Šály a šátky jako módní doplněk

Doplněk, který vás ochrání nejen před sychravým počasím, ale významně oživí vaši osobnost. Hedvábné, bavlněné, kašmírové nebo pashminy. Jak se v tom nepřeberném množství zorientujete?

Šátky z čisté bavlny

Přírodní materiál, který je považován za stálici v oděvním průmyslu, nezaujímá v tomto případě prvenství. Čistě bavlněné šátky totiž tolik nezdobí jako hedvábí a nehřejí jako vlny či pashminy. Sem tam se v tomto provedení doplňky vyskytují spíše výjimečně. Děje se tak i z důvodu, že jsme zvyklí z dob dřívějších, kdy struktura materiálu byla drsnější, hledat spíše něco jemnějšího. Dnes to ovšem neplatí. Čistá bavlna je více změkčelá, takže na krku tolik nedrhne. Jediní, kdo využívá bavlněných šátků ve většině, jsou příznivci metalu a punku. Poznáte je podle černých variant s bílými motivy, nejčastěji lebkami. A právě ty inspirovali známé módní návrháře k obdobným kolekcím, takže třeba John Galliano vám nabídne i takový „haute couture" doplněk.

Šátky z hedvábí

Lesk materiálu podtrhující výrazné vzory. Pokud si ženy pořizují šátek jako doplněk, nejčastěji sahají právě po hedvábí. Vlastnosti tohoto materiálu dovolují s doplňkem dobře pracovat. Můžete si jej ležérně umotat kolem krku nebo použít místo pásku. Hedvábné obměny totiž skýtají mnoho barevných kombinací a motivů. Protože si ale šátek většinou uvazujete okolo krku, mějte na paměti, že daný vzor, který vás uchvátil nebude vidět v celé své kráse. Proto si nejprve vyzkoušejte, jak bude šátek vypadat uvázaný.

Crep de chine, habotai, pongé, chifon

I hedvábí má několik poddruhů. Můžete si vybrat z pevnějších struktur jako je „crep de chine" nebo „habotai", jemnější jsou pak různé typy „pongé" a pavučinkovou strukturu nabízí „chifon". Posledně jmenovaný můžete v podstatě v kterékoli barevné variantě libovolně kombinovat s koloritem vašeho modelu. Šátek je tak nenápadný, že vám kolem krku udělá spíše jen barevnou mlhu a působí velmi efektně.

Vlastní výroba šátků, malované hedvábí

Trendem posledních let se stalo ručně malované hedvábí. Existují základní techniky, které se může naučit skoro každý. Existují ovšem i tací výtvarníci, kteří se naučili bohatě experimentovat s hedvábnými šálami a jejich výtvory pak na krku působí jako šperk.

Pokud si budete pořizovat hedvábný artikl, pamatujte, že hedvábí klouže. Tudíž vám nebude tak pevně držet, například ve vlasech, jako pevnější struktura jiné látky. Záleží na vás, na jakou příležitost si šátek pořizujete.

Vlna, kašmír a pashmina

Doplňky z vlněných vláken známe už odjakživa. I když se na trh dostaly i jiné produkty, vlněné šálky neztrácejí na oblíbenosti. Pořád totiž platí za doplněk, který vás skutečně zahřeje. Vybírat můžete z klasicky pletených artiklů, ale pokud budete hledat, narazíte i na vtipné kousky. Mezi ně patří šály, jejichž hladký povrch ozvláštňují menší aplikace, které jsou na produktu našité. K nim pak výrobci přidávají do setu i rukavice či zimní čepici.

Velmi oblíbené hřejivé doplňky jsou produkty, které zavání orientem.** Kašmírové plédy** či populární** pashminy** si můžete nejen omotat okolo krku, ale v podzimním počasí je použijete i jako pončo. Výhodou je totiž jejich skladnost, kterou mají oproti lehkému kabátku. Na našem trhu jednak naleznete barevné spektrum pashmin, ale objevují se i bohatě vyšívané šály se vzorem, který připomíná perské koberce. Postupně se k nám dostávají i arabské vzory s flitrovými a korálkovými aplikacemi, které pořídíte v řádech stovek korun.

Šátek nebo šál?

V podstatě základní rozdělení. Šátek má tvar pravidelného čtverce. Ten nejčastěji využijete jako pokrývku hlavy, uvážete jej kolem krku nebo si jím nápaditě ozdobíte kabelku. Klasické šály pak slouží k většímu zachumlání, aby jejich nositelka nenastydla, hodí se i jako ozdoba do vlasů nebo vám nahradí pásek. Záleží na vás, jak tento doplněk využijete a podle potřeby si daný typ pořídíte.

Jak si šátek uvázat?

I naše první dáma, paní Livia Klausová, sama velmi ráda nosí šátky a přiznává, že ji baví objevovat nové a nové způsoby vázání. Vlastníte-li čtvercový šátek, tak jednou z oblíbených vázacích technik je ta, kdy doplněk přehnete, aby vznikl trojúhelník. Kolem krku jej pak uvážete tak, aby cípy byly viditelné na vaší hrudi. Mezi efektní vázání, které použijete i šál, se řadí tzv. vánočka. Daný doplněk nejprve přehnete napůl a oba konce kolem sebe navzájem promotáte. Poté jej umístíte kolem krku.** Šátek či šál** uvážete tak, že smyčkou u jednoho konce provléknete jeden z cípů a ten svážete s druhým koncem. Vázání pak naaranžujte dozadu, aby nebylo vidět.

U** dlouhých šál** se nejčastěji používá metoda „oka". Opět přepůlíte danou šálku a vzniklým okem provléknete dva cípy z druhé strany. Máte-li na šále nápadný vzor, nechte ho vyniknout a naaranžujte ho tak, aby byl vidět.

Velmi populárními se staly spony na šátky. Nejprve expandovaly klasické, které připomínají prstýnek. Jím stačí cípy jednoduše provléknout a ozdoba vám bude držet, protože se tam navrství materiál, který sponu zachytí. Výrobci pomůcky ale experimentují dál, a tak si můžete pořídit i složitější variace, které připomínají brože. Nosí se všechny materiály: zlato, stříbro, dřevo, plast, drátěná bižuterie, keramická či plstěná díla.

Pokud vás zajímá, jaké vázání je horkou novinkou, tak se nechte inspirovat. Cípy dlouhých šál a šátků, které jednoduše uvážete kolem krku, zachyťte ještě pod pásek, který zdobí váš kabát.

Opravdu dlouhý šál - sarong

Vázání ovšem nekončí jen u velikostně standardních šátků a šál. Pokud se vydáte k moři, tak si místo lehkých šatů přibalte tzv. sarong, který upevníte kolem těla. Můžete jej obmotat okolo boků, nebo si dva cípy ve stejné linii zavázat za krkem a máte šaty. Stejně tak si můžete vytvořit top. Čtvercový větší šátek přepulte, aby vznikl trojúhelník. Vzniklou základnu uvažte kolem pasu. Zbylé dva cípy svažte vzadu za krkem a tím vám vznikne tílko efektního střihu.

Jakou šálu nebo šátek si vyberete?

Když si budete pořizovat šátek, rozmyslete si, na jakou to bude příležitost.** Dlouhou šálu** k večerním šatům vyberte samozřejmě v barvě, která konvenuje šatům. Pokud si doplněk chystáte volně přehodit přes ramena, tak máte jedinečnou příležitost vybrat si zajímavé vzory a efektní výšivky z nití nebo z flitrů. Vybíráte-li si šálu, kterou uvážete kolem krku, tak si zkuste, jak bude vypadat, až ji shrnete. Pamatujte, že i když se vám na ní líbí motiv koně, tak na uvázaném doplňku nebude vidět a mohou poté vyniknout úplně jiné barvy.

Nebojte se experimentovat. Šátek je jedním z mála oděvních produktů, se kterým si můžete vyhrát. Nastudujte si typy vázání, motejte kolem krku i boků a když se vydáte do nepříznivého počasí, tak šátek neschovávejte do kabelky, ale efektně jej uvažte okolo popruhu tašky.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12590 (magazinpodnikani.cz#26)


Přidat komentář