Kde získat peníze na školné?

Mít dobré vzdělání je v dnešní době velmi důležité, protože konkurence na trhu práce je opravdu veliká. Před rodiči již po narození vysněného potomka vyvstane otázka, co asi bude jejich děťátko dělat, až vyroste.

Ne všichni studenti mají to štěstí, že jim po celá studentská léta rodiče dávali ochotně peníze, a oni si přivydělají pouze k uspokojovaní svých osobních potřeb. A ještě z jiného úhlu pohledu – ne všichni jsou přijmutí na veřejné (případně státní) vysoké školy a kromě průběžných nákladů na studium (ubytování, strava, doprava, učební texty), musí platit i nemalé školné. Kolik stojí vlastně studium? Bez školného vyjde studium na tisíce, se školným pak na desetitisíce korun za každý semestr.

Jak získat peníze na studium?

Chcete-li studovat na vysněné škole a nemáte k dispozici potřebné finance, existují možnosti půjček u bankovních domů. Jak se dočtete níže, určitě cesty k financím vedou, žádná z nich ale není ideální, lépe řečeno, levná. Pokud by byl schválen zákon o státním školném, mohli bychom pouze doufat, že by banky přišly s cenově příznivějšími produkty.

K pokrytí jednorázových výdajů během studia jsou ideální běžné účty s možností čerpání do mínusu – tzv.** kontokorentem**. Některé bankovní domy začaly studentům poskytovat i kreditní karty. Ty slouží vyloženě ke krátkodobému finančnímu pokrytí nenadálé situace tzn. mimo bezúročné období kolem 45 dnů by se pořádně prodražily. Kontokorentní úvěry a kreditky připadají v úvahu u Veřejných vysokých škol, u soukromých Vysokých škol však budete potřebovat daleko více.

Vzít si na studium klasický** neúčelový spotřebitelský úvěr**, například na 500.000 na 10 let, je slušně řečeno na nic. Museli byste platit měsíční splátky, které by sice byly díky delší době splatnosti oproti délce studia o něco nižší než náklady na studium na soukromé VŠ (9–13.000 Kč/m), ale pod 6000 Kč za měsíc byste se dostali jen stěží. A navíc, banky u spotřebitelských úvěrů vyžadují doložení o příjmu. Potřebujete tedy úvěr s odložením splátek bez nutnosti příjmu.

Studentské úvěry - co nabízí české banky?

** Několik bankovních domů poskytuje speciální **studentské úvěry, u kterých není vyžadován žádný příjem a umožňují odložit splátky až na dobu po studiu. Komerční banka nabízí** úvěr Gaudeamus**. S odložením splátek po studiu lze získat až 150.000 Kč, úvěr mohou studenti Vysokých škol použít na cokoli. Velice podobný produkt mohou studenti získat u UniCredit Bank pod názvem Studentská půjčka. Podle vlastního rozhodnutí lze získat jednorázově celou částku, nebo peníze čerpat postupně, v jednotlivých letech studia. Maximální doba splatnosti je stanovena na 10 let, průběh by vypadal tedy následovně: prvních 60 měsíců byste spláceli pouze úroky (například u Studentské půjčky činící 10,35 % p. a.) a po studiu, dalších 60 měsíců, byste úvěr doplatili.

Všimněte si tedy, že odložení splátek u banky neznamená, že nebudete platit prvních 5 let vůbec nic – znamená to, že nebudete muset splácet jistinu úvěru. Měsíční splátka se standardně skládá z jistiny a úroků. Jistinu postupně umořujete, na úrokové složce platíte čím dál méně. U studentského úvěru platíte tedy nejprve pouze úroky, například u Komerční banky po 60 měsíců 1165 Kč, a poté, až začnete splácet normálním způsobem, 3138 Kč. Půjčka se tedy v konečném důsledku prodraží. Pro získání úvěrů potřebují obvykle studenti 2 doklady totožnosti a zajištění (například ručením třetí osoby či zástavním právem k vkladu u banky). K měsíčním splátkám úvěru musíte ještě obvykle připočítat poplatek za vedení a správu úvěru, u UniCredit Bank například 50Kč za měsíc.

Speciální půjčky pro studenty

sjednáte rovněž u Poštovní spořitelny – nabízí účelový Úvěr na vzdělání, kde po dobu 10 let lze hradit pouze úroky a půjčit si až 200.000 Kč. Pokud o půjčku žádá student bez příjmů, jako hlavní žadatel je veden zástupce studenta nebo manžel/ka. Samotný student figuruje jako spolužadatel. Zajímavostí je, že se tato půjčka neváže na věk a typ školy žadatele. Může vám být až 55 let a půjčit si lze třeba na jazykové kurzy. V případě, že však účelem financování není studium na Vysoké škole nebo Vyšší odborné škole, splatnost se snižuje z 10 na 5 let.

Česká spořitelna má v nabídce hotovostní úvěr až do výše 300 000 Kč se splatností až 10 let. Neúčtuje si poplatek za posouzení a zpracování žádosti o úvěr, odložení splátek jistiny je možné. Studenti by při úvěru 300.000 Kč na 10 let s odložením splátek hradili bance prvních pět let 2 500 měsíčně, následně 3 799 Kč. Měsíční poplatek za správu a vedení úvěrového účtu je 49 Kč, RPSN od 9,62 %.

Dále je tady také** Raiffeisenbank**, která odložení splátek neumožňuje, studenti však mohou získat úvěr s delší dobou splatnosti a nižšími úroky než běžní žadatelé. Účelová půjčka na studium má oproti standardním spotřebitelským úvěrům lepší úrokovou sazbu (od 7,4 %), delší maximální dobu splácení (10 let), předčasné splacení úvěru zdarma. Půjčit si lze až 1.000.000 Kč.

Nebankovní půjčky pro studenty

Tato možnost půjčky se tváří jako ideální možnost. Opak je, ale pravdou. Některé firmy nabízející tyto půjčky se tváří jako kamarádi, kteří Vám ihned půjčí. Nese to s sebou ale rizika. Některé společnosti od Vás budou chtít podepsat směnku, jiné budou chtít peníze ještě před tím, než Vám půjčku vůbec schválí, jiné budou požadovat schválení inkasa z Vašeho účtu.

Od takovýchto rychle utíkejte. Není ideální chtít po někom, kdo potřebuje peníze, které nemá, požadovat předem obnost, který se pohybuje okolo 3.000,-Kč. Vždyť přece Vy je žádáte o půjčku, protože žádné peníze nemáte. Tady roste riziko Vašeho zadlužení. Jsou tady také vykukové, kteří si od Vás vezmou peníze předem a potom Vám řeknou, že Vám půjčku nedají. V takovém případě jste přišli o celou částku, kterou jste jim již dali.

Berou to jakousi platbu za to, že se jen pokusí o schválení půjčky v bankách, ale předem už ví, že Vám nic nedají. V dnešní době je velmi těžké dostat půjčku od banky, neboť jejich nároky jsou stále vyšší. Pokud tedy nemáte vysoký plat, což pro Vás, jako pro studenta, který při studiu nepracuje, nepřipadá v úvahu. Dostanete peníze od banky jen stěží.

Odborný poradce pro studenty v oblasti financí

Studovat v dnešní době je velmi složité a vše se točí jen kolem financí. Toužíte-li po diplomu a titulech, nenechte se tímto problémem odradit. Vždyť přece všechno se dá řešit. Jen je potřeba obrátit se na odborné poradce, kteří v bankách jsou. Ti jsou schopni Vám pomoci a proto se ještě před tím, než začnete uvažovat o nebankovních půjčkách obraťte na ně.

Nic není nemožné a také s pomocí svých blízkých, jako je rodina, přátelé a kamarádi se Vám tento problém bude řešit daleko lépe. A, když už se na tuto nelehkou cestu vydáte, sladkou odměnou Vám bude ukončené vysokoškolské vzdělání a tím také lepší vyhlídky do budoucna. A myslete na to, že až se Vám narodí dítě, založíte mu jakýsi studijní fond, abyste mu ulehčili jeho rozhodování, zda studovat či ne.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12663 (magazinpodnikani.cz#129)


Diskuze a zkušenosti

Pavel | 16.10.2012 23:14
Re: Kde získat peníze na školné? era nepučuje na studium od roku 2010, tento článek je z roku 2011. zde mail od poštovní spořitelny: Je nám líto, ale Spotřebitelský úvěr na vzdělání není poskytován od 1. června 2010. Děkujeme za upozornění na chybu, která se zobrazuje na našich webových stránkách. Další případné dotazy Vám rádi zodpovíme na bezplatné infolince Poštovní spořitelny 800 210 210. S pozdravem a s úctou Lenka Hanušová Klientské centrum

anna | 05.07.2015 15:42
anna Dobrý den, Jste v nouzi úvěru ?? můžete dostat své problémy vyřešit, když spuštění se k němu. Jsem paní, Anna. Z češtiny, minulý týden pondělí Hledal jsem půjčku platit za své účty, tak jsem si sám sebe do ruka různých podvodů a byl jsem podvody podle jiného věřitele, Pokud ne pro paní, Sadaih kdo je můj dobrý přítel představil mě paní Maris (CEO) Paní Marie Lisa úvěr Home, a on mi pomohl s půjčkou 200.000kc bez stresu. Takže Moji dobří lidé českých, můžete ho kontaktovat prostřednictvím e-mailu: {mrsmarylisaloanhome@outlook.com} A nezapomeňte říct mu, že jsem vás seznámí s jeho společnosti

anna | 05.07.2015 15:43
Dobrý den Dobrý den, Jste v nouzi úvěru ?? můžete dostat své problémy vyřešit, když spuštění se k němu. Jsem paní, Anna. Z češtiny, minulý týden pondělí Hledal jsem půjčku platit za své účty, tak jsem si sám sebe do ruka různých podvodů a byl jsem podvody podle jiného věřitele, Pokud ne pro paní, Sadaih kdo je můj dobrý přítel představil mě paní Maris (CEO) Paní Marie Lisa úvěr Home, a on mi pomohl s půjčkou 200.000kc bez stresu. Takže Moji dobří lidé českých, můžete ho kontaktovat prostřednictvím e-mailu: {mrsmarylisaloanhome@outlook.com} A nezapomeňte říct mu, že jsem vás seznámí s jeho společnosti


Přidat komentář