Kvalitní pleťová kosmetika

Pokožka, kterou máme na tváři je mnohem citlivější než kůže na ostatních místech těla. Proto vyžaduje zvláštní péči, která ji prospěje, ale zároveň nezatíží. Jaké kosmetické přípravky ji můžete dopřát?

Proč nepoužívat mýdlo na očistu obličeje?

Připomínání základů osobní očisty je možná zbytečné, ale i zde se mohou vyskytnout případy, kdy někdy způsob hygieny škodí. Pokud po umytí mýdlem cítíte pnutí obličeje, tak je to signál, že jej zbytečně** vysušujete**. Proto raději pro obličejovou část používejte speciální čistící gel, který více hydratuje a má vyvážené PH. Vysušování naopak zase může svědčit pleti se sklony k mastnotě nebo akné, ale i zde pozorujte, zda vás obyčejné mýdlo nedráždí a v případě potřeby si rovněž pořiďte gel nebo pěnu regulující maz. Přípravkem jemně kružte prsty po pokožce a spíše jej jemně roztírejte a zbytečně netlačte.

Jak dosáhnout pěstěné pleti?

Záleží na typech pokožky, které si představíme níže, ale většinou se používají tyto přípravky: pleťová voda, denní a noční krém a masky. Ostatní produkty jako je čistící mléko, noční péče, peelingy apod. se vybírají již podle typu pleti.

Používání přípravků pro jednotlivé typy pleti

K pěstěnému vzhledu a hlavně** zdraví pokožky** vede jen jedna cesta: používání přípravků na daný typ pleti. Jiná volba může znamenat jen zbytečné komplikace, které vás mohou dovést až ke kožnímu lékaři.

Mastná pleť a kosmetika

Tento typ pokožky se jednak samozřejmě vyznačuje tvorbou nadměrné mastnoty a tím tedy i leskem. Nejedná se však o typy pubertální pleti a nelze sem úplně zahrnout i tzv. oblast T zóny (kůže mastná pouze na čele, nose a bradě, viz. níže). Pleť se během života mění a její specifické požadavky rovněž. I když by se mohlo zdát, že mastná pokožka potřebuje vysušující péči, tak ve zralejším věku, kdy přibývají vrásky, musíte svoji kosmetickou výbavu obměnit. Bohužel, i když lidé s mastnější pletí mají méně vrásek, než jejich vrstevníci, tak se jim stejně úplně nevyhnou. Ale stárnou vizuálně pomaleji.

Na mastnou pleť používejte tonikum

Pokud jste v mladším věku, tak pro běžnou denní péči používejte tonikum určené na daný typ pokožky. Tím si pomocí vatového tampónu otírejte obličej, krk a dekolt ráno a večer. Zbavíte tím tak pleť přebytečného mazu. Jako krém používejte buď ten, který je určen speciálně na daný typ pokožky anebo si vyberte výrobek na gelové bázi či přímo gel. K tomuto** typu pokožky** se ještě hodí různé masky rovněž na gelové bázi, které se sloupávají anebo rychle usychají, čímž vstřebávají mastnotu. Pokud chcete používat peeling, tak s ním nakládejte opatrně. Nanášejte ho v případě, že máte pocit zdrsnělé pokožky. Častější používání dráždí pokožku a tím více se tvoří maz. Dávejte si rovněž pozor na oblast kolem očí. Zde máme jemnou kůži, která má tendence vrásčit. Proto, pokud cítíte pnutí po nanášení přípravků, tak oblast vynechte a kupte si speciální oční krém.

Smíšená pleť a kosmetika

Pokožka, která je na některých místech mastná, na jiných zase sušší. Spadá sem výše zmíněná T zóna, která se vyznačuje leskem na čele, nose a bradě. Existují produkty, které jsou určené pro tento typ pleti, ale někdy může být regulace obtížná. Je to asi jako s vlasy s mastnými kořínky a suchými konečky. Také musíte dolaďovat. Proto si vytipujte místa, která jsou sušší a ty promazávejte a ta lesklá místa zase vysušujte. Časem se pleť minimálně zkoriguje a budou vám stačit přípravky pro smíšenou pleť.

Na smíšenou pleť tonikum i pleťové mléko

Pro tento typ kůže se rovněž hodí tonika, ale můžete sáhnout i po pleťovém mléku, který pokožce dodá vláhu. Protože se smíšená pleť pohybuje na hranici mezi mastným a suchým typem, tak i ve výběru krému se orientujte, k čemu má kůže momentálně sklony. Vybírejte krémy i gely. Co se týká masek, tak dopřejte pleti celkovou regeneraci, ale v případě T zóny stačí natřít tuto oblast vysušovacím výrobkem.

Suchá pleť a kosmetika

Pokožka, která má sklony k pnutí a to nejen po umytí vodou a mýdlem. Někdy se loupe a šupinatí a má sklony k brzké tvorbě vrásek, proto je třeba hydratovat už v brzkém věku.

Na suchou pleť pleťové mléko i olejíček

Suchou pleť nejlépe promastí pleťové mléko, kterým odlíčíte zbytky make-upu. Nevylučuje se ani použití pleťové vody určené pro daný typ pokožky, ta kůži ovšem tolik nepromaže. Jako další péče je vhodný mastnější krém a můžete si dovolit i olejíček, který nahrazuje krémy. Stejně tak i noční sérum, které pleť regeneruje. Ráno pak pleť osvěžte tonikem, abyste odstranili přebytečný tuk.

Normální pleť a kosmetika

Zdánlivě jednoduchý případ. Ovšem i tato kůže má občas výkyvy, kdy pne nebo se leskne, proto je vhodné ji zajistit péči. Tonika, mléka, krémy, olejíčky séra a masky proto přizpůsobte danému stavu pleti.

Problematická pleť a kosmetika

Kůže se sklony k akné, která se nemusí vztahovat jen k pubertálnímu věku. Ucpávání pórů (černé tečky) a nadbytečná tvorba podkožního mazu, kdy se vytvářejí pupínky, charakterizují problematickou pokožku. Zde pečlivě vybírejte, co budete používat, protože kosmetikou lze stav pleti korigovat. Nejedná se zde totiž o celoživotní charakter, tudíž vlastně odstraňujete problém, ale typ vaší pokožky je ve skutečnosti jiný (normální, suchá, mastná nebo smíšená). Proto je vhodné se poradit s odborníky, protože některé výrobky určené na akné mohou být až příliš drásavé pro danou kůži a rozdráždí ji k větší tvorbě pupínků. Na tento typ jsou vhodné přípravky například s obsahem zinku.

Zralá pleť a kosmetika

Další případ, kdy základ pleti je jiný, ovšem ve vyšším věku se musí počítat s přibývajícími vráskami nebo povadlou pletí, proto přizpůsobte výběr produktů danému stavu. Prodávají se přípravky proti vráskám, které berou v potaz i zmíněný základ pleti. Někdy vám ovšem mohou vyhovovat i produkty ryze určené pro zralou pleť. Například ty s konezymem Q10. Až si budete roztírat krém nebo čistit pleť, tak kůži netahejte. Zbytečně pak dříve povadne. Tento krok ostatně jako prevenci můžete aplikovat i v dřívějším věku.

Kvalitní kosmetika nemusí být drahá

Kvalitní pleťová kosmetika nemusí jít hluboko do vaší kapsy. Spousta žen nedá dopustit na tradiční krémy, které známe už z dob minulého režimu a prodávají se v tubě. Rovněž mezi oblíbené přípravky patří ona modrá plechová krabička, která v sobě skrývá také chválený krém. Ovšem stejně jako třeba vlasy potřebují změnu, tak i pokožka chce zpestření. Proto ji dopřejte péči určenou speciálně pro váš typ pokožky. Začněte tím, že si u kosmetičky nebo speciálně vyškolené pracovnice v parfumerii necháte určit typ vaší pleti. Až budete kupovat sadu přípravků, tak nejlépe ve stejné řadě nebo alespoň od stejné značky. Není to dané tím, že musíte skoupit vše, co firma nabízí, ale složení produktů v jedné linii si nejvíce konvenuje a skvěle se doplňuje. Proto prospívá i vám.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12712 (magazinpodnikani.cz#196)


Přidat komentář