Kávovary a espressa - výběr a recenze

Pokud si chcete i doma užít kvalitní kávu, budete muset investovat do kvalitního kávovaru. Na trhu je v současnosti nepřeberné množství kávovarů různých kvalit, typů a různých cen. Následující článek Vás s některými z nich seznámí.

Při koupi** kávovaru** je důležité dobře vybírat. Obecně se dá říci, že čím dražší přístroj, tím kvalitnější káva. Ovšem ne všechny kávovary ve stejné cenové relaci uvaří kávu stejné kvality. Trh je v současnosti kávovary zasycen. Při nákupu kávovaru je důležité sledovat cenu, protože s vyšší cenou stoupá i kvalita uvařené kávy. Je dobré se o koupi** kávovaru** také poradit s přáteli, kteří kávovar již vlastní. Mohou Vás upozornit na věci, na které si při koupi dávat pozor, nebo Vám mohou doporučit svou značku kávovaru, pokud jsou s ním spokojeni. Na kvalitu kávy má samozřejmě také vliv samotná značka kávy, popřípadě kvalita použité kapsle.

Jak vybírat kávovar?

Předtím, než se začnete poohlížet po určitém druhu kávovaru, ujasněte si, co od něj očekáváte. Pokud například upřednostňujete méně aromatickou a chuťově méně výraznou kávu, zkuste** překapávač**. Pokud jste milovníkem aromatické kávy a silné chuti, pro Vás jsou tu kávovary na tvorbu espressa, neboli presovače. Pokud si chcete připravit i doma kvalitní a chutné Caffé Latte či cappuccino, poohlédněte se po kávovaru s parní tryskou nebo po automatickém kombinovaném kávovaru.

Překapávače, levné kávovary

překapávačích je mletá káva pomalu zalévána horkou vodou a pod nezvýšeným tlakem je káva překapávána do konvice. Pomocí překapávače ovšem neuvaříte kávové speciality jako je Caffé Latte či cappuccino. Cenově překapávače vycházejí nejlevněji.

Presovače, čerstvě namletá káva

Presovače pracují s přepařením čerstvě namleté kávy pod zvýšeným tlakem, který by měl dosahovat 9 barů. Teplota vody se u presovačů pohybuje okolo 90 °C.

Kávovary s parní tryskou

Parní tryska našlehá mléko do bohaté pěny a Vy si tak můžete připravit i v pohodlí domova Caffé Latte nebo cappuccino.

Automatické kombinované kávovary

S tímto typem kávovaru uvaříte jakoukoliv kávu jednoduše pouhým stiskem tlačítka. U tohoto typu kávovaru potom nejvíce záleží na jeho ceně, čím vyšší, tím je kávovar kvalitnější a stejně tak i výsledná káva.

Rozdíl mezi automatickými a manuálními kávovary

Na trhu se můžete setkat s automatickými i s manuálními kávovary. Jaký je mezi nimi základní rozdíl? Manuální a poloautomatické kávovary jsou určeny pro znalce kávy, kteří ví jak správně kávu namlít a napěchovat. Pro amatéry jsou určené automatické kávovary, které jsou schopny sami namlít zrnkovou kávu, napěchovat ji a přepařit horkou vodou.

Čím by měl být kávovar vybaven?

Kávovar by měl mít systém předehřívání šálků, možnost volby síly a množství kávy, nastavitelnou výšku adaptéru pro různě velké šálky a také by měl být vybaven odměrkou a pěchovačem.

Jak připravit kvalitní espresso?

Pro přípravu espressa musíte vlastnit některý z následujících typů kávovarů: automatický kávovar, pákový kávovar či kávovar na kapsle.

V případě automatického kávovaru je příprava espressa poměrně jednoduchá, stačí jen zmáčknout příslušné tlačítko na přístroji a čekat. Ovšem pod jednou podmínku, že vlastníte kávovar, který je na přípravu kvalitního espressa vhodný. Odborníci se shodují, že většina levných automatických kávovarů se pro přípravu pravého espressa vůbec nehodí. Těmto kávovarům totiž chybí dostatečně kvalitní čerpadlo, které zajistí požadovaný tlak. Kvalitní kávovary vhodné na přípravu espressa se pohybují v cenové relaci 15 000 Kč a více.

Pokud máte kávovar na kapsle, kvalita výsledné kávy je závislá na kvalitě použité kapsle.

Dalším důležitým faktorem při přípravě espressa je také kvalitně umletá čerstvá káva. Kvalitní automatické kávovary za Vás kávu správně umelou.

Toužíte po kvalitním a chutném espressu? Poohlédněte se po automatickém presovači v cenové relaci od 15 000 Kč výše, který dokáže udržet správný tlak a je schopen kávu kvalitně umlít.

Jak připravit kvalitní cappuccino?

Základem cappuccina je esppresso, které tvoří jednu třetinu výsledného nápoje. Zbytek cappuccina tvoří mléko a našlehaná mléčná pěna v poměru 1:1. Při přípravě cappuccina je snad ještě důležitější výběr kvalitní kávy. Nejvhodnější kávou pro přípravu cappuccina je potom arabica.

K přípravě kvalitního a chutného** cappuccina** budete potřebovat kvalitní automatický kávovar s mlékovkou v cenové relaci od 15 000 Kč výše, který disponuje kvalitní tryskou na přívod páry.

Jak připravit kvalitní Caffé Latte?

K přípravě kvalitního Caffé Latte se poohlédněte po automatickém kávovaru s mlékovkou a tryskou pro pěnění mléka. Caffé Latte vzniká smícháním 150 ml horkého mléka bez pěny a 50 ml espressa.

Latte Macchiato je variantou Caffé Latte, od kterého se liší v množství mléka. Vzniká smícháním 50 ml espressa, 150 ml horkého mléka a 50 ml našlehané mléčné pěny. Na rozdíl od Caffé Latte má Latte Macchiato pevně určené vrstvení espressa a mléka. Postup přípravy je následující: Do připravené vysoké sklenice nalijte našlehané horké mléko až po okraj a počkejte, dokud se pěna neusadí na povrchu mléka. Poté do sklenice vložte dlouhou kávovou lžíci, po níž opatrně do mléka nalijte espresso. Takto vzniknou tři oddělené vrstvy. Ve spodu je horké mléko, ve středu je espresso pokryté mléčnou pěnou navrchu.

K přípravě kvalitního** Caffé Latte** a kvalitního Latte Macchiata budete potřebovat automatický presovač s mlékovkou a tryskou pro pěnění mléka v cenové relaci od 15 000 Kč výše.

Kávovary na kapsle, nespressa

Kávovary na kapsle neboli Nespressa jsou kávovary na porcovanou kávu. V porovnání s automatickými presovači jsou poměrně levné. Příprava kávy je v nich jednoduchá, stejně tak čištění. Káva v kapslích sice není čerstvě mletá, ale díky tomu, že je hermeticky uzavřená, zachovává si své aroma. Nevýhodou kávovarů na kapsle je skutečnost, že většina přístrojů pracuje pouze s jedním typem kapslí a tak si nemůžete vybírat. Ne všechny typy kapslí dokáží připravit chutnou kávu. Další nevýhodou je, že si za kapsle připlatíte. V průměru Vás jeden šálek kávy vyjde na 10 Kč.

Rozdíl mezi pákovými a automatickými kávovary

Domácí pákové kávovary jsou sice levnější, než kávovary automatické. To ale neznamená, že nejsou dostatečně kvalitní. Kvalita připravené kávy v jejich případě závisí především na zručnosti toho, kdo kávu připravuje. Pákové kávovary jsou v naprosté většině případů kombinovány s parní tryskou, díky níž dokáží připravit mimo espressa i mléčné speciality jako Caffé Latte a cappuccino. ** **

Automatické kávovary přípravu kávy zjednodušují na pouhé stisknutí příslušného tlačítka. Jsou vybaveny mlýnky na kávu a všechny fáze přípravy kávy si řídí sami. Pokud se rozhodnete pro automatický kávovar, potom vybírejte opravdu mezi těmi kvalitnějšími, protože s nekvalitním automatickým kávovarem ani odborník nepřipraví kvalitní kávu.

Kávovary nákup

Na trhu přeplněném různými druhy kávovarů, od těch pákových až po kapslové, je velmi těžké se orientovat. Při nákupu si nejdříve rozmyslete, jaký typ kávy budete vařit nejčastěji a teprve potom se po tom správném poohlédněte.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12808 (magazinpodnikani.cz#344)


Přidat komentář