Počítače - výběr, druhy - Ostrava

V dnešní době je počítač nedílnou součástí každé domácnosti. Vybrat ten správný počítač, nebo notebook pro nás není dnes již žádný problém. Trh je doslova zahlcen novými technologiemi. Proto můžeme říci, že tento obor se stále vyvíjí.

Jak vybrat notebook**

**

Dnes již máme notebooky pro děti od tří let, i když jsou to jen pohybující se obrázky, nebo zvuky. Od pěti let a výš jsou to notebooky s výukou různých jazyků, matematiky, abecedy. Další skupina, pro kterou jsou notebooky vyráběny, jsou mladí lidé a dospělí. Tady už to začíná být složitější, protože jich je nepřeberné množství.

Klíčové parametry notebooku**

**

 • pro jaké účely budu notebook využívat?
 • operační systém
 • jaký procesor
 • kvalita vs. cena

Pro jaké účely budu notebook využívat?

 • Při výběru notebooku je nutno zvážit, pro jaké účely budete notebook používat. Na výkon jsou nejnáročnější multimediální a databázové aplikace, při nichž je třeba maximální výpočetní výkon. Podle toho, co vše bude váš notebook obsahovat se bude v důsledku odvíjet také jeho cena.

 • notebook k běžnému užívání (internet, fotografie, sledování DVD, …) - zde stačí integrovaná grafická karta.


 • notebook na hry - tak zde si musí uživatel vybírat graf. kartu s ohledem na rozlišení LCD, které mu poskytuje jeho notebook. Navíc tito uživatelé se musí smířit s tím, že jejich notebook rozhodně nevydrží na baterky “věčnost”

Operační systém - notebook**

**

 • V dnešní době se už velmi zřídka setkáme s notebookem, který v sobě nemá předinstalovaný operační systém. Obecně bychom doporučili se držet u Windows, protože jsou nejrozšířenější, je pro ně nejvíc aplikací a prakticky vše pod nimi bude fungovat. Linux je doporučován zkušeným uživatelům.

Procesor - notebook**

**

 • Pro kompatibilitu se základní deskou je v první řadě rozhodující patice, nazývaná též socket. To je základna, do které se procesor zapojuje. Jednotlivé druhy se rozlišují podle počtu pinů neboli nožiček, které se do patice zasunují.

Mechanika notebook výběr**

**

 • Kombinované DVDRW(+/-) mechaniky jsou dnes již standardem, pomalu je nahrazují Blu-ray mechaniky podporující všechny formáty. Dnes již má každý notebook USB porty a čtečku paměťových karet tak proč nevyužít nové technologie jako USB Flash disky a jiná paměťová média. Jejich kapacita je mnohonásobně vyšší

Grafická karta výběr

 • Grafické karty do notebooků dělíme na sdílené a nesdílené. Nesdílené karty mají vyšší výkon, ale také větší spotřebu. Jsou tedy vhodné pro 3D hry a pro další graficky náročné aplikace. Nesdílené postačují na kancelářské aplikace, pouštění filmů a podobně.

 • Před koupí je potřeba důkladně zvážit, zda budete opravdu potřebovat vyšší grafický výkon. Výkonné grafické karty znatelně snižují výdrž baterie vašeho notebooku.

PC sestava výběr

Při koupi počítače bychom měli zvolit pokud možno model s co nejširší konektorovou výbavou, nebo která do puntíku splní vaše požadavky.

Sestavení celého počítače doporučujeme pouze zkušeným uživatelům. Nejedná se sice o nic složitého, avšak finanční úspora je minimální a riziko koupě nekompatibilní součástky vysoké. Výhodou je nižší cena a přesná znalost hardwaru počítače. Tudíž víte, co opravdu váš počítač obsahuje.

Začínajícím uživatelům tedy doporučujeme počítačové sestavy, pokročilým koupi samotného počítače a profesionálům pochopitelně vlastní sestavení počítače.

Co by měla sestava PC obsahovat?**

**

Určitě by měla mít minimálně 200 GB pevný disk s více jak 6000 otáčkami za minutu. Zdroj by měl mít minimálně 400 Wattů příkon, načež základní deska by měla být dohledatelná na Internetu i s ovladači.** Minimální požadavek na paměť RAM by měl být 2 GB s procesorem nejlépe od firmy Intel.**

Základní deska PC - výběr**

**

Důležité je, aby byla kompatibilní se všemi ostatními komponenty, které si pro svůj počítač vyberete, protože pokud kompatibilní nebudou, pak je úplně jedno, zda máte ten nejlepší procesor či grafickou kartu. U procesoru je důležité sledovat patici (pro Intel např. 775), která se musí shodovat.

Paměť RAM - PC**

**

Je to operační paměť, a je pouze podstatné, aby byla zakoupená taková, kterou podporuje vybraná základní deska. Její nejpodstatnější vlastností je velikost. Doporučovaná kapacita operační paměti:

 • 1 GB (pro nejlevnější kancelářské počítače)
 • 2 GB (kancelářské a levné multimediální počítače)
 • 4 GB (optimum pro moderní multimediální a herní počítače)
 • 8 GB (pro nejvýkonnější herní počítače)

Pevný disk - PC**

**

Na pevném disku jsou uloženy všechny nainstalované programy a jejich data. Pomalejší pevný disk je sice levnější, ale pokud bude pomalý disk, výrazně tím zpomalí chod celého PC.

Základním parametrem pevného disku je jeho kapacita udává v gigabytech. Ta označuje, kolik informací je disk schopný pojmout.

Grafická karta PC**

**

 • Je v ceně základní desky, nové integrované grafiky už dokonce oplývají nějakým výkonem, takže si na ní už starší hry zahrajete.** Důležitá je přítomnost DVI konektoru pro kvalitní připojení velkého LCD monitoru.**

 • Pro herní účely s průměrnými požadavky poslouží dobře grafické karty kolem 2-3.000Kč.

Zvuková karta

Jak již bylo popsáno u základní desky; současné základní desky nabízí ve většině případů 5.1 nebo 7.1 zvuk pro prostorové efekty reprosoustav. Navíc často obsahují i digitální (koaxiální a optické) výstupy pro připojení dražších audio zařízení.

Monitor k PC**

**

Nedílnou součástí stolních počítačů jsou také monitory. Podobně jako další elektronika,  jsou také LCD monitory velmi dobře cenově dostupné. Jsou velmi oblíbené a mají mnohé výhody.

Podle čeho vybírat vhodný monitor?

 • cena vs. kvalita
 • velikost úhlopříčky
 • odezva
 • rozlišení

Výhody monitoru LCD

Vyprodukují zanedbatelné množství škodlivého záření. Má plochou obrazovku, stabilní a zároveň ostrý obraz. Jeho design je velmi elegantní a jeho hloubka je zanedbatelná.** LCD monitory** jsou lehčí a daleko lépe se tedy přenášejí. Jejich umístění je jednodušší a lze je proto umístit téměř kamkoli. A pokud zrovna neoplýváte velkým pracovním stolem, nemusíte mít strach, že pokud na něm budete mít monitor, nevleze se na něj již nic jiného.A, co je nejdůležitější, jsou šetrnější k našim očím!

Jak a kam umístit monitor?

Při rozmisťování nábytku je třeba dbát zejména na postavení stolu vůči oknu. Stůl, na kterém je** postavený monitor počítače**, nesmí stát rovnoběžně s oknem. Pokud je umístěn proti oknu, velká světlá plocha působí rušivým dojmem a odvádí pozornost od monitoru. Ten je navíc méně kontrastní, což způsobuje jen další namáhání očí.

Jak ošetřovat monitor **

**

Velmi důležité je také, jakým způsobem se o monitor staráme a ošetřujeme jej. Prodává se nepřeberné množství různých hadříků, vodiček a houbiček. Monitor je třeba otírat jednou až dvakrát do týdne. Nejlepší jsou speciální utěrky napuštěné chemikálií, která má antistatické účinky. Díky tomu se nám na monitor nechytá prach.

Co říci závěrem

Účelem tohoto článku bylo aspoň trošičku vám poradit, jak byste měli vybírat váš vysněný počítač, které základní vlastnosti by měl splňovat, a co by mu nemělo chybět. Nejlepší ale stejně bude, obrátit se při nákupu počítače na odborníka. Dnes jsou v každé prodejně s počítači prodavači odborně školeni a rádi vám s koupi pomohou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12588 (magazinpodnikani.cz#23)


Přidat komentář