Kvalitní mikrovlnná trouba

Mikrovlnná trouba v současnosti patří do základního vybavení domácnosti. Mikrovlnná trouba je skvělým pomocníkem do domácnosti především proto, že dokáže ušetřit čas i elektrickou energii. Jak se ale pozná kvalitní mikrovlnná trouba?

Mikrovlnná trouba je elektrickým přístrojem, který slouží k rychlé tepelné úpravě pokrmů. Na trhu je velké množství mikrovlnných trub různých velikostí, s různými funkcemi a od různých výrobců. Orientace je tak poměrně náročná. Při výběru té správné mikrovlnné trouby se řiďte následujícími radami.

Historie mikrovlnné trouby

První mikrovlnná trouba byla vyvinuta v Americe již koncem čtyřicátých let dvacátého století. V roce 1947 potom byla uvedena na trh první komerčně využitelná mikrovlnná trouba firmou Raytheon. Tato první mikrovlnná trouba byla téměř dva metry vysoká a vážila kolem 400 kilogramů a její cena se pohybovala opravdu velmi vysoko. Její využití tak mohlo být možné jen v restauracích, nikoliv ještě v domácnostech. První trouby, určené pro domácnosti, na sebe ovšem nenechaly dlouho čekat. V prodeji se objevily již v roce 1955. Stále byly ovšem poměrně velké a také cenově nákladné. Průměrná americká rodina si musela počkat až do roku 1967, kdy byla na trh uvedena kompaktní mikrovlnná trouba, která stála méně než 500 dolarů. Díky množství technických vylepšení, jejich zmenšování a také snižování ceny, se mikrovlnné trouby začaly velmi rychle rozšiřovat po celém světě.

Na jakém principu mikrovlnná trouba funguje?

K tepelné úpravě pokrmu v mikrovlnné troubě dochází pomocí elektromagnetického záření o frekvenci 2,45 GHz, jde tedy o mikrovlnné záření. Odtud samotný název mikrovlnná trouba.** Mikrovlnné záření** je v pokrmu schopno rozkmitat částice stejně jako při dalších způsobech šíření tepla. Mikrovlnné záření ohřívá především vodu, která se v potravinách nachází ve velké míře. Proto jsou také tekuté potraviny ohřáty mnohem rychleji než potraviny pevné.

Je mikrovlnná trouba zdraví nebezpečná?

I když se často setkáváme s tvrzením, že mikrovlnné trouby jsou zdraví škodlivé, tyto tvrzení nebývají podloženy žádným výzkumem. Žádná z dostupných studií totiž nepotvrdila žádné jiné účinky mikrovlnného záření, než tepelné účinky. Je sice pravda, že při ohřívání jídla dochází k degradaci vitamínů či aminokyselin, k tomu ale dochází i při ohřevu jídla konvenčními metodami například na klasickém sporáku.

Je sice pravda, že přímé působení mikrovln na člověka je prokazatelně škodlivé, ale škodlivost pokrmu ohřátého mikrovlnami dokázána není.

Jaké předměty do mikrovlnné trouby nevkládat?

K tomu, aby Vám mikrovlnná trouba dlouho sloužila, musíte vědět jaké nádobí do ní vkládat. Především se vyhněte:

  • Využívání kovových předmětů a porcelánu.
  • Dále potom nádobí smaltovaného nebo nesmaltovaného kovového nádobí a příborů Dávejte si také pozor na kovové uzávěry, spony a jehly Nepoužívejte ani nádobí se zdobením Dávejte pozor na nádobky u mražených potravin, někdy bývají balené v kovových fóliích.
  • Používat byste také neměli následující materiály a z nich vyrobené nádobí: broušené sklo; plastové nádobí, které není odolné vysokým teplotám a není tak vhodné pro používání v mikrovlnné troubě; lakované nádobí.

Pokud se rozhodnete mikrovlnnou troubu pořídit, jistě se poohlédněte i po nádobí určeném speciálně pro mikrovlnné trouby. I jídlonosiče se vyrábí pro ohřívání pokrmů v mikrovlnce.

Výhody mikrovlnné trouby

Mikrovlnnou troubu jistě oceníte při ohřívání pokrmů, rozmrazování pokrmů, ale také pro samotnou tepelnou úpravu jídel, čímž si ušetříte hodně času. Jelikož mikrovlnná trouba ohřívá potraviny mnohem rychleji než klasická trouba nebo sporák, ušetříte také elektrickou energii.

Čemu věnovat pozornost při nákupu mikrovlnné trouby?

Při nákupu mikrovlnné trouby dávejte pozor na:

Velikost mikrovlnné trouby

Některé mikrovlnné trouby se na první pohled mohou zdát dostatečně velké, při jejich otevření ale zjistíte, že vnitřní prostor je mnohem menší, než jste čekali. Při nákupu se tedy orientujte** podle uvedeného vnitřního objemu**, možná, že budete potřebovat, aby se do mikrovlnky vešel i talíř na pizzu. Vnitřní objemy mikrovlnek se pohybují od 13 litrů až do 40 litrů.

Rovnoměrnost ohřevu mikrovlnné trouby

V případě mikrovlnné trouby na rovnoměrnosti ohřevu dost záleží. Nerovnoměrnost ohřevu je jedním z největších problémů mikrovlnných trub. Je to dáno tím, že mikrovlnné záření prostupuje potravinou zkraje doprostřed, což bývá u některých hustějších potravin problémem. Rovnoměrnost ohřevu na prodejně pravděpodobně nezjistíte, zbývá se tedy jen poptat známých, či si najít nějaký článek o testu mikrovlnných trub, kde se tímto problémem zabývají.

Spotřeba energie mikrovlnné trouby

Některé mikrovlnné trouby pracují s velkou spotřebou energie. Při nákupu je tedy důležité dávat na spotřebu energie pozor.

Jak poznat kvalitní mikrovlnnou troubu?

Nejlepším ukazatelem kvality mikrovlnné trouby je její cena. Některé přístroje v současnosti koupíte i pod hranici 1000 Kč, za některé zaplatíte několik desítek tisíc korun. Čím dražší přístroj, tím by měl být kvalitnější a také méně náchylný k závadám.

Typy mikrovlnných trub

Jistě jste se již setkali s označením kombinovaná mikrovlnná trouba, nebo mikrovlnná trouba s grilem. Liší se od sebe možnostmi, které nabízejí a samozřejmě také cenou.

Monofunkční mikrovlnná trouba

Monofunkční mikrovlnná trouba má pouze dvě základní funkce a to je ohřívání potravin a rozmrazování potravin. Cena takové mikrovlnné trouby se pohybuje již kolem jednoho tisíce korun a postačí především těm, kdo potřebují narychlo něco ohřát, nebo rozmrazit. Tyto trouby většinou mívají menší výkon a ovládají se pomocí otočných knoflíků. I s touto mikrovlnnou troubou ovšem ušetříte, jelikož ohřátí potravin se zrychluje a průměrná spotřeba energie je tak třikrát menší, než v případě využití elektrického sporáku.

Pokud chcete mít mikrovlnnou troubu s elektronickým ovládáním, samozřejmě si připlatíte. Takové mikrovlnky jsou potom vybaveny funkcemi, kdy nenastavujete dobu ohřevu, ale hmotnost potraviny a druh potraviny a mikrolvnná trouba potom za Vás sama vyhodnotí po jakou dobu je potřeba potravinu ohřívat.

Mikrovlnná trouba s grilem

Výsledky pečení v kvalitní mikrovlnné troubě s grilem jsou srovnatelné s výsledky z elektrické trouby. Díky mikrovlnnému ohřevu se ovšem dají všechna jídla připravit za podstatně kratší dobu, což je nespornou výhodou tohoto typu mikrovlnek. Kuře tak připravíte již za pětadvacet minut a čerstvou pizzu za dvanáct minut.

Kombinovaná mikrovlnná trouba s horkovzdušným ohřevem

Tato mikrovlnná trouba je schopna nahradit klasickou troubu. Pomocí ní připravíte nejen grilované kuře, ale také bábovku, či cukroví. Cena tohoto typu mikrovlnné trouby se pohybuje kolem patnácti tisíc korun. Kombinovatou mikrovlnnou troubu můžete také využít v případě, že nemáte dostatek prostoru na klasickou troubu. Dávejte si ovšem pozor na její vnitřní objem.

Kvalitní mikrovlnná trouba

Při nákupu mikrovlnné trouby si nejdříve rozmyslete, jak ji budete využívat. Stačí Vám pouze ohřívat a rozmrazovat? Nebo patříte mezi náročnější spotřebitele a chcete pomocí mikrovlnné trouby i grilovat? Při výběru také dávejte pozor na vnitřní objem mikrovlnné trouby. Pokud chcete, aby Vám mikrovlnná trouba dlouho sloužila, je zapotřebí využívat nádobí speciálně určeného pro mikrovlnné trouby.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12834 (magazinpodnikani.cz#400)


Přidat komentář