Projektor - několik rad k výběru a koupi

Pokud jste filmový "fajnšmekři", nebo si přejete, aby Vaše firemní prezentace byly opravdu působivé, zvažte možnost koupi kvalitního projektoru. Širokoúhlý obraz, třeba i v nadživotní velikosti, Vás jistě dostane!

Hurá, jde se nakupovat!

Představme si modelovou situaci, že jste se právě rozhodli koupit projektor do Vašeho domu, bytu nebo kanceláře. Ale jak si vybrat si ten správný? Koupě projektoru není otázka za nějakých "pár kaček", je tedy nutné se na tento nákup připravit teoreticky a přečíst si o projektorech pár slov.

Ptejte se sami sebe!

Při výběru projektoru si budete muset položit pár otázek. Pokud budete projektor používat jen občas na nějaký ten filmový snímek a to ještě v noci, kdy nebude potřeba řešit zatemnění, uspokojí Vás i levnější model, u kterého není kladen důraz na svítivost. Pokud budete projektor používat v přednáškovém sále, nebo máte chuť pustit si nějaký ten filmový zážitek brzy po obědě,  je zároveň s nákupem projektoru potřeba začít řešit otázku zatemnění promítací místnosti nebo se poohlédnout po modelu s vyšší svítivostí.

Ačkoliv si dnešní modely projektorů poradí i s promítáním na bílou zeď, je samozřejmě v zájmu kvalitnějšího obrazu vhodné zvážit pořízení promítacího plátna - ať už plátna kupovaného nebo podomácku vyrobeného.

V neposlední řádě se nesmí zapomenout na výkonné a dobré ozvučení. Nezřetelné, nečisté nebo tiché ozvučení pokazí celkový dojem i s velmi kvalitního obrazu.

Když se řekne "projektor"

Je-li někdo, kdo tento článek čte pouze náhodou a vůbec nemá ponětí co to vlastně ten projektor je, tak je mu potřeba tuto věc trochu osvětlit. Zjednodušeně řečeno je projektor vlastně zařízení, které dokáže přenést přijímaný video signál na zobrazovací plochu (plátno, zeď, tabule...). K tomu využívá sadu čoček a velmi silný zdroj světla. Nejčastěji je využíván při prezentacích, při výuce, v domácnosti ke sledování filmů ve velkém formátu nebo při speciálních akcích (sportovní přenosy). Možností je ale samozřejmě celá řada.

Není projektor jako projektor

Je potřeba říci, že není projektor jako projektor. První věc, kterou bude většina zájemců o projektor sledovat je cena. Ta se pohybuje od nějakých deseti tisíc korun výše. S tím samozřejmě souvisí další aspekty, kterými se jednotlivé projektory od sebe odlišují. Jedná se zde o obraz, který posuzujeme dle kontrastního podání, a to ve scénách se zároveň extrémně tmavými nebo světlými plochami. U technických vlastností je potřeba si všímat mechanického zpracování, hlučnosti, spotřeby energie, možnosti uchycení a montáže přístroje pro promítání a v neposlední řadě také vzhledu, protože dobrý design dodá projektoru ten správný "šmrnc". U výbavy je potřeba zjistit všechny možnosti připojení, tj. jakými zdířkami a konektory je daný přístroj vybaven,dále pak kvalita dálkového ovládání a přihlédnout je potřeba také na životnost a cenu lampy, která má výdrž asi 3000hodin dle výrobce a modelu. U funkční vybavenosti se sleduje přítomnost některých funkcí pro korekci obrazu, jeho přibližování ( zoomování ) na jednotlivý detail bez ztráty kvality obrazu a rozsah projekční vzdálenosti.

Technologie zobrazení u projektorů

Tak jako se u nákupu nového televizoru rozhodujete zda koupíte LCD nebo plazmu ( a oba tábory mají své odpůrce i zastánce ), tak ani projektory nejsou odkázány pouze na jedinou technologii zobrazovacích prvků. Můžete se setkat s těmito druhy technologií projektoru:** **

CRT projektory

Ze všech zde uváděných technologií je nejstarší. Tento typ projektoru nabízí skvělé parametry obrazu, ale je finančně náročný a rozměrové velký. Samotný princip fungování CRT projektoru je velice jednoduchý. Projektor je osazen třemi samostatnými obrazovkami s velice vysokou svítivostí. Každá z nich vytváří pomocí barevného filtru jednu ze základních složek RGB (červená, zelená, modrá). Výsledný obraz se následně skládá přímo na projekčním plátně překrýváním jednotlivých složek obrazu, které se tak sčítají do výsledného plně barevného obrazu. Své uplatnění nacházejí na různých dispečincích nebo simulátorech.** **

LCD projektory

Technologie LCD je v současnosti ( zatím ) tou nejvyužívanější. V poměru cena vs. výkon nabízí některé velice rozumné alternativy při výběru vhodného projektoru . U LCD zařízení vysílá projekční lampa světelný svazek do optického systému hranolů, který jej rozkládá na tři díly. Pomocí barevných filtrů (nejčastěji složek RGB) se každý svazek obarvuje a samostatně prosvětluje jeden z trojice LCD displejů, které vykreslují příslušnou barevnou složku zdrojového obrazu. Vygenerované R,G a B obrazy se spojují do plně barevného s pomocí optických hranolů. Objektivem se následně promítá již plně barevný obraz.

Mezi výhody LCD projektorů patří velký světelný tok, dobré barvy a vysoká ostrost obrazu. Svého času se LCD projektory pyšnily hlavně svou nízkou pořizovací cenou, ale tuto výhodu s nástupem technologie DLP projektorů ( viz. níže ) ztratily.

Nevýhodou LCD projektorů je jejich větší rozměr , stárnutí barev a můžou se objevovat tzv. "mrtvé" pixely.** **

DLP projektory

DLP projektory obsahují  jeden, případně více DLP čipů. Je to čip, na kterém jsou malá zrcátka. Poté, co lampa vyrobí světlo, projde světlo přes optickou čočku a dopadne na rotující barevný kotouč, který změní vlnovou délku světla. Na kotoučku bývají minimálně tři základní RGB barvy a jedna průhledná část pro zvýšení jasu, případně někteří výrobci přidávají i žlutý filtr. Obarvené světlo z kotouče putuje do další čočky, která nasměruje světlo na DLP čip. Pohyb kotouče a zrcadel na čipu je velmi přesně synchronizován. DLP čip vytvoří obraz pootočením zrcátek. Jedná se o reflektivní, tj. odrazovou technologii.
Jestli se jedná o jedno, dvou nebo tří čipový přístroj, skládání obrazů s pomocí RGB filtrů je prakticky stejný. Tříčipový projektor je samozřejmě z DLP projektorů ten nejkvalitnější. Jeho nevýhodou je ovšem obvykle vyšší cena.

Výhodami DLP je barevná stálost, vysoký kontrast, neznatelný rastr obrazu a v porovnání s CRT a LCD projektory menší rozměr přístroje.*** ** ***

LCoS projektor

** ** A jen tak na okraj je dobré se zmínit o LCoS projektoru, který představuje další vývojový stupeň na žebříčku vývoje projekční techniky. Jedná se o poměrně novou technologii projektorů. Cenově jsou LCoS projektory zatím pro většinovou populaci nedostupné. Stojí za nimi několik firem, jedná se především o JVC a jejich technologii D-ILA (Direct-Drive Image Light Amplifier), dále Canon a Sony s SXRD (Silicon X-tal Reflective Display). Princip je kombinací LCD a DLP projektoru.

Výhodou LCoS projektoru je vysoké rozlišení, disponuje vynikajícím barevným podáním, vysokým kontrastem. Nevýhodou, jak již bylo výše naznačeno, je jeho vysoká cena.

Na co se dále zaměřit?

Rozlišení

Když mluvíme v souvislosti s projektory o rozlišení, myslíme tím plochu, kterou dokáže projektor znázornit. Čím vyšší rozlišení, tím více plochy projektor znázorní.

Při nákupu a pořizování projektoru se můžete setkat s tímto označení rozlišení:

  • SVGA - 800 × 600 px - hodí se pro sledování filmů z DVD přehrávače popřípadě pro sledování klasického TV vysílání. Při připojení počítače je už ale nedostatečné a obraz bude znehodnocen viditelnými pixely..

  • XGA - 1024 × 768 px - Hodí se jak pro prezentace, tak i pro zobrazení jednodušší grafiky.

  • SXGA - 1280 × 1024 px - standardní rozlišení vhodné jak pro prezentace (a to už i ty náročnější) , tak pro sledování domácího kina.

  • UXGA - 1600 × 1200 px - toto rozlišení není až tak typické, ale u profesionálních (drahých) projektorů se s ním relativně běžně setkáte.

  • HD Ready - 720p (1280 x 720 px) - střední třída projektorů určených pro systémy domácího kina. Poskytuje slušnou kvalitu ale pro nejdetailnější filmy ve Full HD není nejlepším možným řešením.

  • Full HD - 1080p (1920 x 1080 px) - nejvyšší možné rozlišení pro projektory určený k nasazení v systému domácího kina. Poskytuje nejvyšší možnou kvalitu pro High Definiton filmy. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena přístrojů s tímto rozlišením.

Jas ( svítivost )

Svítivost se uvádí v ANSI lumenech a podstatně ovlivňuje obraz. Čím vyšší hodnota jasu, tím bude obraz lépe vidět. Vysokou svítivost ocení především přednášející v nezatemněných místnostech. U domácího použití, kde se předpokládá kvalitnější zatemnění nebo projekce ve večerních a nočních hodinách, může být ale vysoká svítivost spíše závadou než výhodou. Obraz se pak jeví jako přesvětlený a příliš jasný.

Můžete se také setkat s projektory, jejichž svítivost je kolem 2000 ANSI lumenů, ty jsou vhodné pro plátna kolem 2 metrů, přestože při zatemnění bude dostatečná poloviční svítivost. Často se takovéto projektory proto vyrábějí s možností přepnutí projektoru do úsporného režimu, čímž se sníží jak světelný výkon (prodlouží se životnost lampy), tak jejich hlučnost. Tento typ projektorů je možné využít jak doma, tak pro prezentaci.

Rada na závěr

Při výběru toho správného projektoru pro vás si musíte nejprve určit, kolik chcete do vašeho nového projektoru investovat peněz a k čemu ho chcete používat. V případě, že se rozhodnete koupit si projektor, věnujte opravdu důraz na alespoň malou teoretickou přípravu, nebo vyhledejte kvalitního a fundovaného prodejce, který Vám s výběrem pomůže.

V případě že nákup neuspěcháte a opravdu si dobře vyberete, budete určitě ocenění kvalitním pomocníkem při vytváření bezchybných a efektivních prezentací nebo si vychutnáte dobrý film s pocitem atmosféry kina, a to bez otravujícího šustění pytlíků chipsů, chroupání popcornu a šeptání ostatních diváků.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12664 (magazinpodnikani.cz#131)


Přidat komentář