Kvalitní myčka na nádobí

Myčka nádobí patří mezi základní vybavení domácnosti. Myčka na nádobí je skvělým pomocníkem do domácnosti, dokáže šetřit čas, vodu i energii. Proč tedy mýt nádobí ve dřezu? Při ručním mytí spotřebujete v průměru dvakrát více vody, než při využití myčky.

Celkově můžete při umývání nádobí v myčce ušetřit 300 – 500 Kč za rok. Sice se to nezdá jako velká úspora peněz, ale každopádně Vám** myčka na nádobí ušetří spoustu času.**

Jak vybírat myčku na nádobí?

Podle čeho si vybrat myčku na nádobí?

Velikost myčky na nádobí

Při výběru myčky musíte vzít v potaz několik faktorů. Nejhlavnějšími faktory je přitom počet osob v domácnosti a také to, jak často vaříte. Pokud ve Vaší domácnosti například žijí jen dva lidé, vybírejte myčky objemově menší, protože v případě myčky s velkým objemem budete čekat na její naplnění poměrně dlouho. Stejně tak v případě, pokud doma téměř nevaříte. Myčky se podle velikosti rozdělují na několik typů:

  • šXhXv: 60x60x85cm – tento typ myčky pojme 12-14 sad nádobí
  • šXhXv: 45x60x85cm – tento typ pojme 8-9 sad nádobí
  • šXhXv: 55x45x45cm – jde o stolní myčku, která pojme 4 sady nádobí a je proto vhodnější do domácnosti, kde žije málo členů a do domácnosti, kde se nevaří. Ovšem při mytí větších kusů nádobí jako například hrnec, Vám potom nezbude téměř žádné místo na další nádobí

Vestavěná versus volně stojící myčka

Jediným rozdílem mezi vestavěnými a volně stojícími myčkami je jejich cena. Ty vestavěné jsou dražší především proto, že jsou opatřeny deskou, která nenarušuje vzhled a jednotnost kuchyně. Vestavěná myčka je tak zabudována přímo do kuchyňské linky.

Spotřeba myčky nádobí

Při výběru myčky na nádobí se také řiďte výší její spotřeby energie, spotřeby vody a její hlučností.** Myčky nádobí** se stejně jako další elektrické spotřebiče dělí do energetických tříd, do tříd podle mytí a do tříd podle sušení. Nejvíce úsporné jsou myčky v energetické třídě A. Spotřeba vody začíná na 11 litrech na jede mycí cyklus a spotřeba energie na mycí cyklus se pohybuje kolem 1,1 kWh.

Funkce a programy myčky nádobí

Myčky mívají různé funkce a programy. Při nákupu, byste se tedy také měli zajímat o to, jaké funkce myčka nabízí. Může jít o základní program, který myje nádobí na 60 °C. Dále potom intenzivní program, který využijete při mytí silně zašpiněného nádobí; rychlý a energeticky úsporný program, kterého můžete využít v případě jen lehce zašpiněného nádobí; program určený pro mytí skla. Myčky také mívají nastavitelnou teplotu mytí – 40, 45, 50, 60 a 70 °C.

Nadstandardní funkce myčky nádobí

Kromě základních funkcí, které nabízí naprostá většina myček na trhu, se můžete setkat i s dalšími funkcemi, kterými se pyšní jen některé myčky. Při výběru myčky je dobré se o všech jejích funkcích informovat, protože za některé funkce si připlatíte. Proto se ujistěte, že všechny funkce myčky opravdu využijete, jinak je zbytečné sáhnout po dražším modelu s nadstandardními funkcemi, které nevyužijete. Nadstandardními funkcemi jsou:

Extra tichý chod myčky

Tichý chod je u myčky důležitý především proto, pokud ji chcete zapínat na večer, nebo pokud máte byt či kuchyňský kout. V takovém případě, by Vás hlučná myčka jen rušila. Nejtišší myčky vydávají hluk na úrovni 43 decibelů. Hladina hluku, která je ještě přípustná je ovšem i 50 decibelů.

Autosenzor myčky

Jde o program, který sám vyhodnotí míru znečištění nádobí a vybere vhodný mycí program tak, aby bylo nádobí umyté co nejkvalitněji při minimální spotřebě vody a energie.

Odložený start myčky

Jde o program, který Vám umožní naprogramovat přesnou dobu, kdy myčka začne mít.

Eko program myčky

Myčky bývají také doplněny různými eko či šetrnými programy. Takové programy pracují za snížené teploty, za snížení množství vody a také za snížení celkové doby mytí.

Jak myčka nádobí pracuje?

Jaké jsou fáze mytí nádobí v myčce.

Předmývání nádobí

Voda spolu s mycím prostředkem je zahřátá na nižší stupeň.

Hlavní mytí nádobí

Ve fázi hlavního mytí má myčka na výběr z několika programů.

Oplach nádobí

Oplach nádobí se provádí po hlavním mytí v několika cyklech s využitím studené vody, v případě posledního oplachu se využívá voda horká.

Leštění nádobí

K leštění nádobí pomocí leštidla dochází po oplachu.

Sušení nádobí

Poslední fází umývání nádobí je sušení. Vyšší účinnosti sušení se dosahuje za využití tzv. nuceného sušení, kdy vzduch v myčce cirkuluje.

Co budete k provozu myčky potřebovat?

Nádobí se ani v myčce na nádobí neumyje bez pomoci** mycích prostředků**, proto při nákupu myčky také počítejte s tím, že další investicí jsou speciální tablety, mycí prostředky ale také leštidla pro myčky.

Tablety a čistící prostředky do myčky nádobí

Některé myčky jsou uzpůsobeny všem druhům tablet na trhu, některé myčky ovšem nedokáží pracovat se všemi tabletami. Při nákupu myčky je proto důležité zjistit si, s jakými tabletami je schopna pracovat. Myčky obsahují zásobníky na mycí prostředky, které se poté automaticky uvolňují v závislosti na mycím programu. Je výhodnější poohlédnout se po myčce s oddělenými zásobníky pro mycí prostředek na hlavní mytí a pro mycí prostředek pro  předmývání. Jinak budete muset mycí prostředek pro předmývání sypat rovnou do myčky.

Leštidlo na nádobí

Mimo mycích prostředků myčky nádobí také využívají leštidla. Leštidlo, nejen že nádobí vyleští, ale voda po nádobí také rychleji steče. Díky tomu na nádobí nezůstanou skvrny od zaschlé vody.

Jak se pozná kvalitní myčka na nádobí?

O kvalitě myčky na nádobí samozřejmě rozhoduje především cena. Čím vyšší, tím je myčka výkonnější a také méně poruchová. Nezapomínejte, že i rozmístění košů uvnitř myčky má na mytí velký vliv. Nádobí by mělo mít v koších dostatečné rozestupy, aby se voda dostala opravdu všude. Proto myčku nikdy nepřeplňujte.

Čemu věnovat pozornost při výběru myčky?

Při výběru myčky nádobí byste měli věnovat pozornost:

  • Koše na nádobí by měly být vyjímatelné, představitelné a myčka by také měla obsahovat koš na příbory.
  • Má myčka kondenzační nebo aktivní systém sušení? Levnější myčky pracují s kondenzačním systémem sušení nádobí, kdy myčka je po skončení mytí zavřena ještě 10 minut a čeká na vychladnutí nádobí. Ve většině případů ovšem i po uplynutí této doby vyndáváte z myčky horké nádobí. Dražší myčky pracují s aktivním systémem sušení, který umožní ihned po skončení mytí vyndávat studené nádobí.
  • Čím více filtrů na zachycení nečistot myčka má, tím je její mytí kvalitnější.
  • Některé myčky umožňují mytí jen polovičního množství nádobí v horním koši, v takovém případě se možnost spotřebované vody pohybuje okolo 10 litrů. Výhodou je také to, že nemusíte čekat na naplnění myčky.

Kvalitní myčka na nádobí

Kvalitní myčku na nádobí pořídíte již za 13 000 Kč. Při výběru myčky na nádobí si nejprve rozmyslete jaká velikost je pro Vás ta správná. Poté se orientujte podle energetické třídy, podle množství nabízených mycích programů, podle vnitřního rozmístění košů a také podle hlučnosti. Nezapomeňte, že v případě vestavěných modelů myček, si připlatíte zhruba o 10 000 Kč navíc, na kvalitě mytí nádobí, to ovšem nic nezmění.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12832 (magazinpodnikani.cz#396)


Přidat komentář