Kvalitní a levné výfuky

Každé auto, každá motorka má výfuk. Zařízení, bez kterého se prostě neobejde. Výfuk je důležitá součást každého motorového vozidla – odvádí spaliny, snižuje hluk, zvyšuje výkon a snižuje spotřebu.

Výfuk a jeho opotřebení

Přestože je výfuk opravdu důležitou součástí každého motorového vozidla, je velmi špatně chráněn. Je umístěn pod podvozkem automobilu a tak je velice zranitelný a namáhaný.** Špatný stav silnic často způsobí mechanické poškození výfuku.** Písek, štěrk, kamení i další materiály, po kterých určitě přejede každý automobil, dokáží svými nárazy výfuk poškodit tak, že není jiná možnost než ho vyměnit. I povětrnostní podmínky mají na výfuk negativní vliv. V zimě ho rozežírají posypové soli a v létě se na něho lepí rozpálený asfalt. Navíc ho ohrožuje koroze. Z venku i zevnitř. Vnitřní části výfuku hrozí zejména koroze vzniklá vodou, která se sráží při spalování.** Při spalování ho ničí obrovské rozdíly teplot**, kdy nejvyšší teploty mohou dosahovat až téměř dva tisíce stupňů Celsia. A kyseliny, které spalováním vznikají, a stejně tak spalované palivo mu také ubírají na životnosti.** Výfuk je k podvozku přimontován na držáky, i ty však trpí.** Zejména povětrnostními podmínkami a špatným stavem silnic. Navíc spoje, kde je výfuk a držák spojen, velice trpí otřesy.

Důsledky poškozeného výfuku

Pokud kolem projede ať již jakýkoliv motorový dopravní prostředek bez výfuku nebo má výfuk poškozený hned to poznáme. Jakkoliv poškozený výfuk o sobě dává patřičně vědět. Nejvíc je to slyšet pokud výfuk úplně upadne. Motorový prostředek s poškozeným výfukem se okamžitě stává středem pozornosti. Vydává totiž velice silný hluk a tak je slyšet na velkou vzdálenost. Pokud takovýto motocykl nebo automobil zastaví policie, čeká řidiče pokuta a i možnost odstavení vozidla.

Dalším velice nepříjemným důsledkem poškozeného výfuku je velice vysoká spotřeba paliva a nízký výkon motoru. To se samozřejmě projeví na zvýšených výdajích za palivo.

Je tedy jasné, že každý řidič se snaží mít výfuk v pořádku. Jsou však řidiči, kterým záleží nejen na správné funkci a dobrém stavu výfuku, ale i na jeho vzhledu. A tak vyhledávají sportovní výfuky.

Sportovní výfuk, tuning automobilů

Sportovní výfuk patří mezi majiteli automobilů, a to ať mezi majiteli zabývajícími se tuningem aut nebo majiteli s klasickými automobily, mezi nejvyhledávanější a nejoblíbenější příslušenství. Takový sportovní výfuk automobil svého majitele odliší a zviditelní od ostatních automobilů. Samotnému majiteli automobilu se zdá, že jeho miláček na čtyřech kolech je krásnější a zajímavější.

Proč zvolit do auta sportovní výfuk?

Různé zkrášlovací úpravy vzhledu a také úpravy výkonu aut jsou velice nákladné. Sportovní výfuk tedy vyjde levněji, a přesto dodá autu šmrnc a vzbudí zájem.

Sportovní výfuk a zvláště jeho koncovka mívá rozličný design. Často lze vybírat z několika desítek typů. Některé sportovní výfuky působí na autě celkem nenápadně, přesto však** zvyšují jeho estetický vzhled.** Jiné jsou sestaveny z potrubí, které již na dálku přitahuje zraky kolemjdoucích. Dokonce někteří řidiči právě podle vzhledu výfuku soudí, jak jinému majiteli automobilu záleží na jeho voze.

Sportovní výfuk však automobil nekrášlí jen svým vzhledem, ale také svým zvukem. Existují sportovní výfuky, které vydávají tak silný zvuk, že na sebe upozorní nejen kolemjdoucí, ale i policii. A pak jsou sportovní výfuky tiché, které poutají spíše svým vzhledem. Při výběru těchto výfuků často láká řidiče, obzvláště ty mladší, právě jejich zvuk. Je třeba se zamyslet i nad tím, že hlučnost není vždy vhodná a také ne každý sportovní výfuk má opravdu hezký zvuk.

Sportovní výfuk může mít vliv na výkon automobilu. Správně vybraný sportovní výfuk může velmi podstatně výkon zvýšit.Čím to je? Sportovní výfuky umí snižovat protitlak výfukových plynů, který brzdí práci motoru. Také mohou minimalizovat teplo, které zůstane v okolí motoru a tak dosáhnou toho, že teplo odejde s výfukovými plyny a citlivější části motoru se tolik neopotřebovávají teplem.

Jak je vidět sportovní výfuk zdaleka není jen okrasným doplňkem, dokáže vést i k ochraně součástek motoru a tím i k úspoře našich peněz.

Výfuk pro motocykly

Výfuky však nezkrášlují svým provedením jen automobily. Snad ještě více se o vzhled výfuků zajímají řidiči motocyklů. Na motocyklu je celý výfuk vidět a tak právě výfuk může vzhled motocyklu výrazně vylepšit. Často jsou používané** výfuky s chromovaným povrchem**. Takovýto výfuk září do dálky, je krásně naleštěný a působí drahým dojmem. Materiálů, kterých je používáno k výrobě výfuků pro motocykly, je mnoho. Mohou být z titanu, oceli, kevlaru, hliníku nebo uhlíkových vláken.** Jejich vzhled i vnitřní provedení se liší podle druhu motocyklu a také podle doby, kdy byly vyrobeny.** Dříve vyrobené výfuky mohly mít daleko vyšší hladinu zvuku, dnes jsou však nové normy, které upravují akustické limity a tak výrobci museli změnit provedení výfuků tak, aby novým normám vyhověli.

Pořízení nového výfuku, oprava poškozeného výfuku

Řidiči často místo správného výfuku používají různé náhražky. Někdy dokonce některé části nahradí trubkami, které s výfuky nemají nic společného. Pravdou je, že takto peníze za výfuk opravdu ušetří, ale bohužel, ušetřené peníze později často musí vynaložit za opravu motoru. Pokud totiž nemá výfuk správné parametry, dochází k enormnímu zvýšení tlaku uvnitř motoru a nedostatečnému odvodu spalin. Tím se motor časem poškodí a jeho oprava je mnohem dražší než cena nového výfuku.

Jak správně funguje výfuk?

Výfuk nebo spíše výfukový systém odvádí výfukové plyny z motoru vznikající jeho spalováním. Také má za úkol snižovat hluk, který při spalování motorem vzniká. Správně navržený výfuk odvádí i část tepla vzniklého při spalování v motoru a tím motor ochraňuje. Vzhledem k tomu, že výfukové plyny jsou škodlivé, je součástí výfuku katalyzátor.

Výfukový systém je pro každý motor jiný. Je totiž postaven tak, aby byl zachován správný zpětný tlak uvnitř motoru, což zaručí správné plnění a vyprázdnění spalovacího prostoru. Díky tomu má výfukový systém velký vliv na využití maximálního výkonu při co nejmenší spotřebě.

Složení výfuku, části výfuku

Výfuk je složen z několika částí, každá část má svou důležitost pro správný chod motoru a také zjišťuje ekonomický provoz vozidla. Části výfuku:

  • Pružné členy
  • Výfukové svody
  • Katalyzátor
  • Lambda sonda
  • Tlumič výfuku
  • Výfukové trubky

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12797 (magazinpodnikani.cz#330)


Přidat komentář