Prostírání na stůl - trendy, výběr

Prostírání netvoří pouze ubrousky, které nejen dekorativně ozdobí stůl, ale také poslouží k otření úst. K prostírání využijeme i podložky nejrůznějších tvarů, materiálů a barev. Díky volbě prostírání můžeme vykouzlit stůl laděný pro rozličné události.

Říká se, že láska prochází žaludkem. Chutně zhotovený pokrm, vkusně upravený na talíři, je jedna věc. Aby byly spokojené i naše zrakové smysly, kromě chuťových a čichových, je dobré se zaměřit také na dekoraci stolu, kde budeme hodovat, ať už sami, nebo s přáteli. Nezbytou součástí dekorace je prostírání, díky kterému je možné vykouzlit vždy takový styl, hodící se k určitým příležitostem, jako jsou Vánoce, Valentýn, Velikonoce, narozeniny dospělé osoby, narozeniny dětí, svatební den, oslava křtin apod.

Prostírací sady, prostírací talíře, ubrousky, podložky

Prostírání si můžete zakoupit, ať už v kamenných prodejnách, nebo e-shopech. Kromě toho je však možné si i prostírání sami vyrobit, nebo dokomponovat zakoupené prostírání vlastními komponenty, ať už výšivkou, monogramy (hodí se například pro svatby, křtiny, narozeniny), ruční malbou.

Prostírání, ať už ubrousky nebo rozličné podložky, se povětšinou kupují v sadách po 6ks. Výjimkou však není ani nákup jednotlivých kousků. To se týká především originálních, neotřelých kousků, které je možné různě kombinovat.

Prostírání netvoří však jen ubrousky a rozličné podložky a tácky. Setkáte se i s tzv. prostíracími talíři z materiálu: bambus, dřevo, stříbro, polyresin aj.

Abyste dosáhli celkového harmonického sladění, je důležité, aby se zkombinovalo prostírání i s barvou ubrusu. Výrobci přichází i s nabídkou nákupu ucelených sad prostírání, které obsahují právě ubrus, ubrousky látkové, prostírání jídelní, kroužky na ubrousky apod.

Prostírání jako dekorace i ochrana stolu

Prostírání představuje nejen dekorativní, ale i praktickou součást stolování. Ať už máte jídelní stůl v kuchyni a konferenční stolek v obývacím pokoji ze dřeva, skla nebo jiného materiálu, určitě Vás zrovna nenadchne, budete-li ho muset několikrát denně otírat, protože je na něm otisk od skleničky. Právě prostírání zamezí vzniku takovýchto nevzhledných otisků. Nejenže ochráníte Vaše nervy, ale také Váš stůl, kdy díky prostírání se zamezí i případnému poškrábání povrchu stolu, kdy se může stát, že by razantnějším položení skleničky, hrnku, nebo smýkáním nádobí, dojde k poškrábání povrchu stolu. S prostíráním, respektive podložkami, se však nemusíte bát poškození stolu. Tolik po praktické stránce.

Co se týká dekorativní úlohy, prostírání dokáže významně oživit a pozdvihnout Váš jídelní stůl. Ať už připravujete párty, nebo dětskou, narozeninovou oslavu apod., můžete díky prostírání nadchnout ostatní členy rodiny i pozvané hosty.

Typy prostírání podle příležitostí

Během roku jsou příležitosti, při kterých si dáváme záležet na výzdobě celého bytu, domu, a to se týká i výzdoby stolu, včetně prostírání. Jedná se o Vánoce, Valentýn, Velikonoce, tj. prostírání pro slavnostní příležitosti. Výrobci jsou si vědomi oblíbenosti těchto svátků, a tak přichází s nabídkou nejrůznější výzdoby na dveře, okna, stůl. Můžete si také zakoupit prostírání laděné do vánoční, valentýnské i velikonoční tématiky. Co se týká Vánoc, pak převažují u prostírání jednotlivé barvy červené, zelené, zlaté, stříbrné a jejich kombinace. U Valentýna převažují u prostírání barvy červené, růžové, fialové. U Velikonoc převažují u prostírání veškeré jarní barvy, tj. oranžové, zelené, žluté, červené, ale i pískové, okrové, zemité apod.

Prostírání podle použitého materiálu

Díky bohaté nabídce výrobců, můžeme volit nejrůznější typy prostírání, nejen co se týká použitého materiálu, ale i barev, vzorů a originálních motivů.

Papírové prostírání

Klasikou zůstává prostírání papírové, tzv. ubrousky, které je možné zakoupit běžně nejen v supermarketech, ale také drogériích, papírnictví, e-shopech. Nesporná výhoda papírového prostírání spočívá v nízké ceně, široké nabídce barev a vzorů. S papírovým prostíráním se setkáte nejen v domácnostech, ale i komerčních prostorách, restauracích a hotelech, kde na nich můžete spatřit vytištěná loga.

Bavlněné ubrousky, jutové prostírání

Dalším nejčastějším typem prostírání, co se týká materiálu, je prostírání textilní. Kromě bavlněných ubrousků, které mohou jít hladké, bez jakýchkoli ozdob, ale také s rozličnými ornamenty, logy, monogramy, výšivkou, je možné si pořídit například jutové prostírání v podobě podložek (kulatých, oválných, čtvercových, obdélníkových) o různé velikosti. Jutové prostírání je povětšinou zpevněné, ovšem nelemované. Fantazii se meze nekladou, a tak můžete i jutové prostírání dozdobit dle Vašeho vkusu a stylu, kupříkladu křížkovou výšivkou, korálky, perličkami, ale také malbou.

Podložky z umělé tkaniny, plastové prostírání

Další z možností jsou podložky z odolné umělé tkaniny, různě barevné, u kterých oceníte jejich jednoduchou údržbu. Podložky jsou omyvatelné, snadno čistitelné vlhkým hadříkem nebo omyvatelné pod tekoucí vodou. Alternativou prostírání z odolné umělé tkaniny, je prostírání plastové, které také nabízí nepřeberné množství tvarů, velikostí, barev, vzorů, potisků. I údržba je prakticky shodná, jednoduše omyvatelná po tekoucí vodou, či za pomoci vlhkého hadříku.

Podložky ze dřeva, provázkové prostírání

Jste milovníky přírodního stylu, motivů a materiálu, pak můžete zvolit prostírání, respektive podložek ze dřeva, bambusu ratanu nebo korku. Toto prostírání je kolikráte ještě dozdobeno rozličnými motivy, ať už měst, pokrmů nebo nápojů. Prostírání z přírodních materiálů je tolik vděčné, hodí se de facto do každého prostředí i typu stolu. Mezi oblíbené prostírání se řadí i prostírání provázkové.

Skleněné prostírání**

**

K originálním designovým specialitám se řadí prostírání skleněné, v podobě rozličných misek, tácků, podložek.

Barevnost prostírání

Klasikou, která nikdy nevyjde z módy a hodí se prakticky pro každou příležitost, od standardního stolování, po setkání přátel, oslavu narozenin, výročí, až po svatební den, oslavu křtin apod., je bílé prostírání, ať už papírové nebo látkové. Bílá je barvou čistoty, elegance, krásy a nevinnosti v jednom.

Prostírání ve svěžích barvách

Zajímá Vás, které barvy právě frčí v prostírání? Kromě již zmíněné klasiky, tj. bílé barvy, jsou módní barvy azurová, limetková, lososová, perleťová, smetanová, granátová, vanilková, čokoládová, olivová, sépiová, švestková.

Trendy v prostírání, nejen, co se týká barev, ale i použitého materiálu a vzorů, se řídí aktuální módou. Při výběru vsaďte nejen na kvalitu, ale také na individualitu a klasické elementy, které nikdy z módy nevyjdou. Pak se nestane, že byste měli plnou skříň prostírání.

Umění spočívá i v možnosti kombinování, a to barev i materiálů. Pořiďte si pár typů prostírání – pro slavnostní účely, přátelské setkání a poté stačí jen kombinovat a sem tam dokoupit nějaký ten stylový kousek.

Motivy prostírání v kuchyni

Mezi velmi oblíbené motivy prostírání, které jsou vyhledávané, patří prostírání s potisky bylinek, kuchyňského vybavení, pokrmů a nápojů. Máte-li malé děti, nebo očekáváte hosty, kteří přijdou s dětmi, určitě je potěší veselé prostírání s motivy nejrůznějších pohádkových postav a postaviček z večerníčků.

Prostírání praktické i dekorativní

Stůl, kromě pracovní linky, tvoří nedílnou součást kuchyně. Kde se schází rodina a přátelé, kteří přijdou k sobě na návštěvu – u stolu. Tím, že se stůl stává, co si budeme povídat, středem našeho a jejich zájmu, oči vždy spočinou na lahůdkách, které jsou umístěné na stole. Kromě chutných pokrmů si můžeme pohrát s jeho výzdobou, za pomoci prostírání. Prostírání plní jak praktickou, tak dekorační funkci. Volit můžete jednobarevně laděné nebo různobarevné prostírání.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12836 (magazinpodnikani.cz#403)


Přidat komentář