Dětské trampolíny pro zábavu

Uvažujete o koupi trampolíny pro své dítě či děti? Skákání na trampolíně je činnost, která baví nejen děti ale i dospělé. Skákání na trampolíně se dá považovat za sportovní aktivitu vhodnou pro Vaše dítě i pro Vás. Stačí jen vybrat tu správnou trampolínu.

Proč právě trampolína a skákání na trampolíně?

Skákání na trampolíně je pro děti zdravé, jelikož pomáhá ke zvýšení kondice, dále je zábavné, děti tedy bude bavit. Skákání na trampolíně se považuje za moderní a účinnou sportovní činnost, a to nejen pro děti. Trampolína je sportovní zařízení určeno pro všechny věkové kategorie, tedy nejen pro děti. I Vy si s nimi můžete zaskákat, pobavit se a udělat tak něco pro své zdraví a tělesnou kondici.

Na trhu je v současné době nepřeberné množství různých trampolín od různých výrobců. Můžete narazit také na velmi levné trampolíny, které nemusí být vždy naprosto bezpečné. Záleží jen na Vás jestli dáte přednost výhodné koupi před bezpečností svých dětí. Následující článek Vám představí, proč jsou trampolíny pro děti dobré, jejich základní druhy, jak trampolíny správně používat, jak koupit tu správnou trampolínu a také Vás seznámí s bezpečností trampolín.

Výhody trampolíny při hře dětí

Způsobů, jak děti zabavit, je velmi mnoho, i když se to třeba Vám někdy nezdá. Při pořízení jakékoliv hračky pro Vaše dítě jistě uvažujete, na co mu tato hračka bude, v čem může být nebezpečná, případně jak dlouho se s ní vydrží Vaše dítě hrát. Abychom Vám ulehčili přemýšlení, jaké výhody spočívají v pořízení trampolíny pro Vaše děti, ale i pro Vás, některé jsme Vám vybrali k zamyšlení. Můžete vybrat i velmi levné trampolíny, nebo také značkové kvalitní trampolíny.

Trampolína a zdraví

Pravidelné skákání na trampolíně sníží u Vašeho dítěte možnost vzniku nadváhy. Pohyb je pro děti nesmírně důležitý, jelikož pomáhá zvyšovat jejich tělesnou koordinaci. Skákání na trampolíně je výborným mnohostranným a hlavně zábavným cvičení pro děti, zlepšuje jak jejich koordinaci, tak posiluje jejich srdce a plíce. Skákání na trampolíně dále podporuje cirkulaci krevního oběhu i lymfatického systému a tím napomáhá zrychlenému spalování toxinů. Jde také o činnost, která bude Vaše dítě bavit.

Skákání na trampolíně snižuje:

 • riziko onemocnění dítěte
 • riziko vzniku obezity

Skákání na trampolíně zvyšuje:

 • koordinaci dětí
 • rovnováhu
 • čilost dítěte
 • flexibilitu dítěte

Druhy dětských trampolín

V současnosti je na trhu mnoho druhů trampolín. Dětské trampolíny jsou většinou kulatého tvaru a vyrábějí se ve velikostech od 97 cm v průměru až po 496 cm v průměru. Trampolíny mohou být bez nebo s ochrannou sítí a to jak s horní, tak s boční či se schůdky či s držadlem.

Trampolíny speciálně určené pro děti se také vyrábějí v různých velikostech a jsou určeny pro děti od tří let. Většinou jsou určené pro domácí použití mívají průměr 97 cm a jsou doplněny držadlem. Starší děti mohou skákat i na venkovních trampolínách o větším průměru opatřených ochrannými sítěmi.

Základní druhy trampolín

Základní druhy trampolín jsou:

 • Dětské trampolíny bez ochranné sítě – jsou vhodné především pro větší děti, jelikož ale u nich hrozí nebezpečí spadnutí dítěte z trampolíny, měly by být užívány pod dozorem. Ke každé venkovní trampolíně by se měla dát koupit doplňková ochranná síť.
 • Dětské trampolíny s ochrannou sítí – ochranná síť zabrání dítěti vypadnutí z trampolíny, přesto by ale dítě, především pokud jde o malé dítě nemělo při skákání zůstat bez dozoru, jelikož se může zranit i nesprávným skákáním.
 • *** *Dětské t rampolíny s držadlem (madlem) – jde o malé trampolíny určené především pro domácí skákání pro velmi malé děti, tyto trampolíny mají velmi malý průměr, většinou o velikosti od 97 cm do 122 cm.
 • *** *Dětské t rampolíny podle velikosti – trampolíny se liší svou velikostí a při výběru byste měli brát v úvahu věk Vašeho dítěte a množství osob, které budou na trampolíně skákat společně. Čím starší dítě a čím více dětí bude trampolínu využívat, tím by měla být samozřejmě větší.
 • ** Dětské t*** ***rampolíny podle míry nosnosti – míra nosnosti trampolíny se zvětšuje s její velikostí, to znamená, že malé trampolíny jsou určeny pro skákání pouze jedné osoby.
 • Venkovní trampolíny – venkovní trampolíny mívají větší průměr a bývají doplněné ochrannými sítěmi, jsou tak vhodné především pro starší děti a pro více dětí.
 • Domácí trampolíny do bytu – domácí trampolíny mívají velmi malý průměr a bývají vybavené držadlem, jsou určené především pro malé děti.

Používání trampolíny

Mezi základní obavy týkající se trampolín patří strach, že se Vaše dítě může při skákání zranit. Je pravda, že skákání na trampolíně zvyšuje riziko úrazu a to nejen pro děti, ale i pro dospělé. Pokud se ovšem budete řídit základními bezpečnostními pravidly a naučíte děti používat trampolínu, tak jak je předepsáno, možnost výskytu zranění tak snížíte. Pád z trampolíny může způsobit podvrknutí či zlomeniny, využívejte proto ochranné sítě. Umístěte trampolínu na rovný povrch a v bezpečné vzdálenosti od stromů a jakýchkoli staveb. Nedovolte dětem dělat kotrmelce či skákat proti sobě a vysvětlete jim, že skákat mohou jen pod Vašim dozorem.

Venkovní trampolínu nevyužívejte v zimě

jelikož trampolíny jsou vyrobeny z materiálů jako je PVC, které jsou při chladné teplotě náchylnější k prasknutí. To znamená, že pokud je teplota pod 8 °C trampolínu raději nevyužívejte. Přes zimu je vhodné trampolínu uschovat. Doporučuje se také využívat ochrannou plachtu, kterou přes trampolínu jednoduše natáhnete v době, kdy nebude využívána, tím zvýšíte trvanlivost jejího materiálu, jelikož bude chráněn před UV zářením a dalšími vlivy počasí jako je například déšť.

Bezpečnost dětských trampolín na hraní

Díky ochranným sítím jsou trampolíny naprosto bezpečným cvičebním nástrojem a nemusíte se bát na ně pouštět své děti. Nezapomínejte ovšem na stáří svého dítěte a na to, že dítě se může zranit na trampolíně nejen díky pádu z ní, ale také díky nesprávnému skákání. Ochranné sítě mohou být jak horní, tak boční ale také spodní. Spodní ochranná síť zabrání tomu, aby se dítě popřípadě domácí mazlíček dostal pod trampolínu. Trampolíny jsou také vybaveny ochranným polštářem, který kryje péra a zabrání tak zaklínění nohy do nich.

Jak koupit tu správnou trampolínu pro děti?

Nákup trampolíny byste neměli podceňovat, jelikož jde o zařízení, které vaše děti budou využívat po několik let. To nejdůležitější pro bezpečnost Vašich dětí je výběr trampolíny, která splňuje všechny předepsané bezpečnostní normy. Při nákupu byste si tedy měli ověřit jestli Vámi vybraná trampolína splňuje nejvyšší standard provedení bezpečnosti trampolín a vlastní certifikáty podléhající nejpřísnějším světovým kritériím. Jednou z norem, které by měly trampolíny splňovat je norma EN-71 německé zkušebny TÜV NORD a ASTM Internacional. Při nákupu trampolíny pro dítě musíte také zvážit její velikost s ohledem na stáří a velikost dítěte a místo použití, jestli budete trampolínu využívat venku na zahradě, nebo doma.

Skákání na trampolíně je zábava

Skákání na trampolíně je zábava nejen pro děti. Při nákupu té správné trampolíny dbejte na to, aby splňovala všechny bezpečností předpisy a svou velikostí odpovídala věku dítěte. Také si dobře promyslete jaký typ pro Vás bude nejvýhodnější. Vyplatí se kupovat trampolínové sady vybavené ochrannými sítěmi, i když se dají sítě dokoupit později, většinou znamenají zvýšené náklady. Také se ujistěte, že na typ vybrané trampolíny jsou k dispozici náhradní díly, jelikož nákup trampolíny splňující všechny bezpečnostní opatření nepatří mezi zase až tak levnou záležitost.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12754 (magazinpodnikani.cz#263)


Přidat komentář