Luxusní pera - druhy, výběr

Nejen oblečení, ale i jiné detaily leccos vypoví o Vašem úspěchu. Jedním takovým detailem je jistě psací pero. Reklamní nebo lacinou propiskou na jedno použití koupenou v trafice na rohu své obchodní partnery jen těžko oslníte.

Dnešní nabídka luxusních psacích potřeb je opravdu široká. Mezi kvalitními výrobky najdeme klasická plnící pera, keramická pera nebo kuličková pera.

Plnicí pera, psaní inkoustem

První předchůdce namáčecího pera používali již písaři ve starém Egyptě. Ti používali ke psaní seřezané husí brko namočené do inkoustu. První plnicí pero, podobné těm dnešním si nechal patentovat v roce 1884 Edson Waterman.

Plnicí pero umožňuje psaní inkoustem nebo tuší. Inkoust je do hrotu veden jednak gravitací a jednak kapilárami. Uprostřed hrotu je štěrbina, kterou se inkoust dostane na papír.

Dělení hrotů plnících per

Hroty mají různý vzhled a každý výrobce se snaží hroty ozdobit. Hroty se dělí podle tloušťky do třech skupin. Každá síla hrotu je označena písmenem:

  • NP - Needlepoint – extrémně jemný hrot, který není určen pro každodenní použití.
  • EF – Extra fine – extra slabý hrot, určený pro lehkou ruku, linka je velmi jemná. Vhodný pro ženy.
  • F - Fine – slabý hrot s jemnou stopou. Tento hrot je velmi oblíbený u uživatelů s drobným rukopisem.
  • M – Medium – střední hrot, který vyhovuje většině uživatelů.
  • B - Broad- hrubší hrot, vhodný pro podpisy. Bude více vyhovat mužům a osobám s těžkou rukou.
  • EB – Extra broad – extra široký hrot vhodný pro osoby s výrazným stylem písma.
  • I- Italic – rovný hrot určený speciálně pro psaní kurzívou.

Hroty moderních plnicích per bývají vyrobeny z rhodia, nerezové oceli a ty nejluxusnější ze zlata. Zlato je ovšem měkké, proto bývá zlatý hrot zpevněn jiným kovem.

Inkousty do plnicího pera

Stejně jako je tomu u plnicích per, také inkousty se prodávají v různých kvalitách. Kupujeme-li kvalitní plnící pero platí, že bychom měli se stejnou péčí vybírat také inkoust. Každý inkoust obsahuje jiný počet pigmentů, které mohou zanést kapiláry v plnicím peru. Podstatná je také kyselost „PH“ inkoustu. Kyselý inkoust může narušit slitiny drahých kovů, ze kterých je vyroben hrot plnicího pera. Pro konkrétní typ plnicího pera je vždy lépe koupit originální inkoust doporučený výrobcem.

Kuličková pera a keramická pera

Velmi oblíbenou alternativou klasickému plnicímu peru je dnes častěji používané kuličkové pero. Kuličkové pero patří mezi pera mechanická. Kuličkové pero má vnitřní komoru naplněnou vazkým inkoustem, který se na papír přenáší prostřednictvím kuličky o rozměrech mezi 0,7 mm a 1 mm. První kuličkové pero bylo vyrobeno v roce 1938 v Maďarsku. Díky své odolnosti vůči fyzikálním vlivům si kuličková pera rychle získala oblibu zákazníků.

Lacinější kuličková pera jsou vyrobena z plastu, některá jsou ozdobena kovovými kroužky. Dražší typy bývají vyrobeny z kovů, od hliníku, přes mosaz, nikl. A ty luxusnější jsou vyrobeny ze stříbra nebo ze zlata.

Velmi oblíbeným psacím nástrojem se v poslední době také stávají** keramická pera**. Důvodem je lehkost, hezká linka a zpravidla velmi zajímavý vzhled.

Luxusní značky psacích per

Na trhu je několik** firem vyrábějící luxusní pera**. Mezi ty nejznámější a nejvyhledávanější patří výrobky firmy Parker, Waterman,nebo například Mont Blanc.

Psací pera Parker

Americká značka založená roku 1891 učitelem Georgem Saffordem Parkerem. Chudý venkovský učitel si přivydělával prodejem psacích per. Brzy došel k závěru, že by mohl vyrobit vlastní produkt, který by mohl lidem nabízet. V roce 1889 si nechal svůj výrobek patentovat a o pár let později se firma Parker stala jednou z nejvýznamnějších na trhu. V nabídce firmy Parker převládají kuličková, keramická a plnicí pera v různých cenových kategoriích, tak aby uspokojili potřeby všech zákazníků.

Mezi lacinější výrobky firmy Parker patří pera Jotter. Pera Jotter jsou u zákazníků oblíbeny zejména pro svůj poměr vysoké kvality a přijatelné ceny. Jedná se o nadčasový model, vyráběný v jasných oblíbených barvách. Zhruba Ve stejné cenové kategorii se nacházejí výrobky. O něco dražší jsou plnicí pera Urban. Jejich cena se pohybuje řádově od 500-1000 korun. Jedná se o ergonomicky tvarované pero moderního vzhledu vyrobeno z nerez oceli a nerezovým hrotem.

Nejdražší modelovou řadou firmy Parker dostupnou na našem trhu jsou pera Duofold. Jeho tvar je velmi elegantní, inspirován 20. léty 20.století. Nejdražší model této řady stojí zhruba 370 tisíc korun a je vyroben z 18 karátového zlata.

Psací pera Waterman

Pera Waterman se začaly vyrábět roku 1883. V tomto roce přišel o důležitého zákazníka pojišťovací agent Lewis Edson Waterman. Jeho plnicí pero udělalo kaňku na důležité smlouvě a než se vrátil s novou kopií smlouvy, zákazník byl pryč. Proto začal přemýšlet, jak zabránit tomu, aby inkoust z pera samovolně vytékal. O rok později si nechal své pero patentovat a vznikla firma Waterman nabízející kvalitní psací potřeby po celém světě.

Nabídka psacích potřeb firmy Waterman je široká a zahrnuje plnicí pera, keramická a kuličková pera a mechanické tužky.Oblíbenou řadou pro svou cenovou dostupnost je například elegantní řada Hemisphere, která má zlacený nebo postříbřený uzávěr a hrot pozlacený 24 karátovým zlatem.

Nejdražší řadou firmy Waterman je Sérénité. Nejdražší pero této řady stojí více než 400 tisíc korun. Toto pero je vyrobeno z nejkvalitnější krokodýlí kůže, 18 karátový hrot a prstenec z mincovního sterlingového stříbra cizelovaný s maximální péčí v dílně francouzského šperkaře Juliette Pailler - Chaineaua. Hrot je vyroben z 18 karátového zlata.

Psací pera Mont Blanc

Tato německá značka vznikla v roce 1906 v Hamburku. Ve své kolekci má pera zdobená zlatem, platinou, perlami nebo diamanty. V nabídce má také limitované kolekce plnících per věnované slavným osobnostem, například Marylin Monroe, Ingrid Bergmann nebo Marlene Dietrich.

Nejprodávanějším výrobkem této firmy je plnící pero Meisterstück. Toto pero si získalo oblibu u zákazníků již krátce po svém uvedení na trh v roce 1924. Pozornost přilákalo díky nadčasovému designu. Plnicí pero Meisterstück je dnes symbolem kvality. Jeho dokonalé řemeslné zpracování odolává módním trendům. Za velmi luxusní je považováno pero  Meisterstück Diamond, které má ručně vyrobený hrot z 14 karátového zlata. V horní průhledné části víčka je umístěn diamant, který vypadá jako by se vznášel. Toto pero bylo poprvé představeno v roce 2006, zhruba po šesti letech intenzivního vývoje.

Luxusní pero jako dárek

Luxusní pero je vhodným dárkem k jakékoliv příležitosti. Můžete ho pořídit svým blízkým k vánocům, ale také jím obdarovat své obchodní partnery. Luxusní pera jsou zpravidla prodávána v luxusních krabičkách. Pokud se rozhodnete pro nákup luxusního plnícího pera,  je dobré k němu přikoupit také inkoust, který někdy nebývá součástí balení.

Při výběru vždy bereme v úvahu osobnost obdarovaného. Pro ženy vybíráme psací potřeby jemnějšího vzhledu a světlejších barev. Mužům děláme radost perem masivnějším. Zejména ženám můžeme koupit například pero aromatizované, které obsahuje speciální flakonek, který po namočení do aromatického oleje vydrží vonět až dva týdny.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12718 (magazinpodnikani.cz#208)


Přidat komentář