Náčiní a výbava pro rybáře

Pokud jste nadšený rybář, tak jistě máte přehled, jakou výbavu potřebujete. Jestli jste začátečník v rybaření, tak možná tápete co si pořídit alespoň do začátku. V obojím případě vás seznámíme s produkty a výbavou, které povedou k zasloužilým úlovkům.

Je rybaření náročné?

Spousta lidí si vybaví rybáře jako člověka, který má klidnou zálibu. Sedí si na břehu, má s sebou skladnou stoličku, prut a nějakou návnadu. Cesta za dobrým úlovkem je ale složitější, což jako** zkušený rybář** asi víte, a pokud je vstup do rybářského světa před vámi, tak se nyní můžete s potřebami, které vás budou vaší novou zálibou provázet, seznámit. Uvidíte, že existuje spousta potřebných produktů, ale také těch výrobků, jež vám tento typ záliby usnadní a dovedou vás k lepším a větším úlovkům.

Základní rybářská výbava

Když začnete rybařit je potřeba vědět jakou vodu budete nejčastěji navštěvovat. Dnešní rybolov skýtá bohatou škálu produktů a tak lze výbavu rybáře přizpůsobit na danou lokalitu a druh lovené ryby.Je dobré mít po ruce zkušenějšího kolegu, nebo se obrátit na specializovanou prodejnu, ušetří Vám to čas i peníze.Ovšem jen výpravami za krásou rybařiny si vyzkoušíte co sedne právě Vám a zkušenostmi co získáte u vody se z Vás stane opravdový rybář který se pravidelně nechává opájet přívalem adrenalinu při boji s kapitálními úlovky.

Rybářské pruty dělící, teleskopické

Základní rozdělení prutů je na:

  • rybářské pruty dělící - což jsou pruty dvoudílné, či třídílné. U těchto prutů je minimalizováno riziko zlomení a maximalizován kontakt s rybou, celkově jsou lepší pro pocit při zdolávání ryby, který ovlivňuje také tvrdost prutu. Nevýhodou je skladnost těchto prutů.** **

  • rybářské pruty teleskopické - jsou to pruty skládající se z několika více dílů, zasouvajících se do sebe, čímž se dosáhne malého skladu což je hlavní výhoda těchto prutů. Teleskopický prut lze zvolit univerzální s vrhací zátěží na více způsobů lovu a druhů ryb. Používají se především na menších vodách a k lovu na řekách.

Dále dnes máme pruty specializované na různé metody rybaření jako jsou kaprové na velké či malé vodní plochy, sumcové na extémní zátěž, jemné matchové na menší druhy ryb, sportovní feedrové, u kterých je velká flexibilita použití, vláčecí na dravce, dále pikrové a také mořské.

Navijáky velkokapacitní, surfové, big baitrunnery

Stejně jako prut je důležité zvolit správný typ navijáku. Zde máme také několik variant, ze správným výběrem vám pomohou ve specializované prodejně, ale všeobecně se používají na velkých vodách navijáky s velkou kapacitou vlasce a tím i velkou cívkou, např. velkokapacitní, surfové s přední brzdou nebo big baitrunnery. Oceníte je při stahování návnady z vody, nebo při zdolávání ryb z velké vzdálenosti. S těmito navijáky lze návnadu odhodit přes 100 metrů. Na menší jezera či řeky se hodí spíše navijáky s přední, zadní brzdou, nebo s vonloběžnou brzdou kde používáte obě brzdy o velikosti cívky 40 až 60. Při lovu dravců metodou vláčením se nejčastěji používají navijáky s bojovými brzdami nebo stále populárnější tzv. myšky, a k lovu na feeder se hodí menší navijáky s přední, zadní nebo volnoběžnou brzdou. Pokud se stanete sumcovým nadšencem, oceníte pevné masivní navijáky s přední brzdou, nebo velký baitrunner. Na mořský rybolov se nejlépe hodí multiplikátor s počítadlem metrů.

Vlasce a šňůry pro rybáře nabídka

Neodmyslitelná součást výbavy rybáře. Pro zdolání kapitálních ryb je potřeba kvalitního vlasce. Vlasce se vyrábí v různých rozměrech, liší se tuhostí, pružností a vlastnostmi ve vodě. Dnes lze zakoupit vlasec na daný druh ryby, kterou se chystáte chytat.** Feedrové** v průměrech 0,16 až 0,25 mm, vláčecí v průměrech 0,18 až 0,30 mm,** kaprové** o průměrech 0,25 až 0,35 mm a sumcové 0,40 až 0,80 mm. U vlasců je důležitá pevnost v uzlu, obecně je průměrná pevnost u 0,20 mm silného silonu 5,6 kg u 0,30 mm je to 12,5 kg a u 0,50 mm je pevnost 27 kg.

Šňůrky se používají buď jako návazec na koncovou montáž udice - tady máme širokou škálu barev, ochranných potahů či vlastností ve vodě, jako je potápivost, přirozenost, tuhost; nebo se používá jako návin místo silonu do vázek a leknínů; dále také k lovu sumců.

Háčky, obratlíky, kroužky pro rybáře

Důležitá věc, bez háčku to nejde. Slouží k zachycení ryby a pomáhá při boji s rybou. Háčků máme na trhu široké spektrum důmyslných tvarů, velikostí, barev, s očkem či lopatkou. Nejpoužívanější jedno háčky jsou opatřeny proti hrotem k zamezení vypnutí ryby při zdolávání, i když má ryba na tlamičce jen málo citlivých míst, umí se stát, že rána po háčku krvácí a mnoho rybářů nepoužívá klinik k ošetření, ten slouží k tomu, aby se rána po puštění ryby nezanítila a rychle se zahojila. Proto na soukromích vodách se používají háčky bez protihrotu. Všeobecně se háčky dělí na jedno, dvoj a troj háčky. Dvoj a troj háčky se používají na lov dravých ryb.

Obratlíky, kroužky, karabinky jsou pohodlnými doplňkami při tvorbě návazců a systémů. Zjednodušují práci s návnadou a samotným návazcem, který se dá odepnout a snadno nasadit nový, nebo ve vázkách kdy ztrácíte pouze návazec.

Podběráky pro rybáře nabídka

Podběrák zvolte úměrný velikosti ryb na které se chystáte. Podběrák slouží k bezpečnému vytáhnutí ryby na břeh. Konstrukce se vyrábí převážně z hliníku, pro svou hmotnost je teleskopická, ramena na síťku jsou kovová a samotná síťka má různou hustotu ok, které jsou buď tavené nebo vázané a vyrábí se většinou z jemného nylonu. U dražších modelů je konstrukce ze sklolaminátu, nebo uhlíku.

Návnady na ryby

Návnady se dají sehnat snad všude, za deště či v noci se dají nasbírat živé žížaly které má rádo více druhů ryb, protože je to přirozená potrava. Často se chytá na moučné červy, které seženete v rybářských potřebách, kde také naleznete hodně rozšířené boilie nebo pelety v různých barvách a příchutích. Boilie jsou malé kuličky, napjechované všema možnýma dobrůtkama, které ryby milují, umísťují se na šňůrku pod háček a ryba je nasává i s volným háčkem. Nejrozšířenější návnadou je pak kukuřice, opět v mnoha barvách a příchutích. K dostání jsou také různé měkčené extrůdy, chlebovky určeny přímo na háček, nebo rohlíkové boilie se šňůrkou či různá těsta.

Židličky, rybářská křesla a lehátka nabídka

Pokud budete u vody trávit více času, bude se vám hodit buď židlička na krátké výpravy nebo rovnou pohodlné křesílko, ve kterém můžete relaxovat. Právě relax a pohoda k rybaření patří. Pokud budete chtít u vody přespat, je vhodnou volbou lehátko. Lehátko by mělo být pevné konstrukce a krásně vypolstrované, ať je spánek kvalitní, protože spánek u vody bývá krátký.

Co ještě můžete k rybaření potřebovat?

Pokud patříte mezi zkušenější rybáře a jdete po větších úlovcích, tak se vám mohou hodit i produkty pro náročnější.

Stany a bivaky pro rybáře

Když začnete podnikat delší výpravy a poznávat krásu rybaření několik týdnů v roce, jistě oceníte rybářský bivak. Je to taková vaše skrýš, jenž vás chrání před nezdary počasí a poskytuje pohodlný úkryt. Proto je dobré si koupi dobře promyslet a koupit kvalitní bivak. Na krátké výpravy se nejlépe hodí tzv. fast stany, tedy stany, které se postaví takřka sami, díky pružné konstrukci. Nebo je vhodnou volbou deštník s bočnicemi. Stany, bivaky i deštníky se většinou vyrábí z nylonu, nebo z denieru s povrchovou úpravou, tyto povrchy lze ještě navíc chránit různými přípravky ve sprejích a prodloužit tím životnost.

Sonary pro rybáře

Jestli chcete znát charakter vody a dna, tak si pořiďte sonar, který zobrazuje údaje o hloubce, informace o profilu dna, teplotě vody a rybách ve vodním sloupci. To je takový základ. Lepší modely umí zobrazovat i v 3D dno pod vámi a lze si do nich uložit přesné místo pokládky návnady podle GPS a mají spoustu dalších chytrých funkcí. Záleží kolik chcete investovat.

Čluny pro rybáře

Na vaší cestě za vysněnou rybou bývá další potřebou rybářský člun. Umožní vám návnadu vyvážet na místa, kam nedohodíte ze břehu. Cíleně položit nástrahu a zakrmit okolo ní. V kombinaci s elektromotorem a sonarem tvoří velkou zbraň při lovu ryb. Čluny se vyrábějí z vrstveného PVC a mívají hliníkovou nebo plastovou podlážku. Nafukovací podlážku nedoporučujeme kvůli stabilitě v člunu.

Tyčové bójky pro rybáře

Na soukromích rybnících oceníte tyčovou bójku. Slouží k označení místa zakrmení a jako orientační bod k nahazování, či zavážení člunem. Bójky se vyrábí z PVC a jsou opatřeny signální diodou na vrcholu. Jako zátěž nám poslouží buď olovo, nebo je součástí balení, záleží na výrobci.

Vrhací tyče neboli kobry, lopatky a rakety pro rybáře

Kobry slouží k cílenému zakrmení návnadou boilie na vzdálenosti od 60 do 110 metrů ze břehu. Tvary tyčí jsou uzpůsobené pro dlouhé hody a záleží na vaší práci zápěstí a švihu, jak daleko jste schopni se cíleně trefovat. Velikost se mění podle velikosti boilie. Materiál je vhodný z PVC pro svoji lehkost.

Lopatky jsou vhodným doplňkem při lovu na krátkou vzdálenost do 30 metrů, slouží k zakrmení většího množství drobného partiklu (kukuřice, semínka, krmítková směs).

Rakety se používají na vzdálenost okolo 60 až 80 metrů a slouží k dopravě partiklu na cílené místo. Po dopadu se buď o hladinu rozevřou, nebo překlopí a obsah padá volně na dno. Za pomocí karabinky se raketa zavěsí na silón a udicí nahodí do požadované vzdálenosti, poté se stáhne navijákem zpět.

Swingry, číhátka pro rybáře

To jsou doplňky, signalizující vám záběr ryby, a toho, co se u vaší návnady děje. Swingry se používají v kombinaci s elektonickými signalizátory záběru neboli hlásiči, či pípáky. Dají se vyvážit dle počasí díky zátěži. Při záseku se sami odepnou díky zámku a nevadí při zdolávání. Více se hodí ke stojanům, tri podům a rod podům na pruty. Číhátka, lidově policajti, splňují tutéž funkci co swingry, jen jsou bez zátěže a jsou levnější a rozšířenější. Většinou jsou na šňůrce a přivazují se k vidličce, jenž podpírá prut. Při záseku se sami uvolní a nevadí při zdolávání.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12866 (magazinpodnikani.cz#450)


Přidat komentář