Televize - výběr

V článku se zaměřujeme na LCD televize, LED televize a PLAZMOVÉ televize. Někdo si vybírá televizi podle ceny, jiný podle velikosti, nebo také podle její výbavy. Pokusíme se vám poradit, jak na to, aby i vy jste si vybrali tu pravou.

Jakou si vybrat televizi?

Známé značky jsou : Samsung, LG, Panasonic, SONY, Philips, Toshiba a Sharp.

Obecně platí, že televize:

  • Optimální velikost úhlopříčky každé televize lze vypočítat vydělením vzdálenosti sedících dvěma až třemi.
  • Pokud ještě sledujete analogové vysílání, volte televizi s analogovým i digitálním tunerem.
  • Důležitými parametry jsou jas a kontrast obrazovky, rozlišení, úhlopříčka a poměr obrazu.
  • Při výběru vám pomohou recenze, hodnocení, diskuze a zkušenosti majitelů.
  • Každá televize je vybavena množstvím vstupů a výstupů. Běžné je propojení SCART zásuvkami, A/V vstupy a S-video konektorem. Některé modely televizí nabízejí také možnost propojení pomocí digitálního vstupu HDMI, umožňující plně digitální přenos mezi DVD přehrávačem, videokamerou či počítačem.
  • Většina modelů televizí má zabudovaný digitální tuner. V případě, že televize tuner nemá, je nutné jej koupit samostatně.** **

LCD televize

Základ technologie LCD televizí tvoří tekuté krystaly uložené mezi dvěma elektrodami a dvěma polarizačními filtry. Pomocí elektrické energie se tyto krystaly smršťují a roztahují a tím regulují množství světla, které skrze polarizační filtry prochází. Právě toto světlo pak, přenášené na monitor, tvoří samotný televizní obraz.

Důležité paramatry při výběru LCD televize:

1. Vzdálenost
Je dobré si hned ze začátku ujasnit, kde bude nová LCD televize umístěna a z jaké vzdálenosti ji budete sledovat. Moc velká televize v malé vzdálenosti vám zkazí požitek z filmu úplně stejně jako příliš malá televize umístěná daleko.

2. Rozlišení
Rozlišení je jedním ze zásadních ukazatelů kvality obrazovky. Udává, kolik bodů je televize schopná zobrazit. LCD televize lze podle rozlišení rozdělit do dvou kategorií:

HD READY LCD televize -  Poskytují vysoký standart obrazu i zvuku. Jsou vhodné pro sledování běžného analogového nebo digitálního vysílání a DVD filmů. Rozlišení HD ready LCD televizoru 1366×768 pixelů.

FULL HD LCD televize -  Televize pro ty, kteří si chtějí vychutnat film v plném rozlišení 1920×1080 pixelů. Jsou vhodné pro sledování Blu-ray disků a Full HD televizního vysílání.

5. Kontrast
Kontrast LCD televize vypovídá o schopnostech zobrazit plně černou, nebo naopak plně bílou barvu a škálu šedé mezi nimi. Čím vyšší je hodnota kontrastu, tím lepší je výsledný obraz.

6. Jas
Jas LCD televizoru se udává v cd/m2 a znamená svítivost televize při zobrazení bílé barvy. Vyšší hodnota jasu vám zajistí příjemné sledování i při dopadu přímého slunečního světla na obrazovku.

7. Odezva
Odezva vyjadřuje délku doby, během níž dosáhnou tekuté krystaly v LCD displeji správné barvy. Pro správnou plynulost obrazu by neměla tato odezva přesáhnout 8 milisekund.

8. Pozorovací úhel
Jedná se o úhel, z něhož lze televizi sledovat bez viditelného snížení kvality obrazu a barev. Větší pozorovací úhel u LCD televize znamená kvalitnější obraz nejen při čelním pohledu ale také při sledování ze strany.


LED televize

  • Vynikají ostrým obrazem, dokonalým kontrastem, brilantním štíhlým designem, nadstandardní výbavou a extrémně nízkou spotřebou! LED TV jsou k dostání od malých úhlopříček 19" až po opravdu veliké obrazovky 55".

LED televize jsou velice tenké (v řádu několika centimetrů) a elegantní. Díky tomu je možné postavit je prakticky kamkoli. Další výhodou LED televizí je celoplošné podsvícení obrazovky.** **


LED televizory využívají podsvícení tzv. LED diodami. Díky němu je obraz velmi jasný a živý. LED diody jsou navíc úsporné a praktické: mají dlouhou dobu životnosti a současně s tím malou spotřebu elektřiny.

### Čím se při výběru řídit LED televize?

1. Úhlopříčka
Udává se v centimetrech nebo palcích. Velikost úhlopříčky v palcích zaznamenávají výrobci už do samotných názvů televizí: například označení LG 42LH9000 znamená, že úhlopříčka této televize měří 42 palců (tj. 106 cm).

2. Rozlišení
Rozlišení je jedním z hlavních ukazatelů kvalit televizoru. Udává, kolik bodů je televize schopná zobrazit.

3. Kontrast
Kontrast je poměr v zobrazování černé a bílé barvy. Stejně jako u rozlišení platí i zde, že čím vyšší je hodnota kontrastu, tím lepší je výsledný obraz. Díky své speciální technologii podsvícení LED diodami jsou LED televize schopné velmi vysokého kontrastu zobrazení.

5. Značka (výrobce)
Při výběru nového LED televizoru se vyplatí vsadit na osvědčeného výrobce. Kvalitní značky navíc zaručují zákazníkovi síť záručních i pozáručních servisů.

7. Jas
Pojem jas vyjadřuje svítivost televize při zobrazení bílé barvy. Opět platí, že čím vyšší hodnota jasu, tím lepší je výsledný obraz a také váš divácký zážitek. LED televizory mají obecně velmi jasný obraz a široké spektrum barev.

8. Odezva
Pro správnou plynulost obrazu je důležité, aby doba odezvy nepřesáhla 8 milisekund. LCD televize mají dobu odezvy velmi krátkou.

9. Spotřeba
Spotřeba LED televizorů je mnohem menší než u klasických LCD televizí. Je to dáno právě technologií podsvícení, která je mnohem úspornější.

10. Pozorovací úhel
Při překročení hranice pozorovacího úhlu snižuje každá LCD televize kvalitu zobrazení - může dojít ke ztmavnutí, ke ztrátě kontrastu a jasu. Dnešní standard pozorovacího úhlu LED a LCD televizí je 170-178°. Pokud je pozorovací úhel větší, znamená to také více pohodlí pro diváka.

11. Design
Díky unikátní technologii podsvícení LED diodami jsou LED televizory velice tenké. Hodí se proto báječně do každé místnosti. Pokud máte málo místa na stolku, dají se jednoduše zavěsit i na zeď.

Plazmová televize

Podstatou technologie plazmových televizí jsou maličké skleněné doky naplněné směsí vzácných plynů neonu a xenonu. Ty při styku s elektrickým proudem vytváří plazmu, která rozzáří barevné fluorescenční reflektory. Díky této reakci může plazmová televize jednotlivé obrazy velice rychle měnit. Výsledkem je dokonalá čerň v obraze. Nikdy nic neprosvítá. Díky malým rozměrům skleněných doků je plazmová televize velice tenká.

Čím se tedy řídit při výběru Plazmové televize?

1. Úhlopříčka
Plazmové televizory jsou k dostání s úhlopříčkou 94 cm a víc.

2. Rozlišení
Platí, že čím větší rozlišení, tím lepší kvalita výsledného obrazu. Plazmové televize podle rozlišení dělíme na dvě skupiny:

HD ready plazmové televize - Poskytují vysoký standart obrazu i zvuku za příjemnou cenu.

Full HD plazmové televize - Televize pro ty, kteří si chtějí vychutnat film v plném rozlišení 1920×1080 pixelů.

4. Značka (výrobce)

Při nákupu nového plazmového televizoru je vhodné brát ohled také na jeho značku. Kvalitní výrobce vám také zajistí síť záručních i pozáručních servisů.

5. Spotřeba

Spotřeba plazmové televize výrazně kolísá v závislosti na světlosti scény, kterou zobrazuje. Pro vykreslení tmavého obrazu je spotřeba mnohem nižší než u scén s jasným a svěltým obrazem. Toto kolísání je v důsledku velmi efektivní a úsporné.

6. Kontrast
Kontrast vypovídá o schopnostech zobrazit plně černou nebo naopak plně bílou barvu a škálu šedé mezi nimi. Čím vyšší kontrast je, tím je lepší i výsledný obraz.

7. Jas
Lidské oči jsou na vnímání jasu velmi citlivé. Platí, že čím vyšší hodnota jasu, tím lépe.

8. Odezva
Udává se v milisekundách a u plazmových televizí bývá velmi nízká. Nízká odezva obrazu vám poskytne vynikající zážitek.

9. Pozorovací úhel
Plazmové televizory nejsou pozorovacím úhlem nikterak omezeny a můžete je proto sledovat pohodlně odkudkoli.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12587 (magazinpodnikani.cz#22)


Přidat komentář