Ochrana pod točící židle - podložky

Uvědomili jste si někdy, že točící židle mohou vážně poškodit podlahovou krytinu? Pokud se jedná o staré opotřebované podlahy, často se tím ani nezabýváme, ale v případě nové podlahy je nutné tento problém nějak řešit.

Podložky pod točící židle

Nechali jste si udělat novou podlahu a přemýšlíte, jak jí ochránit před poškozením od kancelářské židle? Pokud nemáte v úmyslu židli vyhodit a pořídit si místo ní např. sedací balon, bude pro Vás ideálním řešením podložka pod židli. Tyto podložky jsou vyráběny a prodávány speciálně pro účely ochrany podlahy před poničením v důsledku točících židlí (poškrábáním či opotřebením), a proto jsou vhodnější než jakékoliv jiné, podomácku vyrobené podložky.

Materiál podložek pod židle

Podložky pod židle jsou vyráběny zejména ze dvou materiálů, a to polykarbonátu a polypropylenu. Jedná se o materiály, které jsou ekologicky nezávadné a mají mnoho pozitivních vlastností. Všeobecně se vyznačují tím, že nepraskají, jsou průhledné (polykarbonát je čirý, polypropylén je lehce mléčný), oděru odolné, recyklovatelné a mají dlouhodobou životnost. Vzhledem k tomu, že jsou průhledné, nebudou na Vaší podlaze na první pohled skoro vidět, tedy pokud si to sami nepřejete a nezakoupíte si podložku barvenou či s potiskem.

Typy podložek pod židle

Všeobecně existují dva typy položek, které se v zásadě liší podle toho, pro jakou podlahu jsou určené. Jedná se buď o podložky speciálně vyrobené pro tvrdé podlahy nebo o podložky uzpůsobené pro použití na koberce. Tyto dva typy se liší nejen tloušťkou, ale i rozdílným provedením spodní vrsty.

Podložka pro tvrdé podlahy

Typ o tloušťce zhruba do 2 mm je určen pro tvrdší podlahy s hladkým povrchem, jako jsou např. plovoucí podlahy, dlaždice, mramor, linoleum, beton či zátěžové koberce. Tyto podložky mají na spodní straně zvláštní protiskluzovou vrstvu, která zabraňuje posouvání podložky po dané podlaze a díky níž naopak podložka k podlaze přilne.

Podložka pro koberce

Podložka je určena pro koberce a vzhledem k tomu, že se podložka nesmí na takovém povrchu prohýbat, musí mít větší tloušťku (minimálně 2 mm, ideálně zhruba 3 mm). Zde je spodní strana podložky tvořena jemnými tupými jehličkami, jež zapříčiní, že se podložka nebude posouvat po koberci a zůstane na daném místě. Takto dokonale ochrání koberec před poničením od kancelářské židle a zjednoduší pohyb židle po koberci.

Vlastnosti podložek pod židli

Podložky mají další velmi zajímavé vlastnosti, které je vhodné zmínit a znát je před jejich samotnou koupí. Jak již bylo řečeno, není možné je poničit přehnutím či roztržením. Běžným užíváním je není možné zlomit či poškrábat. Podložky také snesou velkou zátěž bez jakéhokoliv poškození. Usnadňují pohyb na koberci, nevydávají žádný zápach a velmi snadno se čistí (nejlépe pouze vodou). Nereflektují světlo, jsou recyklovatelné, snesou velkou zátěž, aniž by byly poškozené, jsou vhodné pro alergiky a značně tlumí zvuk koleček. Jedinou nevýhodou je, že podložky z polypropylenu jsou těžce hořlavé, na rozdíl od těch vyrobených z polykarbonátu, které jsou naopak velmi ohni vzdorné.

Neutrální zápach podložek pod židli

Podložky mají další velkou výhodu, a to, že po jejím pořízení nebudete muset ve Vašem domově týdny větrat nepříjemný zápach. Tyto podložky se totiž již vyrábí jako pachově neutrální.

Snadné čistění podložek pod židli

Jejich údržba je také velmi snadná. Stačí je opláchnout či otřít vodou, případně použít jemné saponáty. Rozhodně není při čistění skvrn nutné podložky nějak více „drhnout“ či používat násilnější čisticí prostředky.

Podložky pod židli jsou bez lesku

Velmi praktickou vlastností je to, že se podložka neleskne a její povrch je udělán tak, aby nereflektoval světlo. To je příjemné jak pro oči při jasnějších dnech či v případě umístění lampy přímo nad podložkou, tak praktické v případě, že chcete, aby podložka byla spíše neviditelnou součástí místnosti.

Snadnější pohyb po koberci

Podložky, které jsou určené k položení na koberec, nejen že chrání koberec před poškozením, ale také velmi usnadňují pohyb židle po jeho povrchu. Uživatel pak nemá pocit, že se židle nachází na koberci, ale spíše na pevné podlaze.

Podložky pod židle vhodné pro alergiky

Výše zmíněné materiály, ze kterých jsou podložky vyráběny, jsou vhodné pro alergiky. Nemusíte se tedy bát umístit podložku do dětského pokoje, pokud Vaše dítě trpí alergiemi.

Podložky pod židle tlumí zvuk

Poslední výhodou, která potěší zejména Vaše sousedy, je ta, že podložka tlumí zvuk. A to dokonce tak, že pohyb židle po prostoru podložky je skoro neslyšitelný.

Možnosti použití podložek pod židle

Podložky nemusí být nutně použity pouze pod kancelářské židle, ale lze je umístit i pod jiné typy nábytku či spotřebiče, jež by mohly poškodit novou podlahu. Použití závisí na Vašich aktuálních potřebách, avšak nejčastěji se mohou alternativně umisťovat pod pračky, dětské sedačky, velké květináče, stoly či jako ochrana před znečištěním podlahy zvířaty.

Tvary podložek pod židle

Základním tvarem podložek jsou klasické obdélníky, které se prodávají v několika základních rozměrech (nejčastějším je 120 x 90 cm). Často je také možné sehnat podložky kruhové s průměrem okolo jednoho metru. Avšak pokud máte zájem, firma Vám vyřeže jakýkoliv tvar dle Vašeho přání. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že firma řeže tento tvar právě ze standardního rozměru, který zaplatíte. Tím se pak plocha znatelně zmenší a chybějící odříznuté kousky mohou omezit pohyb židle.

Podložky pod židle s motivem a bez motivu

Při výběru podložky se zaměřte nejen na praktičnost, ale také na vzhled dané podložky. Můžete samozřejmě volit tradiční průhlednou barvu a snažit se přítomnost podložky v místnosti co nejvíce skrýt. Na druhou stranu však můžete volit z prakticky neomezených možností. Podložky je možné vyrábět v různých barvách a potiscích dle přání zákazníků (na potisk je samozřejmě možné dodat i vlastní obrázek). V tom případě jen dbejte na to, aby vzhled podložky odpovídal vzhledu dané místnosti a nepůsobil příliš rušivě.

Na co si dát při koupi podložky pod židli pozor?

Chyby při koupi podložky mohou být mnoha druhů. Za prvé si vždy ověřte, z jakého materiálu jsou podložky vyráběny a zda neobsahují nějaké škodlivé látky (tzn., mělo by se jednat o výše zmíněné materiály s odpovídajícími vlastnostmi). Dále se nesnažte zbytečně šetřit na velikosti podložky, jelikož zakoupením příliš malé podložky byste požadovaného účelu nedosáhli. Standardní rozměr 120 x 90 cm je optimální a rozhodně nelze doporučovat pořízení podložky menší či ořezávání této.

Ceny podložek pod židle

Ceny těchto podložek se nejčastěji pohybují okolo jednoho tisíce korun. Pokud tedy uvidíte v nějakém obchodě podezřele levnou podložku, ujistěte se, zda má požadované vlastnosti a není opravdu jen levnou napodobeninou. I takovéto podložky se na našem trhu vyskytují. Nemusí mít výše zmíněné vlastnosti, mohou nepříjemně zapáchat či dokonce mohou na podlaze samy zanechat stopy a tím ji poškodit.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12762 (magazinpodnikani.cz#275)


Diskuze a zkušenosti

IZ | 05.10.2016 13:48
Pěkné odpoledne, potřebuji pokrýt dřevěnou podlahu cca 3 x 6 m. Je možné koupit v metráži za výhodnější cenu? Zdraví, Ivan Zadražil, izadrazil@seznam.cz


Přidat komentář