Boxovací pytle a boxerské rukavice

Boxovací pytle a boxovací rukavice se staly v uplynulých letech součástí tréninku při mnoha sportech a také jako skvělý prostředek pro odreagovaní se. Box je kontaktní sport, který Vám pomůže se zbavit napětí.

Pro amatérské osoby, které chtějí bušit do pytle pro odreagovaní je vhodný jakýkoliv druh. Samozřejmě, je při boxování důležité dbát na správnou techniku, protože vždy existuje menší riziko zranění. Také nesmíte zapomenout na správné ochranné pomůcky. Do pytlů můžete narážet jenom se speciálními rukavicemi, vhodné jsou také bandáže.

Vhodný výběr boxovacího pytle

Pro** domácí využití** na odreagování je vhodný** nafukovací pytel**. Pro** profesionální boxery** je potřebný** závěsný pytel**. Začátečník by měl začínat s pytlem o hmotnosti do 35 kg. Měl by to být malý, lehký a měkký pytel, aby si tělo mohlo zvykat na prudké výkopy a nárazy. Profesionál si může dovolit pytel o váze víc jak 35 kg, který je tvrdý a těžký a při rychlých tvrdých úderech drží stabilní polohu. Závěsný řetěz při závěsných pytlích slouží na korigování houpavosti jednotlivých pytlů.

Výrobní materiály pro boxovací pytle

Pytle se vyrábějí z různých materiálu a také se odlišnými látkami plní. Co se týče vrchního materiálu, nejpoužívanější je** kůže**, pro její odolnost a dlouhou životnost. Také se používá koženka, různé látky nebo plasty a guma. Tyhle materiály jsou levnější, ale jejich životnost je omezená Už po krátkém používaní se proděraví nebo jinak opotřebí.

Důležité je taky čím jsou plněni. Jsou tvrdší, ale i méně tvrdší pytle. Obvykle se plní nadrceným textilním materiálem a pískem, který zabezpečí větší váhu a tvrdost. Mnoho domácích kutilů si doma vyrábí** vlastní jutové pytle**, které plní starým ztvrdlým hrachem a fazolí. Bohužel, po určitém čase užívání se vytrácí původní forma a tvar všech pytlů (kromě fitness pytlů, které jsou plněny vzduchem) a materiál vevnitř usedá. Tahle nepěkná vlastnost pytlů se u některých druhů řeší** překližkou v pytli**, aby se materiál nemohl propadnout až na dno pytle.

Rady pro boxování**

**

Pro boxování není důležitý jenom správný boxovací pytel, rukavice a technika, ale je také důležité být fyzicky a psychicky odolný a dokázat bojovat.** Kondiční a mentální připravenost je půlka úspěchu.** Doporučujeme taky začít trénovat pod dohledem zkušeného trenéra, protože si při zlé technice můžete ublížit. Není to však nutnost, také trénink bez odborné pomoci, pro vlastní potěšení může někomu přinést chtěné výsledky.

Jaké jsou druhy boxovacích pytlů

Existuje velké množství druhů pytlů, každý z nich má své klady i zápory.

Závěsné boxovací pytle

Ze všech druhů se používají nejvíc, najdeme je v různých tréninkových halách, klubech, nebo fitness centrech. Jejich hlavním plusem je možnost nastavit si výšku pytle podle toho jak nám to právě vyhovuje. Výhodou je taky jeho zpětná odezva po úderu, protože se po vhodném úderu vždy vrátí zpět do své polohy a tak můžeme do pytle udeřit víckrát za sebou. Velkým mínusem je náročná manipulace a vhodné ukotvení boxovacího pytle. Často máme nízký strop nebo málo místa. Závěsné pytle by měli být pověšené v úrovni čela.

Stojící boxovací pytle

Jsou určenou hlavně pro amatérské domácí uživatele Slouží na odbourávaní stresu, hubnutí, či udržení dobré kondičky. Jejich velkou výhodou je, že je můžete umístit kamkoli chcete. Je s nimi lehká manipulace. Menší stojací pytle jsou vhodné hlavně pro ženy, které nemusí zápasit s jejich váhou a umísťováním. Velkým mínusem je, že není možné manipulovat s pytlem nahoru, nebo dolů a také velmi rychlá síla odrazu úderu.

Fitness boxovací pytle

Jsou poddruhem stojacích pytlů. Většinou jde o nafukovací pytel nebo nafukovacího panáka, které jsou plněny vodou nebo pískem. Zabezpečuje se tak stabilní stálost pytle a uživatel se vyvaruje převrácení a spatnému nenavrácení se pytle do původní polohy.

Pytle se také rozdělují na:

  • krátké
  • dlouhé

Pro box stačí i krátké pytle, no pro nízký kop (v thaiboxu, kickboxu) je potřebný delší pytel (asi 2 metry).

Boxerské rukavice

Boxerské rukavice jsou nepostradatelným vybavením ve světě bojových sportů. Jejich hlavní úlohou je ochránit nejen ruce před úrazem, ale i vašeho protivníka před vážnějším zraněním, nebo dokonce poškozením mozku. Aby plnily dobře svou úlohu, musejí být boxerské rukavice kvalitně zpracovány a polstrovány a splňovat všechny potřebné ochranné požadavky.

Boxerské rukavice – možnosti provedení

Zapínání rukavic je většinou na manžetu se suchým zipem či na stahovací šňůru, výjimkou ale není ani stahování rukavice na elastickou gumu. Výztuže v oblasti palce, malíkové hrany a zápěstí jsou velmi cenným ochranným prvkem před zraněním, palec lze navíc lépe ochránit v rukavicích, u kterých je palec spojen s hlavou rukavice.

Důležitý je také kvalitně provedený ventilační systém pro odvod tepla, vlhkosti a potu. Jistě znáte nepříjemné horko a zápach z bot – stejný problém může nastat i u rukavic. Ventilační otvory, sítě a použité materiály pro výstelky vnitřku rukavice plní důležitou funkci z hlediska komfortu používání boxerských rukavic.

Velikosti boxerských rukavic

Velikost boxerských rukavic se udává v uncích neboli oz. Nejčastěji prodávané rukavice jsou o váze (velikosti) 10 oz.

Na tréninky však doporučujeme velikosti 12–16 oz. Výběrem větších rukavic získáte větší kryt (znemožnění protivníka vás zasáhnout). Ve větších rukavicích je použito více polstrování, a tak při tréninku kvalitněji chráníte své ruce i soupeře.

Pro děti a ženy doporučujeme rukavice velikosti 6–8 oz. Jsou speciálně tvarovány a ušity pro menší ruce. Odpovídající měkkost a pohodlí souvisí s touto váhou.

Použité materiály boxerských rukavic

Vnitřek rukavic je většinou tvořen PU pěnou či kvalitní sendvičovou konstrukcí. Zde je nejlepší se obrátit na odborníka, aby vám poradil, jaký typ výplně boxerských rukavic pro vaše potřeby vybrat. Nekvalitní výplň si může předčasně „sednout“ a ztratit tak rychle své absorpční vlastnosti.

Samotné boxerské rukavice se vyrábí z různých materiálů, především z kůže, umělé kůže a směsí materiálů, jako je PU-karbon atd. Kožené boxerské rukavice jsou kvalitnější, mají delší životnost a snesou větší zátěž.

Samozřejmě s kvalitou je spojena i odpovídající cena. Po delší době trénování se mohou levné rukavice deformovat, poškodit nebo praskat v záhybech a v nejvíce zatěžovaných místech.

Koženkové rukavice – vhodné pro začátečníky

Fitness uživatel nebo začátečník, který neví, jestli v bojových sportech bude pokračovat, si vystačí s levnějším provedením boxerských rukavic. Koženkové boxerské rukavice jsou cenově přijatelné, pro seznámení se se sportem nebo pro rekreační použití jsou svou kvalitou dostatečné.

Kožené rukavice – kvalitní provedení pro velké vytížení

Naopak ostřílený borec či náročný uživatel, který si potrpí na kvalitu, raději sáhne po kvalitnějším, koženém modelu. Nejčastěji se kožené boxerské rukavice vyrábí z jemné hovězí či kozí kůže, méně obvyklé jsou např. z klokaní kůže. Jejich trvanlivost je delší a snesou větší zátěž než levnější boxerské rukavice.

Druhy boxerských rukavic podle typu sportovní disciplíny

Rukavice na box – Od thaiboxerských rukavic se boxerské rukavice liší tzv. otevřenou dlaní a terčíky kvůli bodovému systému. Většinou jsou rukavice na box červené a modré barvy, aby se protivníci rozlišili a usnadnila se práce rozhodčímu.

Rukavice na thaibox či kickbox – Na rozdíl od běžných boxerských rukavic jsou více zavřené a pružnější pro lepší manipulovatelnost v klinčích a práci se soupeřem.

Pytlové rukavice ** neboli pytlovky** – Tyto rukavice jsou určené pro trénink s boxerským pytlem. Mají speciálně navržený střih a výplň. V porovnání s běžnými rukavicemi jsou levnější.

Rukavice na MMA – Velikostně se vyrábějí většinou v rozmezí 4–6 oz. Zaručují kvalitní ochranu kloubů a nejnutnějších částí ruky pro zachování mobility a obranyschopnosti. Většinou mají otevřenou dlaň pro větší přilnavost a cit.

Jak ošetřovat boxerské rukavice?

Rukavice skladujte v suchu a chladu. Po každém použití doporučujeme rukavice nechat otevřené, s rozepnutým zipem a nechat vyschnout. Jednou za čas je dobré vnějšek rukavic otřít vlhčeným hadříkem či přípravkem na kůži, zachováte tak jejich barevnost a plasticitu. Neperte v pračce. Pro přenos používejte ochranný obal. Nenechávejte dlouho na sluníčku nebo radiátoru. Díky dodržování těchto pravidel se vám rukavice odvděčí dlouhou životností a potěšením z používání.

Rady při používání boxerských rukavic

Do každých rukavic doporučujeme používat bandáže na ruce, které pomáhají stabilizovat zápěstí a společně s rukavicemi efektivně ochrání vaše ruce.** Po zpocení, obouchání a delším používání se boxerské rukavice lehce roztáhnou** a budou volnější. Je dobré na to myslet již při výběru a zakoupit rukavice menší nebo v průběhu používání koupit delší bandáže a volné místo vyplnit.

Proti zápachu po použití boxerských rukavic existují speciální přípravky jako pohlcovač pachů .

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12692 (magazinpodnikani.cz#169)


Přidat komentář