Hodinky jako módní doplněk

Hodinky byly od pradávna znakem prestiže a vypovídaly o společenském postavení. V dnešní době si hodinky může dovolit každý, avšak vzhledem k tomu, že se staly součástí módy, dokáže o nás jejich výběr leccos vypovědět.

Hodinkami je myšlena zmenšenina hodin, jejímž hlavním účelem je zobrazování času. Někdy mají hodinky i další funkce, jako např. stopky, zobrazování data, fáze měsíce, alarmu apod.

Historie hodinek, první náramkové hodinky

Historie hodinek sahá do počátku 16. století, avšak tenkrát se jednalo o přístroj dnešním hodinkám nepříliš podobný. V průběhu následujících století se začaly vyrábět kapesní hodinky, které byly v postupem času zdokonalovány a jejich chod zpřesňován. Důležitým mezníkem je rok 1904, kdy byly vyrobeny první náramkové hodinky, které se staly okamžitě velmi populární a téměř vytlačily z trhu hodinky kapesní.

Novodobá historie hodinek

Dalším důležitým mezníkem byl vynález elektronických hodinek, jež vznikly v 60. letech 20. století ve Švýcarsku. Tyto hodinky začala vyrábět japonská firma Seiko v analogické i digitální podobě. Vzhledem k jejich nižší ceně i větší přesnosti se staly velmi rychle nejvíce prodávanými a vytlačily z trhu ostatní druhy hodinek.

Náramkové elektronické hodinky - quartzové hodinky

V dnešní době jsou hodinky nejen věcí praktickou, ale i věcí estetickou. A stejně jako ostatní doplňky podléhají i hodinky módě. Nejběžnějším typem hodinek jsou samozřejmě náramkové elektronické hodinky (jinak označované také jako quartzové hodinky). Co se týče typu zobrazení času, lidé dávají stále přednost spíše analogovému zobrazení.

Z jakých typů hodinek můžeme vybírat?

Jak vyplývá z textu výše, existují různé druhy hodinek. Ty se v základu dají dělit na kapesní a náramkové, jež je možné třídit dále podle různých atributů.

Kapesní hodinky

Kapesní hodinky pravděpodobně uvidíte spíše ve filmech či v muzeích. Jedná se o hodinky poněkud větší než náramkové, jež často byly zavěšeny na řetízku a dotyčný majitel je nosil v kapse. Avšak ani těmto hodinkám „neodzvonilo“ a kromě starých – sběratelských – modelů lze v obchodech zakoupit i modely nové. Vlastnictvím těchto hodinek byste jistě zaujali své okolí.

Náramkové hodinky

Náramkové hodinky jsou daleko rozšířenější a běžnější než ty kapesní. Tyto hodinky se vyrábí v různých provedeních a modelech, avšak společné mají to, že je lze upevnit na ruku pomocí řemínku, který může být buď kovový, plastový či nejčastěji kožený. Právě náramkové hodinky podléhají módě a existuje mnoho druhů, kterými se můžete odlišit od ostatních.

V zásadě lze tyto hodinky dělit na mechanické a elektronické či na analogové a digitální.

Druhy hodinek podle zobrazení času

Třídit hodinky lze i dle zobrazení času a je jen na Vás jakému dáváte přednost. Vybírat lze z analogových, digitálních, ale i z kombinovaných a binárních hodinek.

Analogové hodinky

Nejvíce preferovanými jsou hodinky analogové, na kterých je čas zobrazen pomocí hodinových ručiček, jež ukazují hodiny, minuty a sekundy. Jejich oblíbenost tkví pravděpodobně zejména v jednoduchosti a zvyku. Lidé jsou jednoduše zvyklí na to, číst čas v této podobě a nechtějí na tom nic měnit.

Digitální hodinky

Avšak i hodinky digitální jsou velmi využívané. Jedná se o hodinky, které ukazují čas na displeji pomocí číslic a jež mohou mít i další funkce jako např. alarm. Tento typ hodinek je také velmi oblíbený, všeobecně však nejsou tak estetické a využívají je spíše lidé, jež vidí v hodinkách věc ryze praktickou.

Kombinované hodinky

Dalším typem jsou hodinky kombinované, které obsahují jak ručičky ukazující čas, tak i displej, kde je čas zobrazen pomocí číslic. V tomto případě se jedná spíše o snahu udělat hodinky zajímavé.

Binární hodinky

Nejzajímavější jsou však hodinky binární, které jistě dokáží zaujmout. Ty ukazují čas či datum v binárním kódu (ve dvojkové soustavě), který je nutný sečíst. Existuje mnoho modelů těchto hodinek, jeden zajímavější než druhý.

U klasických binárních hodinek získáte čas sečtením číslic 1,2,4,16 a 32, avšak binárními hodinkami jsou nazývány i hodinky, u kterých sčítáte např. 1, 5, 10 minut a hodiny zvlášť. Pokud si zakoupíte hodinky tohoto typu, můžete si být jisti, že na sebe strhnete pozornost okolí.

Doplňkové funkce hodinek

Kromě ukazování času mohou mít hodinky i další zajímavé funkce. Mezi klasické patří zobrazování data, dnů v týdnu, alarm, stopky či vodotěsnost. Pokud čekáte od svých hodinek ještě něco více, můžete sehnat hodinky s kompasem, teploměrem, výškoměrem, barometrem či jinými speciálními funkcemi.

Materiály hodinek

Materiál, ze kterého jsou hodinky či řemínek vyrobeny určuje finální vzhled hodinek a právě jeho volba podléhá módním trendům. Každý materiál má svá specifika a měli byste jej vybírat pečlivě, zejména pokud trpíte alergiemi. Nejčastější materiály si představíme v následujících řádcích:

  • Mosaz – materiál se zajímavým vzhledem vznikající slitím zinku a mědi.
  • Nerezová ocel – jeden z velmi často využívaných materiálů, jehož nevýhodou je vyšší hmotnost.
  • Plast – velmi častou používaný materiál, který je vhodný pro alergiky a z něhož jsou vyráběny lehké sportovní hodinky.
  • Titan – jeden z velmi vyhledávaných materiálů, zejména alergiky, který je odolný a avšak lehký.
  • Uhlík – materiál, jež je využíván zejména pro výrobu sportovních hodinek, a to z důvodu jeho odolnosti a výsledné lehkosti hodinek.

Mezi materiály, ze kterých se vyrábí řemínky k hodinkám, patří zejména kůže, ocel, pryž, silikon či textil.

Sklíčko na hodinkách

Co se týče sklíčka na hodinkách, je důležité při výběru dávat pozor zejména na možnost prolomení a poškrabání. Mezi nejodolnější skla patří safírové sklo, které má největší odolnost proti poškrábání. Často využívané a velmi tvrdé je i minerální sklo, které obsahuje příměs křemene. Akrylátové neboli plastové sklo je jedno z nejpoužívanějších, avšak ne tak odolných skel. Specialitou je pak např. antireflexní či sférické (vypouklé) sklo.

Jak vybírat hodinky

Z předchozího výčtu vyplývá, že existuje nepřeberné množství hodinek, které je navýšené ještě tím, že se hodinky staly módním doplňkem a firmy nabízejí mnoho nejrůznějších designů. Jaké hodinky jsou v módě se jen těžko určuje a každý by měl vybírat zejména podle svého vkusu, dle typu oblečení jež nosí, dle příležitostí, při kterých si chce hodinky brát a dle toho, zda chce mít jen jedny či několikeré, jež bude měnit.

Jak vybírat luxusní hodinky

Luxusní hodinky jsou znakem prestiže a lepšího postavení majitele. Pokud však lidé, se kterými se stýkáte, nejsou znalci a nerozeznají takové hodinky od běžných, nemá smysl je kupovat. Je tedy nutné rozvážit, v jaké společnosti se pohybujete a zda se opravdu tato investice vyplatí.

Jak vybírat sportovní hodinky

Naopak** sportovní hodinky** najdou své příznivce nejen v řadách sportovců, ale i lidí, kteří dávají přednost jednoduchosti a praktičnosti. Tyto hodinky často také snesou horší zacházení a je možné vybrat si z nepřeberného množství modelů za rozumné ceny.

Jak vybírat klasické hodinky

Pokud však nemáte vyhraněný styl a hledáte praktické jednoduché hodinky za rozumnou cenu, můžete v nabídkách výrobců najít klasické hodinky. Tyto typy hodinek se hodí téměř ke všemu oblečení a lze je pořídit za velmi rozumnou cenu.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12713 (magazinpodnikani.cz#198)


Přidat komentář