Cyklotrenažér - simulátor jízdních kol

Jezdíte od jara do podzimu na kole? Co však v zimě, když nechcete ztratit svoji fyzičku? Uvažujte o koupi cyklotrenažéru, díky kterému se nemusíte obávat, jak na tom budete fyzicky na jaře. Kromě toho si utužíte Vaše zdraví a zpevníte postavu.

Cyklotrenažér ocení každý, jak ten, kdo si chce zlepšit svoji fyzičku, tak profesionální cyklista, kterému nedovoluje jezdit v kole venku, když zrovna není ideální počasí. Chcete si zpevnit a zároveň zeštíhlit Vaši postavu? Pak je cyklotrenažér tou pravou volbou pro Vás.

Výhody cvičení na cyklotrenažéru

 • Cyklotrenažér je speciálně konstruovaný tak, že Vám umožní velmi intenzivní trénink. Pokud jezdíte závodně na kole, cyklotrenažér je pro Vás tou pravou volbou pro pravidelný trénink.
 • Cyklotrenažér Vám významně zlepší fyzičku.
 • Na rozdíl od jiných sportů, například běhu, squashi, tenisu, volejbalu, basketbalu aj., cvičení na cyklotrenažéru je šetrné k Vašim kloubům.
 • Cyklotrenažér výrazně podporuje spalování tuků, má pozitivní vliv na úpravu Vašeho krevního tlaku, navíc zvyšuje vitální kapacitu plic. Vaše případné potíže se zadýcháváním budou postupně ustupovat. Vyjití schodů pro Vás bude hračkou a ne překážkou.
 • Cyklotrenažér vyniká svoji dokonalou stabilitou.
 • Cyklotrenažér účinně procvičí veškeré problematické partie, jako jsou hýždě, boky, stehna.
 • Pokud budete mít na cyklotrenažéru správnou pozici, procvičíte si dokonce celé tělo, ne jen spodní polovinu.

Princip fungování cyklotrenažéru

Cyklotrenažér disponuje čelisťovými brzdami, díky kterém můžete nastavit velmi vysoké zatížení při jízdě. V případě, že si nastavíte nižší zatížení, můžete snadno regulovat zátěž, která Vám vyhovuje, jak se momentálně cítíte.

Výhody pořízení cyklotrenažéru domů

Pokud nechcete docházet do fitness centra, a tam čekat, než se uvolní místo na rotopedu, či cyklotrenažéru, pořiďte si ho domů. Budete moci cvičit kdykoli budete mít chuť a čas si dát pořádně do těla. Můžete přitom sledovat Váš oblíbený televizní pořad, film, hudební videoklipy aj. nebudete muset přerušit Váš trénink během cvičení, až se uvolní místo v posilovně na stroji.

Cyklotrenažér a rotoped

Říkáte si, jaký je rozdíl mezi cyklotrenažérem a rotopedem, že je to jedno a totéž, jen odlišný název? Není však tomu tak. Posuďte sami:

Cyklotrenažér disponuje rámem se závodní geometrií, který je stejný jako u klasických jízdních kol, na rozdíl do rotopedu, tj. poloha Vašeho těla je stejná, jako byste jeli na kole.

Cyklotrenažér Vám na rozdíl od rotopedu umožní intenzivní tréninky a výrazně větší zatížení.

Cyklotrenažér a trenažér

Řekne-li se trenažér nebo cyklotrenažér, někdo v tom nevidí rozdíl. Pravda, zní to prakticky stejně. Rozdíl je tu však podstatný. Trenažér je totiž zařízení, do kterého si můžete upnout Vaše jízdní kolo, se kterým běžně jezdíte venku. Třením zadního kola o zátěžové kolo trenažéru vznikne simulace jízdy. Trenažér je tedy zcela rozdílný ve srovnání s cyklotrenažérem.

Typy cyklotrenažérů

 • Cyklotrenažér pro domácí využití
 • Cyklotrenažér pro profesionální využití

Na co se zaměřit při výběru cyklotrenažéru

 • Nastavitelnost řídítek
 • Nosnost
 • Hmotnost zátěžového kola
 • Možnost horizontálního a vertikálního nastavení sedla
 • Kvalita středového uložení
 • Vyváženost pedálů s nastavitelnými páskami – pro utažení nohou
 • Typ brzdného systému
 • Výrobce
 • Délka záruční doby – někteří výrobci poskytují i prodlouženou záruku na dobu pěti let
 • Cena

Cena cyklotrenažérů

Cyklotrenažér rozhodně není jen jeden. Můžete vybírat z nejrůznějších typů. Jejich cena se pohybuje do cca 4 500 Kč do cca 20 000 Kč. Výrazný rozdíl v ceně spočívá například ve funkcích, vybavení apod.

Vybavení cyklotrenažérů

Cyklotrenažéry podle typu, disponují:

 • robustním, pevným rámem,
 • kalibrovaným zátěžovým kolem,
 • manuálním ovládáním zátěže,
 • brzdovými deskami zátěžového kola – pro přesné nastavení zátěže
 • ocelovými klikami pedálů
 • nouzovou brzdou
 • obousměrným nastavitelným sedlem
 • pedály s klipsnami
 • nášlapnými pedály,
 • nastavitelnými řídítky, a to horizontálně a vertikálně,
 • počítačem, který zobrazuje rychlost, čas cvičení, spotřebu kalorií, ujetou vzdálenost, denní ujetou vzdálenost, celkovou ujetou vzdálenost

Možnosti cyklotrenažéru

Manuální ovládání zátěže

Jak bezpečně jezdit na cyklotrenažéru

Cyklotrenažér umístěte na rovný, pevný povrch, například podlahu v místnosti, na lodžii apod.

Než nasednete na cyklotrenažér, ujistěte se, že veškeré šrouby, matice jsou pevně utažené.

Jak se obléci při cvičení na cyklotrenažéru

Nejlepší je zvolit oděv, který se hodí pro běžnou jízdu na kole. Například volný oděv vhodný není, protože by mohlo případně dojít k zamotání oděvu do pohyblivých částí stroje. Co se týče obuvi, můžete sice cvičit jen v ponožkách, ale pro lepší jízdu a využití jízdy, volte sportovní obuv s pevnou patou, například obuv na aerobik, nebo běžeckou obuv.

Než nasednete na cyklotrenažér

Zakoupili jste si cyklotrenažér a už se nemůžete dočkat, jak na něj nasednete a ujedete první kilometry? Nejprve je důležité cyklotrenažér nastavit, seřídit apod. Poptejte se v prodejně, kde jej zakoupili. Některé prodejny, či výrobci mají v ceně** montáž cyklotrenažéru**. Dbejte také na to, abyste měli dobře seřízená, nastavená řídítka sedlo, abyste se při jízdě nejen dobře cítili, ale také dobře cvičili a nezpůsobili si zbytečné případné bolesti, kdy budete sedět příliš nízko nebo naopak vysoko. Řídítka je možná vytáhnout, a to nahoru nebo dolů podle Vámi požadované výšky, pomocí páky. Řídítka můžete také upravit, že je posunete dopředu, či dozadu, a to tak dlouho, dokud opět nedosáhnete Vámi požadované pozici. Sedadlo nastavte podle Vaší požadované výšky, kdy sedadlo lze posunout nahoru, dolů pomocí páky.

Po seřízení se ujistěte, že jste veškeré části, se kterými jste manipulovali, pevně upevnili, abyste předešli případnému úrazu.

Jak cvičit na cyklotrenažéru

Není dobré na cyklotrenažér rovnou nasednout a šlapat do pedálů. Vždy se před intenzivní jízdou nejprve rozcvičte, abyste si zahřály svaly. Na konci tréninku, jak dojedete, se naopak protáhněte. Na začátku jízdy šlapejte pomalu a postupně můžete zvyšovat rychlost, dokud nedosáhnete Vámi stanoveného požadovaného tempa. Když se rozhodnete, že již jízdy bylo dost, není vhodné, abyste jízd ukončili ihned. Naopak Vaše tempo a zátěž postupně zvolňujte, a to do té doby, než se Vaše tepová frekvence stabilizuje na normální hodnoty.

Nepleťte si cyklotrenažér se spinningovým kolem, na kterém můžete stát. Na cyklotrenažéru se nestojí, nezvedá během jízdy. Mohli byste totiž stroj poškodit.

Pocítíte-li během cvičení nevolnost, závrať, bolest na prsou, či jinak se špatně cítíte, přestaňte s cvičením.

Při cvičení nezapomeňte na bezpečnost Vašich nohou, které umístěte do pedálů s klipsny, utahovacími řemínky.

Stravování před a po cvičení na cyklotrenažéru

Tak, jako před každým cvičením, není vhodné jíst těsně před cvičením, mohlo by se Vám udělat špatně. Obecně platí, že se necvičí dvě hodiny po jídle a jednu hodinu před jídlem.

Péče o cyklotrenažér

Bude-li Váš stroj ještě v záruce a během ní se Vám uvolní některý ze šroubů, obraťte se na prodejnu, či dodavatele, kde jste stroj zakoupili. Je dobré se nepouštět do případných oprav sám, a to z důvodu, abyste nepřišli o Vaši záruku.

Jak můžete** pečovat o cyklotrenažér**? Pravidelně ho otírejte, zbavujte ho prachu. Nezapomeňte na kontrolu bezpečnosti stojanu přední rukojeti i stojanu sedadla, nastavení brzd, veškerých vysouvacích pák.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12669 (magazinpodnikani.cz#140)


Přidat komentář