Větráky do kanceláře, typy a výběr

Jsou období, kdy pobyt v kanceláři je více či méně nepohodlný, nepříjemný. I když většina z nás netrpělivě vyhlíží, kdy přijde jaro, léto, po dlouhé zimě, tak právě letní období nás dokáže značně potrápit. Zpříjemněte si čas v kanceláři vhodným větrákem.

Někde se setkáte s pojmenováním** větrák**, někde zase ventilátor. Jedná se v podstatě o jedno a totéž zařízení, jehož stěžejním úkolem je rozvíření vzduchu v místnosti, ať už v kanceláři, nebo doma. Díky větráku se budete cítit příjemněji, budete se moci plně soustředit na činnosti, nebudete se tolik potit, nebudete se cítit jakoby ulepeni od potu. Ještě váháte, zda si máte pořídit větrák?

Proč si pořídit větrák

 • Zlepšení proudu vzduchu v místnosti
 • Umožnění ochlazování těla
 • Zachování našich přirozených adaptačních mechanismů, oproti například klimatizace

Na co se zaměřit při výběru větráku

Až budete kupovat nový** větrák do své kanceláře** nebo i domů, měli by jste se zaměřit na následující body.

Velikost větráku

Především si tohoto parametru všímejte v případě, že si pořizujete stolní větrák, který si lze postavit přímo na stůl, ať už pracovní, konferenční, jednací. U stolního větráku Vám plně postačí vrtule, jenž bude mít průměr kolem 25 cm. Budete-li si pořizovat, více využijete, stojanový větrák, vybírejte větrák s vrtulí, jenž bude mít průměr kolem 40 cm. U stropního větráku se vrtule pohybují kolem 120 cm, u podlahového větráku kolem 35 cm.

Možnosti a funkce větráku

Vybírejte si větrák, který bude disponovat měnit svoji rychlost otáčení vrtule, ale také možnost aretace větrákové hlavice v určitém úhlu. Funkce možnosti foukání více směry se nazývá oscilace, kdy ventilátor může foukat zleva doprava. Jedná se sice o standardní funkce větráků, ale ne u každého jsou samozřejmostí. U stropního větráku je možné využít tzv. letní provoz pro přímé ochlazování prostoru umístěným pod větrákem a zimního provozu pro snížení teplotního rozdílu mezi stropem a podlahou, čímž navíc uspoříte náklady na vytápění.

Bezpečnost větráku

Větrák by měl být, respektive vrtule, opatřen bezpečnostní mřížkou, aby nebylo možné se dotknout vrtule v provozu a nemohlo dojít k případnému zranění. Samotná mřížka by měla být kovová, tuhá, plně doléhající k okraji kotouče větráku. Nezanedbatelným parametrem u mřížky je také velikosti otvorů v mřížce, rozhodně by se do těchto otvorů neměly vejít malé dětské prstíky.

Výrobce větráku

Doporučujeme vybírat větráky od prověřených, spolehlivých výrobců. U neznámých sice ušetříte nějakou tu korunu, ovšem většinou na úkor kvality.

Hlučnost větráku

Určitě to znáte, jak se Vám špatně pracujete, nemůžete se plně soustředit, když kolem Vás kolegové hovoří, telefonují apod. U větráku je dalším stěžejním parametrem jeho hlučnost. S největší pravděpodobností časem vydávaný hluk větráku přestanete vnímat, ovšem některé větráky, především ty nekvalitní, neznámého výrobce, Vás mohou nepříjemně překvapit.

Počet rychlostí u větráku

Je dobré volit větrák alespoň se dvěma rychlostmi, abyste si mohli regulovat intenzitu proudění vzduchu.

Ostatní vlastnosti větráku

 • Regulátor rychlosti s dálkovým ovládáním – především u stropního větráku.
 • Příkon větráku – jak se pohybuje příkon u jednotlivého typu větráku? Stolní větráky nabízí příkon do 40 W, stojanové větráky do 60 W, klipsnové do 20 W, sloupové do 55 W, podlahové do 90 W a stropní větráky do 70 W.
 • Nezávislé ovládání motoru větráku a světla – u stropního větráku.
 • Teleskopický, výškově nastavitelný stabilní stojan – u stojanového větráku.
 • Stabilita – parametr, který je velmi důležitý o stolního větráku, protože, co může být nepříjemnější, když si postavíte větrák na stůl, zapnete…, a on se skácí, nebo se bude povážlivě pohupovat. Logicky u větráku s větším průměrem vrtule, je zapotřebí i větší stabilita.
 • Ochrana proti přehřátí
 • Protiskluzové prvky – vychytávka, kterou nabízejí větráky vyšší cenové hladiny. Tyto prvky oceníte u stolních větráků.
 • Jednoduchost montáže, sestavení
 • Design větráku – větrák se může stát stylovým doplňkem Vaší kanceláře, ale i domácnosti. Trh nabízí v základním provedení větráky v bílé barvě, černé nebo přírodní barvě.
 • Cena větráku – u stolního větráku se cena pohybuje od cca 300 Kč do cca 1 000 Kč, u stojanového větráku je cena od cca 600 Kč do cca 1 500 Kč, v případě stropního větráku se cena pohybuje od cca 1 000 Kč do cca 10 000 Kč, cena podlahového větráku se pohybuje od cca 2 000 Kč do cca 4 000 Kč. Z uvedeného vyplývá, že nejméně peněz vydáte za stolní větrák, nejvíce pak za stropní. Budete-li volit větrák střední nebo vyšší cenové kategorie, počítejte úměrně s tím s lepší kvalitou provedení, nižší hlučností, vyšším výkonem.

Typy větráků do kanceláře

 • Stolní větrák
 • Stojanový větrák
 • Klipsnový větrák
 • Sloupový větrák
 • Podlahový větrák
 • Stropní větrák
 • Stropní větrák se světlem

Stolní a stojanové větráky

patří k** nejčastějším a nejvíce požadovaným typů větráků**, a to z důvodu cenové dostupnosti, funkcím, flexibilitě použití, mobilitě, kdy si v podstatě můžete větrák, ať už stolní, nebo stojanový umístit do kterékoli místnosti.

Sloupový větrák

je charakteristický svým nízkým výkonem, z toho důvodu ho oceníte především v menších prostorách, místnostech. Jako bonus Vás potěší to, že ho předurčuje nízká spotřeba energie. Ovšem je zde i určitá nevýhoda, a to, že vzduch proudí při zemi. Na druhou stranu však tento typ větráku disponuje řadou funkcí a režimů: kupříkladu se jedná o noční režim, při kterém si budete moci užívat klidného spaní, nebo přirozený režim, jenž napodobuje vítr. Co víc, větrák Vám nabízí možnost ionizovat vzduch v příslušné místnosti. Jejich design je také nepřehlédnutelný a stylově se hodí do moderně zařízených kanceláří a domácností. Sloupové větráky také můžete v prodejnách najít pod názvem věžový větrák, protože svým designem připomíná výškovou, moderní budovu.

Podlahový větrák

větrák, který se může pochlubit minimálně dvakrát větším výkonem, než jiné větráky. Je-li prostor, místnost, ve které pracujete prostorná, pak právě podlahový větrák pro Vás bude ten správný. Pro docílení příjemného, stejnoměrného proudění vzduchu se tento typ ventilátoru směřuje na stěnu nebo strop.

Stropní větrák

umožňuje-li to místnost, kde trávíte nejvíce času nad prací, respektive výška stropu a další technické parametry kanceláře (domácnosti), představuje stropní větrák pro Vás snad tu nejlepší volbu, protože se mohou pochlubit skutečně velkou účinností. Kromě toho, pokud si necháte (odborně nebo svépomocí) správně nainstalovat stropní větrák, poskytne Vám nejbezpečnější provoz. Z toho důvodu, pokud je to zapotřebí, je tento typ větráku, nejhodnější i pro dětské pokoje.

Jak správně manipulovat s větrákem

Větrák je rozhodně užitečným pomocníkem, a to nejen v letních, ale i zimních měsících. Je však třeba dbát na to, abyste si větrákem, respektive špatným používáním, nepřivodili nachlazení, rýmu apod. snažte se nesedět v průvanu, nebo přímo v proudu vzduchu ze zapnutého větráku. Z toho důvodu větrák neumisťujte do blízkosti, kde sedíte, pracujete. U stolního ventilátoru to bude trochu problém, ovšem stačí ho umístit na protilehlý okraj stolu, nebo pultík před stolem, apod.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12721 (magazinpodnikani.cz#211)


Přidat komentář