplákových souprav

Už jsme se toho trošku dotkli, které výchozí látky jsou vhodné pro jaké sportovní účely. Co se týká určité slušivosti, tak si odkryjeme pár vlastností, o nichž byste měli mít povědomí, aby vás později nepřekvapily.

V našich vzpomínkách na teplákové soupravy se objevují i tzv. vytahaná kolena.** Tepláky** nošením a přizpůsobováním postavě nebo ohýbáním v určitých partiích mění tvar. Čím je to způsobené? Je to dané přírodní složkou látky. Čím více bavlny nebo jiné příměsi na naturální bázi, tím je látka flexibilnější. Podobně tomu je i s mačkavostí produktu. Přírodní složka se chová totiž jako živá a přizpůsobuje se tlaku. S přidáváním elastanu nebo jiných umělých vláken získává látka tzv. paměťové vlastnosti a dokáže se vrátit do původního tvaru. Proto např. na aerobik nebo jiné sporty, kde se hraje i na celkový estetický dojem, je vhodnější obléci elastičtější oděv. Jen si uvědomte, co si pomyslíte o někom, kdo se objeví ve fitnesscentru v klasických neforemných teplácích, nejlépe ještě zúžených v oblasti kotníků?

Tepláky na hip hop

Pokud hledáte zmínku z počátku tohoto článku, že** tepláky** si lze obléknout i do společnosti, tak jste na ni právě narazili. Ocitnete-li se mezi příznivci hudebního a tanečního stylu hip hop, tak** tepláková souprava** je jedním z poznávacích znaků této sorty lidí. Ovšem i zde platí určitá pravidla a jednoduchá teplákovka sem rozhodně nepatří. Je třeba se porozhlédnout po výrazném modelu. Může být křiklavě barevný, s výraznými grafickými prvky nebo třpytivými nášivkami a ornamenty. Celý model pak doplňují šperky jako jsou masivní řetězy na krku a nespočet prstenů, následuje doladěná kšiltovka, stylové tenisky a případné brýle. A čím honosněji se obléknete, tím lépe. Je to tedy asi jediná disciplína, kde lze kombinovat prvky elegance a sportu na zdánlivě nesourodém kolbišti.

Bio trend, produkty z přírodní bavlny

Ano, i do módní sféry pronikla BIOmánie. Produkty z přírodní bavlny už nestačí, i zde je třeba dodržovat zásady, které prospívají vašemu tělu (nepropouští škodlivé látky a nedráždí tím tak pokožku a přirozenou rovnováhu těla). A stejně jako u surovin s logem BIO při zpracování oděvních materiálů nedošlo k většímu negativnímu zásahu do životního prostředí. Právě ležérní a sportovní móda je často tím sortimentem, který nabízí obchodní domy v BIO kvalitě. Cena těchto artiklů je navýšena zhruba o padesát až sto korun oproti obměně v neBIO kvalitě, což zase není tak moc, vezmeme-li v úvahu, že materiál je opravdu příjemnější.

Teplákové soupravy známých značek

Pokud se chcete oblékat stylově, pak samozřejmě logo nebo výrazný grafický prvek, který charakterizuje danou značku vás v očích ostatních povýší, ale sami pro sebe hleďte na to, co je vám příjemné. Značkové artikly bývají kvalitní, ale pokud nechcete vynaložit finance jen kvůli značce, můžete si pořídit i méně populární model. Prozkoumejte hlavně materiály, ze kterých jsou tepláky vyrobené. Zde se dostáváme i ke zboží z tržnice. Vezměte v úvahu, jestli vám za to stojí mít na teplácích určitý počet proužků nebo onu známou fajfku za cenu toho, že se vám oděv po pár praních rozpadne nebo jinak změní strukturu a vzhled.

Teplákové soupravy na sport

Teplákové soupravy jsou určené především ke sportovním aktivitám. Lze je však využít i k jinému účelu, protože se zde naskýtá mnoho možností, jak pohodlný oděv obléci. Dejte si však pozor na jeden nešvar. Tato rada se vám bude hodit zejména v tomto svátečním období, kdy trávíme čas spíše v teple domova obklopeni všelijakými dobrotami. Někteří lidé po svátcích nedopnou své kalhoty nebo neobléknou jiné pevnější oděvy. Je to způsobené i tím, že doma nosíme pohodlné a elastické oděvy s gumou v pase. Tím snadno ztrácíme přehled o své váze, protože guma v pase vás ihned neupozorní, že jste trošku nakynuli. Tedy pohodlí je občas nutné, ale jako všude – i zde je třeba disciplína.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12676 (magazinpodnikani.cz#149)


Přidat komentář