Jak ušetřit vodu? Tipy a nápady

Šetření vody je čím dál aktuálnějším tématem. Netrápí nás jen zbytečně vyhozené peníze, ale také důsledky, které má zbytečné plýtvání vodou na celou naši planetu. V následujícím článku se dozvíte tipy a nápady na to jak jednoduše ušetřit vodu i za vodu.

Proč je důležité vodou šetřit?

Jen 3 procenta z veškeré vody na Zemi jsou voda sladká a jen 1 procento z těchto 3 procent je k dispozici pro naši spotřebu. Zbylé 2 procenta sladké vody se nacházejí hluboko v zemi, či jsou zmrzlé v ledovcích. Jsou tak mimo náš dosah. To znamená, že jsme schopni využít jen 1 procento sladké vody na Zemi a měly bychom tím jedním procentem tedy šetřit.

Sladká voda je pro lidskou existenci nezbytná, jelikož hraje velkou roli při produkci potravin, při výrobě zboží a je nezbytnou složkou našeho těla. A nejen to, voda je základní složkou celého životního prostředí, do kterého patří jak člověk, rostliny, tak i zvířata.

Od roku 1900 vzrostla celosvětová spotřeba vody téměř desetinásobně a mnoho částí světa tak v současnosti dosahuje limitu své spotřeby vody. V současnosti tak jedna třetina populace trpí buď nedostatkem pitné vody, nebo špatnou kvalitou pitné vody. V následujících třiceti letech se očekává další nárůst populace o 45 procent a tudíž se předpokládá, že již v roce 2020 se může stát nedostatek vody celosvětovým problémem. Každý z nás může udělat něco pro to, aby se tento scénář nenaplnil.

Šetření vody - šetření planety a peněz

Pokud se inspirujete některými z následující rad a tipů jak šetřit vodou, jistě se to odrazí ve Vaší platbě za vodu. Ročně můžete ušetřit i několik tisíc korun na osobu, a taková částka už není zanedbatelná.

Tipy na šetření vodou

Myčka na nádobí je největším spotřebitelem vody v kuchyni. Pokud si pořídíte model, který pracuje s menším množstvím vody, ušetříte nejen vodu, ale také peníze. Myčku potom používejte jen pokud je zcela naplněna. Abyste zabránili plýtvání tekoucí vody pokaždé, když se chcete napít, naplňte vodou džbán, nebo láhev a uložte ji do lednice. Voda tak bude chlazená a nemusíte zbytečně nechávat vodu odtéct. Při ručním mytí nádobí jej neoplachujte. Pokud máte dvě umyvadla jedno napusťte čistou vodou. Pokud ne, umyté nádobí dejte do odkapávače, poté napusťte umyvadlo vodou a nádobí do něj vložte. Spravte všechny kapající kohoutky. Jedním takovým kohoutkem může prokapat 30 – 100 litrů vody denně. Pokud budete prát jen s plně naplněnou pračkou, ušetříte až 10 litrů vody týdně. Pořiďte si také takový model pračky, který vodou šetří. Raději se sprchujte, než se koupejte v napuštěné vaně. Při koupání dětí, nebo domácích zvířat, naplňte vanu jen vodou, která je k jejich umytí potřeba. Napuštěná vana znamená 100 – 150 litrů vody, kdežto v průměru při jednom sprchování spotřebujete pouze 30 – 50 litrů vody. ** **

Izolujte potrubí na vodu, zkrátíte tak čas čekání na teplou vodu. Při čištění zubů nenechávejte puštěný kohoutek. Pořiďte si nádrž k toaletě, která pracuje s dvojitým splachováním. Plné spláchnutí je přitom 6 litrů a poloviční pouze 3 litry. Při šamponování vlasů vypněte vodu. Používejte úsporné sprchové hlavice se stop ventilem. Můžete tak ušetřit až 30 procent a snížíte spotřebu až na pouhých 6 litrů vody za minutu. Pořiďte si perlátory, nejlépe takzvané antivápenné. V antivápenných perlátorech se neusazuje vodní kámen ani baterie a tudíž se nemusí tak často čistit jako ty obyčejné. Do záchodu nesplachujte zbytky jídla, hmyz či malé odpadky, ale hoďte je rovnou do koše. Pouhé dvě zbytečné spláchnutí denně spotřebují asi 6000 litrů vody ročně. K zalévání květin používejte dešťovou vodu. Nepoužívejte tekoucí vodu k rozmrazování potravin, raději je dejte přes noc z mrazáku do ledničky či využijte rozmrazovací funkce na mikrovlnce. Trávník postačí zavlažovat každých pět až sedm dní v létě a každých deset až čtrnáct dní v zimě. V případě vydatných dešťů zavlažování vynechejte.

Nejvíce vody spotřebujeme na osobní hygienu, jde až o 50 % celkové spotřeby vody. Za rok to činí přibližně 1200 Kč na osobu. Když k tomu navíc připočteme náklady za vodu spotřebovanou v kuchyni a při praní, dostaneme se zhruba na 35 000 litrů ročně.

Perlátory a úsporné baterie

Pokud berete šetření vodou vážně, začněte s Vašimi kuchyňskými a koupelnovými bateriemi. Pořiďte si úspornou baterii či perlátor, jenž sníží spotřebu vody pomocí provzdušnění. Obyčejným kuchyňským kohoutkem proteče za minutu 11 – 19 litrů vody. Sprchovou hlavicí může za minutu protéct až 27 litrů vody.

Co je to perlátor?

Perlátor je zakončení vodovodní baterie, které směšuje proud vody se vzduchem. Proudu vody tak dodává na objemu a díky menším otvorům pro průtok vody zvyšuje její rychlost a dodává jí tak na síle. Výhodou je, že i klasické perlátory o nízké ceně lze jednoduše našroubovat na téměř jakoukoliv baterii.

Mimo klasických perlátorů se můžete setkat i s perlátory, které nabízejí různé funkce jako například pulzování proudu vody v určitém tempu. Tyto funkce jistě oceníte při sprchování.

Regulace průtoku je také velmi užitečným doplňkem sprchových hlavic. Průtok vody tak můžete snížit například v případě mydlení či šamponování.

Úsporné baterie do koupelny

Existují různé typy úsporných baterií. Mohou sem patřit například baterie s mechanickými systémy zvednutí páky, které otevřou pouze poloviční průtok vody a teprve na zvláštní stlačení uvolní celý průtok vody. Dále sem patří také baterie se kterými se setkáváme například na veřejných toaletách, které na jedno spuštění pustí pouze litr vody a poté se automaticky uzavřou. Dalším typem je potom baterie doplněná o infračervené senzory pohybu. Pokud baterie nezaznamená pohyb, automaticky se uzavře.

Termostatické baterie do koupelny

Termostatické baterie proti běžným bateriím dokáží ušetřit až 50 % vody. Baterie míchají studenou a teplou vodu. Nastavíte si jednoduše požadovanou teplotu vody a baterie automaticky smíchá teplou vodu s vodou studenou. Nejlevnější umyvadlové termostatické baterie začínají zhruba pod 3000 korunami. Termostatické baterie znamenají nejen úsporu vody, ale také úsporu energie, protože voda se ohřeje jen do Vámi požadované teploty. Jsou také bezpečné, proto u nich nehrozí opaření příliš horkou vodou.

Úsporné sprchové hlavice

Jde o sprchové hlavice s nastavitelným průtokem vody. Tyto hlavice soustřeďují proud vody do menšího množství trysek, čímž zvětšují jeho rychlost. Zachovávají stejný mycí efekt a komfort při menší spotřebě vody. Některé hlavice mají také stop ventil, který velmi dobře funguje v kombinaci s termostatickou baterií.

Jak šetřit vodu?

Šetření vodou není nic těžkého. Pokud se budete řídit těmito radami, můžete ročně ušetřit za vodu nějakou tu tisícovku. Stačí vodou zbytečně neplýtvat, opravit protékající kohoutky a záchodové mísy, raději se sprchovat, pračku a myčku na nádobí zapínat pouze pokud jsou zcela naplněny, zbytečně nesplachovat, instalovat perlátory, používat úsporné baterie a opatřit si nádrž k toaletě, která pracuje s dvojitým splachováním.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12864 (magazinpodnikani.cz#448)


Přidat komentář