Výchova a výcvik psů - Děčín

Vycvičený pes, který plně slyší na povely svého pána, je jistě psem šťastnějším. Psi jsou předurčeni k tomu, aby plnili rozkazy. Nevychovaný pes je nesvůj na pozici velitele, a proto je neklidný, roztěkaný apod. To je důvod proč psa vycvičit.

Známé české pořekadlo říká, že pes je nejlepším přítelem člověka, což jistě potvrdí snad všichni chovatelé těchto čtyřnohých chlupáčků. Dělá vám radost jak hodný, milý a věrný pejsek, tak ten roztěkaný, aktivní a někdy i agresivní. Jenže každý člověk nemá přirozené znalosti k výchově psa a někteří dělají základní chyby i po prostudování knih o výchově psa. Takový pes je pak většinou divoký, neposlouchá na slovo, neslyší na povely a vy trávíte jeho venčením většinou čas tak, že jej okřikujete, taháte za vodítko, nebo on vás a velice častými slovy ve vašem slovníku se stala slova a slovní spojení jako: „fuj“, „nech“, „pojď sem“ apod.

Jak vychovat neposlušného psa?

Co si s tím počít? Jistě není milé denně být středem pozornosti kvůli svému neposlušnému psímu miláčkovi a ukazovat tak nepřímo, že jste neschopnými chovateli. Pomůže intenzivní výchova a výcvik vašeho psa u odborníka, který přesně ví, na co se zaměřit, co děláte špatně, jak najít vhodné řešení. Může se jednat jak o obecné rady, tak individuální přístup k výchově. A čím dříve začnete, tím líp. To znamená, že nejlepší, co můžete udělat, je vychovat ho hned od mala. Pokud máte děti, nebo jste se na výchově nějakého dítka podíleli, jistě to pochopíte. Když si dítě na něco zvykne, stěží si odvyká, takže jestli mělo volný režim, bude velice pracné a obtížné ho usměrnit k jinému, než když řádnou výchovou začnete hned, jak se říká od kolébky. A stejné je to se psem. Většina lidí dělá tu chybu, že novému štěněti vše dovolí, hodně se s ním mazlí a rozkousané boty ráda oželí, stejně tak loužičku na křesle. Kdo by také tak milé a nevinné tváři něco vyčítal, zvlášť když na vás tak dokonale civí a i z velkého drsňáka je najednou jedna malá citlivka.

Učení povelům starého psa

Říká se, že starého psa novým kouskům nenaučíš. Ale také že když se chce, jde všechno. Jak se tedy v těchto lidových moudrech vyznat a co tedy platí? Rozhodně každé má svoji pravdu. Starý pes se mnohem hůře učí novým povelům, vy s tím budete mít mnoho práce, která vás bude jen vyčerpávat a nutná bude stoprocentní koncentrovanost. Ne že byste s mladým psem byli za vodou, jenže rozhodně to půjde mnohem a viditelněji snáz.

Proč učit psa povelům?

Je to dobré nejen pro vás, vaše okolí ale také pro psa. Možná budou někteří z vás teď překvapeni, ale pokud pes neposlouchá, nemá nařízené povely, tudíž jakoby nemá svého pána, ale pouze rovnocenného společníka, přebírá nadvládu a dělá si s vámi, co se mu zlíbí. Psi tuto vlastnost nemají rádi, jsou předurčeni k tomu, aby poslouchali povely. Ve své roli velitele ztrácí pevnou půdu pod nohama a neovládají se. Proto jsou roztěkaní, neukáznění a běhají sem a tam, jak se jim zlíbí, i když to nemusí mít žádný cíl. Takto můžete spatřit jisté lidi v parku se svými psy, kteří, pokud jsou mohutnější, se svým pánem viditelně cloumají. Ten tak-tak za ním stíhá běhat a rozdělávat sáček na výkaly. Je to směšný úkaz a jistě se nad tím dá pobavit, jenže nesmíte zapomínat na to, že pokud váš pes není naučen povelům, stejně tak si na vás mohou ukazovat jiní a k smíchu tentokrát budete vy. A to je právě důvod, proč i starého, neposlušného psa je přece jen dobré převychovat.

Výchova a výcvik psů, kurzy Děčín

Jistě, každý hned vidí peníze, že takový kurz něco stojí a proč to investovat, když to můžete zkusit sami doma. Jistě, pokud již máte zkušenosti a nikdy nebyl problém, pak je možná takový kurz pro vás zbytečný. Jenže není možno uvěřit, že pokud byste byli v problematice tak dokonale znalí, četli byste tento článek a dostali se až sem. Jisté nedostatky si zřejmě uvědomujete, a proto se štěnětem nastupte do kurzu. Bude se vám lépe zvládat a navíc budete nuceni se psem pravidelně cvičit povely. To je totiž jeden z hlavních problémů špatné výchovy – že majitel a současně také cvičitel psa nezavede pevný režim a časem cvičení omezuje a omlouvám výroky, jako že dnes je unavený, měl toho moc v práci, zajde si na pivko s přáteli, podívá se na tenis a trochu si zdřímne. V kurzu budete nepřímo nuceni jistý řád dodržovat a tak vám nezbude nic jiného.

Rozdíly mezi vychovaným a nevycvičeným psem

Cvičeného psa můžete nechat před prodejnou potravin v klidu uvázaného, i když vždy dle platné vyhlášky, tedy s vodítkem, někdy i náhubkem, s povelem aby seděl a zůstal. U takového psa máte jistotu, že tam** bude v klidu**, i když přijdete a bez omezování si můžete nakoupit. Kdežto psa nevycvičeného, i kdybyste přivázali třemi vodítky, bude sebou šít, štěkat, očuchávat a skákat na kolemjdoucí. Jaké nepříjemnosti vám způsobí, když vyběhnete z prodejny a musíte řešit situaci, kdy váš pes na nějaké dítě skočil, sežral mu oplatek a ještě zničil tričko. Navíc vás budou mít prodavačky za zloděje, neboť jste si v tom spěchu neuvědomili, že nakupujete, v košíku máte již zboží a s ním jste neuvědomění nechtěně vyběhli.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id13585 (magazinpodnikani.cz#2032)


Přidat komentář