RC auta na dálkové ovládání

Myslíte si, že modely aut na dálkové ovládání jsou hračky pro děti? Rozhodně ne! Pokud uvažujete o tom, že si některý z RC modelů pro dospělé pořídíte, podívejte se, jaké druhy modelů aut existují a jak RC model auta vybírat.

Co je to RC model?

RC modely jsou velice populární zábavou nejen pro děti, ale i pro dospělé. Jedná se o modely různých dopravních prostředků, většinou oblíbených a rychlých závodních aut, které lze dálkově ovládat. Označení RC model je zkratka anglického výrazu Remote Control pro dálkové ovládání. Dálkově ovládané modely aut mají vlastní pohon a velmi podobné jízdní vlastnosti jako skutečná auta. Na rozdíl od těch skutečných ale s nimi zažijete daleko větší zábavu! V závislosti na tom, zda je model určen pro děti, dospělé, začátečníky či pokročilé, vybíráme typ pohonu a jeho výkon. RC modelů existuje celá řada, proto vybrat vhodný model není zas tak snadné. Pokusíme se vám poradit, jaké RC modely existují, jak se dělí a řekneme si, na co se při jejich koupi zaměřit.

Z čeho se RC model skládá?

Samotný RC model auta je potřeba nějakým způsobem dálkově ovládat. Proto je součástí každého dálkově ovládaného modelu RC souprava. RC soupravu tvoří vysílač, který drží v rukou uživatel. Přijímač je pak umístěn v samotném modelu auta. Vysílač i přijímač spolu vzájemně komunikují na dané frekvenci a ovládají požadované součásti RC modelu, tzv. serva. Podle daných pokynů z vysílače RC model zatočí koly, mění otáčky motoru nebo brzdí. K řízení modelů aut se dnes používají tzv. volantové soupravy, s kterými je ovládání snadné a pohodlné i pro naprosté začátečníky.

Na jaké frekvenci vysílače pro RC modely pracují?

RC soupravy pro dálkově ovládané modely mají vyhrazenou svoji frekvenci, která je určena pro Českou republiku. Při nastavení frekvence svého modelu RC auta si musíte ohlídat, aby někdo z ostatních uživatelů nevysílal na shodném kanálu jako vy a tak vám nezasahoval do řízení. Nejpopulárnější je frekvence 2,4GHz, kde díky pokročilým technologiím nehrozí nebezpečí rušení. RC souprava si volný kanál najde sama a následně jej také obsadí.

Jaký je dosah RC souprav?

Dosah RC souprav, určených pro ovládání dálkově** řízených RC modelů** se liší v závislosti na použité technologii. V případě použití infračerveného záření (IR) se dosah pohybuje kolem 10 metrů a zároveň musíme dodržet přímou viditelnost mezi vysílačem a RC modelem. Tato technologie se používá pouze pro modely určené pro jízdu ve vnitřních prostorách. Pro venkovní použití bývá limitem pouze viditelnost modelu, nikoliv dosah vysílače. Záleží také na kvalitě používané RC soupravy. Je proto vhodné používat RC soupravy osvědčených výrobců, jako jsou například LRP či Spektrum.

Jaké typy motorů RC modely pohání?

Součástí modelu musí být samozřejmě pohonná jednotka. RC model může být poháněn buď  elektrickým nebo spalovacím motorem. Druh a typ motoru vybíráme podle velikosti modelu, požadovaném výkonu, prostředí, kde RC model budeme používat a našich zkušeností.

 • Elektrický motor - používá jako zdroj energie dobíjecí baterii a je jednodušší na svoji údržbu
 • Spalovací motor - je poháněn speciálním palivem a je o trochu náročnější na údržbu. Spalovací motory pro RC modely jsou ale většinou mnohem výkonnější. RC model auta, osazený spalovacím motorem může dosáhnout rychlosti až 100 km/h a jeho zvuk je velmi reálný.

Jak si RC model vybrat?

Ve své nejjednodušší podstatě můžeme RC modely rozdělit na dvě základní skupiny:

 • RC modely aut pro děti a začátečníky
 • RC modely aut pro pokročilé

Před nákupem RC modelu tedy musíme vědět, o kterou kategorii máme vlastně zájem. Hlavní rozdíly jsou ve velikosti modelu, typu a výkonu motoru, náročností na ovládání daného modelu a jeho výbavou. Z těchto kritérií pak vychází i cena, která se může pohybovat v rozmezí několika stokorun až po nejdražší typy modelů pro náročné za desítky tisíc korun. Pokud jste začátečníci, vybírejte raději již sestavené modely, vhodným pohonem pak bude elektromotor. Nepotřebuje prakticky žádnou údržbu a baterie si sami nabijete doma. Pokud jste již pokročilý uživatel, vyberte si RC model auta se spalovacím motorem. Jízda s takovým modelem je mnohem větší zážitek, jeho ovládání ale již vyžaduje trochu zkušenosti.

Jaké varianty RC modelů se prodávají?

RC modely se prodávají v několika různých variantách. Dělí se podle obsahu balení, které uživatel podle svých zkušeností a potřeb požaduje. Varianty prodávaných RC modelů aut si můžeme rozdělit na kompletně nebo částečně sestavené RC modely či jejich stavebnice, určené těm, kteří si chtějí svůj model auta sestavit sami:

 • sestavený model RC auta s elektromotorem - set obsahuje kompletně sestavený model včetně RC soupravy a baterií
 • sestavený model RC auta se spalovacím motorem - set obsahuje sestavený model včetně RC soupravy a spalovacího motoru
 • stavebnice RC auta elektromotor - stavebnice RC modelu s elektrickým pohonem - pro zkušenější zákazníky
 • stavebnice RC auta spalovací motor - stavebnice RC modelu se spalovacím motorem - pro zkušenější zákazníky

K RC autům patří příslušenství a náhradní díly

Co by to bylo za pořádný závodní model RC auta, kdyby k němu nebylo možné dokoupit příslušenství. Do této kategorie spadá například:

 • pneumatiky - k nim patří vložky a disky
 • maziva - sem patří silikonový olej do tlumičů a vazelína
 • baterie - nezbytný náhradní akumulátorový blok baterií
 • palivo - pro spalovací RC modely aut
 • zpevňující pásky pro gumy
 • náhradní díly - jako ložisko diferenciálu, kolo stálého převodu, tlumiče, výztuhy apod.

Zkrátka vaše malé** RC auto** potřebuje jistou péči. Za to se vám ale odvděčí dlouhou životností a jízda s ním bude vaší radostí.

Postavte si vlastní RC model auta

Pokud patříte mezi náročné uživatele, kteří mají rádi individuální styl a vzhled svého RC modelu auta, máte možnost postavit si v podstatě auto podle svého gusta. Stačí si vybrat ze široké nabídky jednotlivých komponentů a RC modelu auta si poskládat sami. Vyberete si zkrátka díly či doplňky, které vám svými parametry či vzhledem vyhovují, například:

 • karoserie
 • hliníkový podvozek
 • přítlačné křídlo
 • elektromotor vhodného výkonu
 • regulátor
 • lepší nabíječ a zdroj
 • spalovací motor s vyšším výkonem
 • komfortnější RC soupravu

Zde je třeba podotknout, že ani v této kategorii náročného uživatele se nemusíte obávat, že sestavení nezvládnete. Pokud si vyberete například výborný hliníkový podvozek Factory Kit, obdržíte spolu s ním přehledný manuál, který vás provede od prvního až k poslednímu utažení šroubku. V krabici naleznete několik sáčků, přehledně označených písmeny A až V, takže montáž bude zábavou. Co dodat na závěr? Jezděte, trénujte a v některém ze závodů, které se pro milovníky modelů RC aut pravidelně pořádají, ukažte svoje umění. Přejeme vám, aby vítězný pohár patřil právě vám!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12773 (magazinpodnikani.cz#291)


Přidat komentář