Motorkářské oblečení a potřebné doplňky

Nikdy nepodceňujte kvalitní motorkářské oblečení! Takové oblečení neplní jen funkci módního doplňku Vaší motorky, kterým oslníte dívky nebo kamarády, ale jedná se zde o významný prvek pro vaší bezpečnost.

Co musí splňovat motocyklové oblečení?

Vybrat správné motocyklové oblečení není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nejedná se zde pouze o módní záležitost! Takové kvalitní motocyklové oblečení musí splňovat požadavky ve třech základních úhlech pohledu:

  • musí být bezpečné - musí být schopné poskytnout dostatečně dobrou ochranu při případné nehodě
  • musí být funkční – musí být teplé, nepromokavé, odolné proti větru a povětrnostním vlivům
  • musí být IN – nikdo nechce mít na sobě něco, se jemu samotnému nelíbí. Oblečení musí být stylové a odpovídat typu motorky a samotnému vlastníkovi.

Jaký materiál zvolit pro motocyklové oblečení?

Obvyklým dilematem každého motorkáře, který napoprvé zavítá do obchodu s motorkářským oblečením je, jaký typ materiálu oděvu má zvolit. Obvykle se nabízejí dvě základní varianty, ze kterých je možno vybrat.

Kožené oblečení na motorku

Kůže je tradiční materiál pro motorkářský oděv. Je to taková klasika, na kterou vyznavači kůže nedají dopustit. Pro výrobu kožených oděvů se nejčastěji používá hovězina různé kvality.

Velkou nevýhodou koženého oděvu je, že Vám při dešti nebo vlhku časem promokne. Nezabrání tomu ani důkladná impregnace kůže, která sice toto nechtěné prosáknutí oddálí, ale bohužel, ne zcela mu zabrání. Kožené oblečení také klade vyšší nároky na údržbu, než-li oblečení textilní. Kůži je potřeba pravidelně čistit a udržovat pomocí balzámů na kůži, které obvykle obsahují látky jako včelí vosk nebo lanolin. Pozor, nikdy neperte kožené oblečení v pračce!

Textilní oblečení na motorku

Textilní motocyklové oblečení bývá často opatřeno nepromokavou membránou, která zabraňuje proniknutí vody skrze oděv k tělu motorkáře. Nejčastěji se zde používají materiály jako jsou Hipora nebo hodně oblíbený Gore-tex. Často jsou tyto materiály doplňovány o kevlar, teramid, nebo podobné tkaniny.

Textilní oblečení pro motorku se vyrábí v zimních i letních variantách. U zimních variant se klade důraz na dobrou tepelnou izolaci, nepromokavost nebo větru odolnost; u varianty pro letní období je kladen důraz na funkci maximální prodyšnosti materiálu.

Spodní prádlo pro motorkáře

Ač se to nezdá, tak kvalitní spodní prádlo je pro motorkáře základem v jeho způsobu oblékání. Spodní prádlo je to první, co se dotýká kůže těla. Stále více lidí se ale na tento segment oblečení zaměřuje jako na zásadní.** Funkční spodní prádlo** odvádí pot a drží co nejstálejší teplotu těla. Funkční prádlo výborně podporuje funkci membrány v oblečení, pokud je jí svrchní oblečení vybaveno. Některé druhy spodního prádla pro motorkáře jsou navíc vybaveny svou vlastní membránou.

Motorkářská kombinéza nebo bunda a kalhoty?

Budete-li uvažovat jaké oblečení na motorku zakoupit, budete postaveni před základní otázku: pořídit jednodílnou kombinézu nebo kalhoty a bundu zvlášť? Obě varianty mají své své příznivce i odpůrce, u obou variant oblečení můžeme najít výhody a nevýhody, které mluví pro první nebo druhou variantu.

Jednodílná kombinéza pro motorkáře

Při výběru kombinézy musíte předně vybírat tak, aby Vám dobře padla. Nesmí nikde škrtit, nikde tahat. Při natažení rukou, podřepu nebo předklonu by jste neměli přemáhat pružnost kůže.

Některé typy kombinéz umožňují dodatečné přidání chrániče zad – hrbu. Ten se musí většinou pořídit samostatně. Tento chránič má dva základní významy:** **

a) zlepšuje aerodynamické vlastnosti při jízdě (hlavně ve vysokých rychlostech);

b) funguje jako ochranný prvek při pádu, kdy napomáhá vyšší ochraně krční páteře. V oblasti hýždí a boků bývají kombinézy zesíleny, v místě ohybů bývá všitá silonová výstelka. V místě kolena a bederní páteře je obvykle našita strečová látka pro usnadnění pohybu. Některé kombinézy mají různé perforace, usnadňující odvětrávání.

Součástí kombinézy by mělo být co nejvíce pevně implementovaných chráničů - protektorů; jednoznačně lze říci, že čím více, tím lépe.

Bunda a kalhoty na motorku zvlášť

Není zde kvůli rozdělení na dva kusy takový problém najít oblečení, které Vám bude dobře sedět. Nicméně** i v tomto případě je důležité, aby oblečení mělo správnou velikost**. Například bunda by měla být dostatečně vzadu dlouhá, aby Vám při jízdě nefoukalo na bederní část zad.

Sedláte-li schopper, tak zřejmě sportovní kombinéza nebude to pravé ořechové. Oblíbené v těchto případech jsou kalhoty a bundy z černé kůže, obvykle obohacené o různé třásně, nášivky a kovové cvoky. I tady ale platí, že by oblečení** mělo být vybaveno ochrannými prvky a chrániči.**

Motocyklové oblečení do deště

I když venku prší jako z konve, nemusí to být v dnešní době pro motorkáře zase až taková pohroma. Dnes již mnoho výrobců nabízí vybavení** pro jízdu v dešti**, které se obvykle skládá z nepromokavé kombinézy a návleků na boty a rukavice.

  • Kombinéza do deště:

Nejlepší jsou kombinézy, jejichž povrchová úprava připomíná pogumovaný textil. Musí mít nepromokavé švy a nejlépe textilní podšívku. Ta zajišťuje vyšší pevnost takové kombinézy a usnadňuje její oblékaní a svlékání. Při výběru nepromokavé kombinézy vždy vybírejte větší velikost – budete jí oblékat až jako svrchní vrstvu na bundu. Taky si uvědomte, že kombinéza proti dešti sama o sobě neposkytuje žádnou ochranu při pádu.

Barvu kombinézy volte vždy nějakou dobře viditelnou, protože je zde opodstatněný předpoklad, že v okamžiku, kdy jí budete používat, bude snížená viditelnost. Není na motorce nic osvědčenějšího, než být už zdaleka dobře a zřetelně viděn.

  • Návleky na rukavice:

Návleky na rukavice se vyrábějí ve třech provedeních: s pěti prsty, se třemi a nebo jako palčáky. U některých návleků můžeme občas najít bonus ve formě gumových návleků na ukazováčku, který při dešti můžete použít jako improvizovaný stěrač.

  • Návleky na boty:

Při výběru návleků na boty budete postaveni před otázku, jestli chcete návleky na boty s podrážkou nebo bez podrážky. Zkušenosti jsou takové, že ačkoliv se návleky na boty s podrážkou hůře navlékají a jsou méně skladné, jsou přece jenom bezpečnější, než ty bez podrážky. Ty totiž mají někdy takovou tendenci zachytit se lemem návleku o stupačku právě v okamžiku, kdy se snažíte při zastavení motorky sundat nohu ze stupačky.

Další motocyklové vybavení

Motorkářské vybavení není jenom o bundě, kalhotách nebo kombinéze. Je zde plno dalších důležitých prvků, bez kterých se motorkář neobejde.

Moto helmy prodej

Jedním z nejdůležitějších prvků ve výstroji každého motocyklisty je kvalitní helma. Mimo praktické užití při jízdě, kdy chrání obličej jezdce, je samozřejmě její primární funkcí ochrana jezdce při pádu.

Helmy se v zásadě skládají** ze dvou vrstev:** tvrdé vnější vrstvy a z vnitřní vrstvy, která má za úkol pohltit energii nárazu. Vnější tvrdý kryt umožňuje rozložit náraz na větší plochu, zatímco vnitřní vrstva (často vyrobená z polystyrenové pěny) pohlcuje intenzitu nárazu a hlava jezdce je tak zasažena menší silou.

Moto rukavice prodej

Moto rukavice jsou nejčastěji vyrobené z kůže, nebo z dalších textilních materiálů. Jejich úkolem je bránit jezdcovy ruce před chladem a zraněním. Bývají opatřeny některými ochrannými prvky, aby při případném pádu zabránily zranění.

Boty na motorku prodej

Speciální motocyklové boty by měl mít ve své výbavě každý majitel motocyklu. Jejich použitím minimalizujete v případě pádu zranění chodidel a kotníků. Sportovní boty na motorku mají spoustu chráničů a zpevnění z plastů, karbonu nebo kovu, dále jsou vybaveny slidery proti odření bot v extrémních náklonech.

Na schopprech se můžeme setkat s botami, kterým se říká tzv. „koně“. Ty jsou buď nízké nebo vysoké.

Pokud nestojíte o vysoké sportovní boty nebo koně, máte ještě možnost použít boty turistického typu. Bývají koncipovány jako vzhledově neutrální, nenápadné, většinou černé, často s membránou a často jsou celokožené.

Co jsou ochranné prvky - protektory?

V souvislosti s motocyklovým oblečením můžete na narazit na často frekventované a důležité slovo „protektor“. Slovo protektor pochází z latiny a používá se ve významu coby ochránce, ochranitel, ochrana. To je taky případ motocyklového oblečení. Protektory jsou v tomto případě chrániče na motocyklovém oblečení. Často jsou uloženy ve speciálních kapsách, ze kterých mohou být dle potřeby vyjmuty.

Chrániče mohou být buďto tvrdé s plastovým povrchem nebo měkké, pěnové. Tvrdé se hodí hlavně pro kožené bundy, naopak pro volnější textilní oděvy na turistické účely jsou spíše využívány měkké chrániče, které se lépe přizpůsobí tělu.

U každé motocyklové kombinézy, bundy a kalhot bychom měli protektory vždy najít minimálně v oblasti loktů, ramen, zad, kolen a kyčlí.

Certifikace Moto oblečení

Tak jako skoro vše v dnešní době, tak i (hlavně) motocyklové oblečení musí odpovídat příslušným normám a požadavkům na kvalitu a zpracování materiálů.

Proto vybírejte oděvy, které splnily požadavky nezávislých testů a odpovídají evropským normám. Bezpečné oděvy jsou označeny písmeny CE - evropská známka kvality.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12775 (magazinpodnikani.cz#293)


Diskuze a zkušenosti

Mr.Rashid Baig | 30.05.2014 14:02
Re: Motorkářské oblečení a potřebné doplňky Respected Sir, Good Morning! We are pleased to inform you M/S King Super® is a leading ISO-9001-9002 certified Manufacturer & Exporter of below mentioned articles in Sialkot-Pakistan established since 1984. ~ Motorbike Suits ~ Motorbike Jackets ~ Motorbike Cordura Jackets ~ Motorbike Pants ~ Motorbike Gloves ~ Motorbike Protection ~ Ladies Fashion Jackets ~ Leather Vests ~ Saddle Bags & Boots ~ T-Shirts, Polo Shirts, Track Suits & Many more on your Requirements etc. Our Services are based on Quality product, Timely Deliver & Competitive Prices. We are also very pleased to request you to please check and compare our high quality products with your all current suppliers and to your top competitors as well. For more information please visit our website at www.kingsupersports.com We can produce any custom design according to customer requirement with their logo. Thanking you for your positive consideration & we are looking forward to doing business with your good company


Přidat komentář