Sluneční brýle - druhy, výběr

Sluneční brýle rozhodně nejsou jen módní záležitostí. V případě, že je zakoupíte u renomovaného prodejce, kde Vám zaručí jejich kvalitu, můžete se spolehnout na ochranu Vašeho zraku. Pojďme se blíže podívat na druhy slunečních brýlí.

Proč si pořídit kvalitní sluneční brýle

 • Ochrana před spálením očí – v případě, že jste na slunci delší dobu a jste nechráněni opalovacím krémem, můžete si ošklivě spálit kůži, to samé však platí i pro oči. Jak poznáte, že jste i spálili oči? A je to vůbec možné? Spálení očí poznáte podle jejich zčervenání, podráždění, pocitem jakoby písku v očích. Nepodceňujte nebezpečí, jenž pro Vaše oči představuje sluneční záření. Spálení očí totiž může vést až k poruchám vidění, jako je zelený nebo šedý zákal. Chcete se těmto problémům vyhnout? Pak noste sluneční brýle, a to nejen v létě, ale i v zimě.
 • Prevence vzniku vrásek – také mhouříte oči, když Vám slunce nemilosrdně svítí do očí? Říkáte si, že je to jen chvilka, co Vám sluneční paprsky dráždí oči? Ale vynásobte si četnost Vašeho hmouření počtem dnů v roce, kolikrát musíte oči hmouřit, nebo počtem sekund, případně minut za jeden rok. Jedno hmouření trvá opravdu krátkou chvíli, ale za rok se sekundy, minuty nastřádají a dostanete se k úctyhodnému číslu. Jedno hmouření k druhému hmouření a postupně můžete zaznamenat výskyt jemných vějířku v okolí očí. Chcete vypadat co nejdéle mladistvým dojmem? Pak noste sluneční brýle, které spolehlivě ochrání jemnou kůži v oblasti očí před UV zářením, jenž způsobuje vysušování a vede právě ke zmiňovanému vzniku vrásek.
 • Prevence před rakovinou – říkáte si, jak mohou být sluneční brýle prevencí před vznikem rakoviny? Sluneční brýle jsou skutečně prevencí před rakovinou očních víček. Jedná se sice o méně se vyskytující typ rakoviny, ovšem kvůli statistickým datům není důvod, abyste hazardovali se svým zdravím, které máte jen jedno.
 • Ochrana před UV zářením – pokud se kohokoli zeptáte, proč používat sluneční brýle. Drtivá většina právě řekne, že slouží jako ochrana před UV zářením. Ne však poté již většina z nás pořizuje sluneční brýle v optikách, či u jiných renomovaných prodejců. Kolikráte uvidíme, jak si jedinci kupují sluneční brýle v supermarketech, či tržnicích. Tento prodej se bude držet tak dlouho, dokud budou zájemci o nákup brýlí na zmiňovaných místech. Aby Vás sluneční brýle skutečně ochránily před UV zářením, vybírejte takové, jenž absorbují minimálně 75% světla a nejméně 95% UVA a 99% UVB záření. Světlé brýle, jenž při pohledu do zrcadla Vám umožní, že uvidíte svoje oči, nebudou pravděpodobně poskytovat dostatečnou ochranu. Vězte ale, že na barvě skel zase až tak nezáleží, co se týče ochrany před UV zářením.
 • Módní doplněk – jak již bylo řečeno, sluneční brýle neslouží pouze jako módní doplněk, ovšem jejich tvar, barva skel, obrouček může skvěle dotvořit Vaši image.

Na co se zaměřit při nákupu slunečních brýlí

Ochrana proti UV záření – zajímejte se u Vámi vybraných brýlí, jaká je jejich absorpce UVA a UVB záření.

Ochrana před slunečními paprsky – nosíte dioptrické brýle a potýkáte se s problémem, jak si chránit zrak před slunečními paprsky? Nemusíte, pořiďte si dioptrické brýle s UV filtry, jenž budou účinně chránit Váš zrak pře sluncem. Dalším řešením jsou také dioptrické brýle, jenž disponují čočkami, které se ztmaví, dle aktuální intenzity slunečního záření.

Blokace slunečního záření – kvalitní sluneční brýle by měly být schopné odfiltrovat 75 až 90% viditelného světla. V případě, že přes brýle, respektive sluneční čočky, uvidíte svoje oči, je pravděpodobnost, že brýle nefiltrují dostatek světla.

Kvalita skel v brýlí – u skel je důležité, aby měly jednotný odstín. V případě, že zjistíte u nich určité odchylky, co se týče barevnosti skel, nekupujte je.

Mýty při výběru slunečních brýlí

Barva čoček – barvy čoček nemají vliv na vyšší ochranu Vašich očí proti UV záření. Barva čoček je „pouze“ estetickou záležitostí. A jaké barvy čoček nabízí současný trh? Kupříkladu hnědé, šedivé, červené, modré, žlutooranžové a další.

Co tvoří sluneční brýle

Brýlová obruba – měla by být lehká, aby Vás netížila, nelámavá, s velkou trvanlivostí.

Stranice brýlové obruby - můžete vybírat i takové, jenž jsou opatřené speciálním uvolňovacím mechanismem stranic, jenž se při pádu uvolní, čímž ochrání brýle před zlomením.

Brýlová čočka – budete-li používat sluneční brýle při určitém sportu, volte odstín čoček dle světelných podmínek, proto, aby příslušný odstín nesnižoval zbytečně Vaši koncentraci. Za jasného slunečního světla jsou vhodná například hnědá, šedá, kouřová zabarvení čoček, které nezkresluje barevné vnímání. Polykarbornová brýlová skla jsou vysoce mechanicky odolná, mnohem tenčí i odolnější před rozbitím, oproti klasickým plastovým brýlovým čočkám. Akrylátová skla jsou extrémně odolná plastová alternativa k polykarbonátu.

Nosník brýlí – v případě volby pogumovaného povrchu nosníku, bude zajištěné pevné posazení brýlí na obličej. Silikonový materiál Vám zajistí díky své měkkosti optimální pohodlí.

Kategorie protislunečních filtrů

 • Kategorie 0 - bezbarvý nebo velmi světlý filtr: propustitelnost viditelného záření dosahuje 80 - 100%
 • Kategorie 1 - světlý filtr: propustitelnost viditelného záření dosahuje 43 - 80%
 • Kategorie 2 - středně tmavý filtr: propustitelnost viditelného záření dosahuje 18 - 43%
 • Kategorie 3 -  velmi tmavý filtr: propustitelnost viditelného záření dosahuje 8 - 18%
 • Kategorie 4 - velmi tmavý filtr: propustitelnost viditelného záření dosahuje 3 - 8%

Druhy slunečních brýlí

V současnosti máte možnost si vybrat mezi mnoho druhů slunečních brýlí rozličných tvarů, barev, volby materiálu, ze kterého jsou vyrobené.

Většina běžných slunečních brýlí propustí zhruba 15 až 25 % veškerého viditelného světla. Takové postačí pro vaše každodenní potřeby, nebo při běžné rekreaci.

 • Sluneční brýle pro běžné nošení
 • Sluneční brýle pro sportovní účely - například golf, lyžování, střelba aj.
 • Sluneční brýle – dámské, pánské, dětské

Když nosíte dioptrické brýle a potřebujete oči chránit proti slunci

Nosíte dioptrické brýle? Nechcete si pořizovat samotné sluneční brýle? Pak máte ještě jiné možnosti. Porovnejte je a zvažte jejich výhody i nevýhody.

Celoplošné nástavce k brýlím

 • jsou estetičtější, než kupříkladu nasazovací sluneční klipy, jenž představují také alternativu k slunečním brýlím

 • jsou lehčí a pohodlnější při manipulaci

 • vyžadují vyšší pořizovací náklady

 • mohou deformovat obraz

 • mohou však také vypadat neesteticky

 • zvyšují hmotnost brýlí

 • snižují komfort při nošení

 • mohou také omezovat periferní vidění

Nasazovací sluneční klipy

 • jedná se o velmi rychlé řešení

 • představují levné řešení

 • zvyšují hmotnost brýlí

 • mohou však poškrábat Vaše brýlové čočky

 • snižují do určité míry optickou kvalitu

 • nejsou příliš elegantní

Samozabarvovací brýlové čočky

 • nemusí Vám vyhovovat jejich pomalejší odbarvování, jakmile přijdete ze „světla“ do tmavšího prostředí

 • musíte počítat s horším zabarvováním v autě, protože čelní sklo auta zachytává do jisté míry UV záření

Jak pečovat o brýlové čočky u slunečních brýlí

Brýlové čočky čistěte výhradě na mokro, a to především plastové čočky. Obrubu vložte pod tekoucí vodu, která může být mírně vlažná, ne však horká. K odmaštění můžete použít běžné mýdlo nebo jar. Pomocí bříšky prstů čočky jemně vyčistíte. K osušení čoček používejte speciální mikrovláknové utěrky. Jde o jemnou látku, která vaše brýle jemně vyčistí a nepoškrábe. Také můžete brýlové čočky čistit speciálními přípravky, spreji, nebo v tzv. ultrazvukové čističce. polykarbonátové čočky mohou nežádoucím způsobem reagovat na agresivní čističe na brýle, jako je líh, nebo na nepřirozené chemické prostředí, a to například na laky na vlasy. Proto pro čištění Vašich brýlí používejte pouze přípravky s označením Polycarbonat Friendly a veškerou kosmetiku používejte ještě před nasazením brýlí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12622 (magazinpodnikani.cz#69)


Přidat komentář