Zábava pro kluky i pro holky

Hračky jsou důležité pro rozvoj dítěte. Je však nutné pro daný věk dětí vždy zvolit vhodný typ hraček, se kterými budou trávit volné chvíle. Některé mohou dokonce uškodit, jiné jsou v jistém věku více než nutné.

Hračky jsou nejen vábivé předměty pro dětské oko, ale také důležité pro správný rozvoj vaší ratolesti. Je však nutné pro každý věk, období, zvolit odpovídající hračky. Některé jsou pro určitý věk vyloženě nevhodné, jiné zase přímo nutné.

Vhodné hračky pro kojenecký věk

Když se vám narodí potomek, určitě jste z něj celí pryč a radostně plánujete koupi velkých i drahých hraček. Jen v klidu zadržte. Ne že by obrovský plyšový krteček, pakliže na něj máte místo, nějak vadil, ale spíše se zaměřte na hračky přímo pro novorozence. A že jich vskutku není tolik. Pro zrovna narozené miminko stačí koupit kolotoč nad postýlku, hrkající kuličky na kočárek a případně nějakou hrkávku. Váš drobeček, který téměř neustále spinká, koukajícího krtka v nadživotní velikosti určitě nepostřehne.

To děťátko zhruba v půl roce je již zvídavější a také začíná poznávat, učit se. Tady už jsou první opravdové hračky na místě. Sbírku různých hrkátek rozšiřte o gumové, pískací hračky, také kousadla, ty jsou obzvlášť pro tento věk důležitá. Jednak dítěti začínají (někomu dříve, někomu později) růst první zoubky a za druhé je dítě, dle Dr. Sigmunda Freuda, v období tzv. orálním. Dítě v tomto věku na vše, co dosáhne, okamžitě strká do úst. Přes ústa rozpoznává tvary, materiály, teplotu a další. Proto je důležité dítěti opatřit hračky pro tento věk se splněním základních kritérií:

  • naprosto pasé jsou ostré hrany hraček
  • také nepřipadají v úvahu hračky s malými kousky, které dítě může vdechnout, spolknout. A to i ty, které u hračky drží – dítě je může snadno odkousnout
  • hračka by měla být pokud možno bez zbytečných ozdob, doplňujících barev apod. V tomto případě platí, že čím je hračka jednodušší, tak je vhodnější.

Nejlepší jsou gumové hračky, plastové měkké kostky či knížečky z molitanu. Důležité jsou také barvy a tvary. Čím pestřejší nabídku děťátku představíte, tím lépe pro jeho následný vývoj.

Hračky pro předškolní dítě

Při následném vývoji dítěte dochází k dělení na kluky a holky. Děvčátka si hrají s panenkami, kočárky, kluci zase vlastní sbírku různých dopravních prostředků, zejména autíček. A nejen to. Připravují se na svoji úlohu v životě a napodobují dospělé. Proto je pro malou princeznu vhodné mít mini kuchyňku, vysavač, aby mohla pouklízet nepořádek, žehličku na žehlení oblečení pro svoji panenku apod. Kluci zase přebírají úlohy svých tatínků či statečných povolání. Hrát si na policisty, hasiče nebo vojáky není nic neobvyklého. Proto mají rádi roboty, pomůcky pro zdolávání složitých překážek aj. Pořiďte svému malému kutilovi dětské nářadí a hned máte pomocníka do dílny či na zahradu.

Důležitým faktem je v tomto věku také to, že dítě již obvykle navštěvuje mateřskou školu a tak se také učí od svých vrstevníků. Tím se i zařazuje do společnosti, do sociálních skupin. Dochází k prvním kontaktům, sebeobhajováním, kamarádstvím a naopak posmíváním, dokonce může dojít i k šikaně.

V každém případě se dítě připravuje do školy, a tak by se mělo naučit poznávat tvary, barvy a další základní dovednosti, bez kterých se v první třídě na základní škole nelze obejít. V tomto věku se rozvíjí obrazová představivost, dítě skládá stavebnice, řeší jednoduché hlavolamy, velice vhodné je puzzle, stavění komínů z kostek. Rozvíjení představivosti je nutné také provozovat modelováním z plastelíny, malováním obrázků a tvorbou koláží. Zručnost dítěte odhalí titěrné prácičky, kterými jsou například navlékání korálek. V tomto období je také vhodné začít intenzivně cvičit paměť. A procvičíte si ji i sami, když s dítětem budete hrát pexeso. Dítě si hru jistě oblíbí a tak je hraje se svými kamarády, poznává nové kamarády a buduje tak vztahy.

Hračky pro holky výběr

Holčičky si od malého věku hrají s panenkami. Mají je jako svá miminka, přebalují je, dávají do kočárků, chodí na procházky, miminko také jako správné maminky krmí. V oblibě jsou také v tomto období u děvčátek plyšáci všech možných velikostí. Postupem času však roli starostlivé maminky vystřídá svět dospělých, respektive hra na dospělé v podobě hraní si s panenkami Barbie. Oblíbení jsou také poníci Pony a dívky v tomto věku potěší hračky či různé doplňky do pokoje s motivy těchto nestárnoucích hračkářských hitů. Povlečení, závěsy, hrníčky či budík na noční stolek jsou velice časté. Následují období, kdy se dívka začíná parádit, takže vyrábí různé korálkové ozdoby, s kamarádkou si hrávají na kadeřnici, proto by jí neměla chybět zásoba sponek a podobných potřeb. Oblíbená jsou i dětská líčidla. A protože mladá dáma již vnímá a sleduje média, má oblíbené filmové či seriálové postavy, také obdivuje a napodobuje oblíbené zpěvačky, vylepuje plakáty, je vhodné ji kupovat potřeby právě s motivy idolů.

Hračky pro kluky výběr

U kluků je to jasné – zpočátku vedou jednoduchá autíčka, stavebnice, zejména světové Lego, následují hračky se zvukovými efekty. Poté přichází na řadu složitější modely aut, motorek, pistole a vůbec postavy vojáčků, rytířů či jiných silných a odvážných mužů. U kluků převládá hra na nesmrtelného, velice silného, odvážného a nepřemožitelného bojovníka. Proto i hry kluků mezi sebou tak vypadají – neustále poskakují, nahání se, schovávají apod. Časem, když stejně jako dívky, více vnímají televizi či internet, oblíbí si jisté celebrity a radost jim udělá třeba penál do školy právě s motivem oblíbeného hrdiny. Do školy se budou těšit, i když bude ještě červenec.

Kolektivní hračky, společenské hry

Neboli hračky, které potěší všechny. A to i dospělé. Jsou to zejména společenské hry. Ať už jde o zmíněné** pexeso, nebo puzzle, či Člověče nezlob se.** Karty jsou pro menší děti ještě poněkud složité a nezáživné, vhodnější jsou Černí Petři, Kvarteta apod. Dítě potřebuje také tvořit, proto by mu neměly chybět vodové barvy, výkresy, voskovky, pastelky, či křídy. Opomínat nelze ani výše uvedené stavebnice či modelíny.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12860 (magazinpodnikani.cz#444)


Přidat komentář