Výživa dětí při kojení - výběr

První příkrmy by mělo dítě dostat zhruba ve věku 26 týdnů a zároveň ne dříve než ve 4 měsících. Období mezi 4. a 6. měsícem je jakýmsi předělem, kdy zavedení příkrmů dítě nepoškodí a v určitých situacích mu může i prospět.

Mateřské mléko poskytuje dítěti vše potřebné

Mateřské mléko je bohaté na imunologicky aktivní protilátky. Ty se podstatným způsobem účastní vývoje imunitního systému kojence. Protilátky chrání kojence především před onemocněním horních cest dýchacích, zánětem středního ucha a nemocemi zažívacího systému.

Kojené děti proto jen vzácně onemocní průjmy. Imunitní systém novorozence je nezralý, a proto obranné látky od matky předávané při kojení chrání dítě před působením mnoha virů a bakterií. Kojené děti jsou méně často nemocné a onemocnění probíhá lehčeji než u dětí nekojených. Velmi významné je kojení ve vztahu k alergiím. V prvních šesti měsících výlučného kojení dostává kojenec v mateřském mléce vše, co potřebuje. Čiré, vodnaté mléko na začátku pití uhasí jeho žízeň. Hlad ukojí na tuky bohaté, husté zadní mléko. U zdravého dítěte se lze spolehnout, že je schopné si dobu kojení a potřebné množství potravy určit samo.

Kdy začít s příkrmy

První příkrmy by mělo dítě dostat zhruba v 6 měsících (jedná se o kalendářní měsíce, tedy věk zhruba 26 týdnů) a zároveň ne dříve než ve 4 měsících. Období mezi 4. a 6. měsícem je jakýmsi předělem, kdy zavedení příkrmů dítě nepoškodí a v určitých situacích (neprospívání, hlad, speciální nároky výživy) mu může i prospět.

Ačkoli odborníci nachází určité teoretické argumenty pro rozdílnou dobu zahájení příkrmů u kojených a nekojených dětí, je konečným stanoviskem výboru doporučení o shodné době zavádění příkrmů u obou skupin kojenců, a to spíše z praktických důvodů.

Na úplném začátku přikrmování se dítě učí především jíst ze lžičky

** ** Napoprvé připravte pro dítě pouze malé množství příkrmu (jednu až dvě lžičky).

Pokrm pak nabídněte na špičce lžičky dítěti. Některým dětem trvá déle, než se naučí rty shrnout pokrm ze lžičky a posunout jej v ústech dozadu, aby jej mohly polknout. Buďte trpěliví a nespěchejte. Mluvte na dítě a usmívejte se. Pokud budete nervózní, bude ve stresu i dítě.

Množství příkrmu zvyšujte postupně. Dokud se nedostanete na plnou dávku příkrmu, po každém příkrmu ještě dítě nakojte nebo mu podejte kojenecké mléko.

Po ukončení výhradně mléčného období, v 5.měsíci, nebo nejpozději po 6. měsíci u plně kojených dětí, je nutné do jídelníčku dítěte zařazovat nemléčné příkrmy. Jako první je nejvhodnější zeleninový příkrm z jednoho druhu zeleniny, který podáváme na oběd, první dny ve formě předkrmu, později jako samostatný chod. Ten postupně v průběhu několika dnů změníme na maso-zeleninový příkrm. Maso podáváme šestkrát týdně, jedenkrát týdně lze místo masa zvolit vařený vaječný žloutek. Nejvhodnější maso je drůbež, králík a jehněčí.

Ze zeleniny mrkev, cuketa, brambory, hrášek, špenát

Polévku, nebo hustší příkrm obohacujeme kávovou lžičkou kvalitního rostlinného oleje. Je potřeba dodržovat jednak výběr kvalitní zeleniny (pozor na dusičnany v karotce a ostatní krásně vyrostlé zelenině!) a jednak hygienické zásady přípravy jídla. Neohřívat a uvařenou porci opakovaně nepodávat. Výbornou alternativou se jeví hotové masozeleninové příkrmy, později i  sušené masozeleninové kaše, které s jistotou poskytují vyváženou kvalitu surovin, kontrolovanou přísnými hygienickými normami. Mamince navíc šetří čas a jsou nenahraditelným pomocníkem při vycházkách, nebo pobytu mimo domov.

Dalším zaváděným příkrmem je tzv. ovocnomléčný příkrm

** ** který obyčejně zařazujeme asi měsíc po maso-zeleninovém. Znovu nejčastěji podáváme nejdřív jen jeden druh ovoce, zpočátku zejména u dětí z alergických rodin v podobě vařeného ovoce (hrušky, jablka, švestky, meruňky) a banánu v podobě ovocného pyré, obyčejně nový druh nejdřív po 3-4 dnech. Nepřislazujeme! Postupně nahradíme nevařeným ovocem a k ovocnému pyré přidáváme i  neslazený bílý jogurt, tvaroh až po roce života. S přibývajícím věkem zavádíme nové chutě v podobě nových druhů ovoce, zpestřit chuť může i  přídavek skořice, nebo vanilky (ne u rizikových dětí s možnou alergií). Výborným pomocníkem jsou hotové ovocné, nebo ovocnomléčné přesnídávky, obsah cukru by měl být nižší než 20g/100ml.

Posledním zaváděným příkrmem je obilná kaše, kterou zavádíme vždy až po ukončeném 6. měsíci. Rýžovou a kukuřičnou kaši můžeme podávat i  dříve. Obilná kaše je zdrojem energie, ale i  vlákniny, vitamínů skupiny B a minerálů. Obyčejně se připravuje s pokračovacím mlékem (komerčně vyráběné mléčné kaše se už jen ředí vodou) a může se podávat s ovocem, nebo zeleninou, nejčastěji k večeři.

V období zavádění příkrmů zůstává důležitá část živin hrazena mléčnou výživou. Jak trávící trakt zraje a zavádějí se nové plnohodnotné příkrmy, mléčnou výživou je postupně hrazena asi polovina energie a živin. V tomto období můžeme kojenci postupně změnit mléko na tzv. pokračovací mléka. Kvalitní mléka jsou částečně adaptované a obohacované železem, vápníkem, jodem, zinkem a vitamíny A,C,D,E a obyčejně mají tyto mléka taky vyšší sytící hodnotu. Představují o mnoho vyšší kvalitu než jsou mléka v obchodní síti.

Vhodným tekutinovým doplňkem, hlavně v létě, jsou kojenecké vody, čaje a ovocné šťávy.

Důvody k časnějšímu zavedení – ne však před koncem 4. měsíce (po 16. týdnu) – jsou:

 • > váhové neprospívání prokázané opakovaným vážením
 • > hlad při neomezeném kojení

Další orientační kritéria jsou:

 • > překročení váhy 6 000 g
 • > nutnost kojit nebo podávat formuli více než 8–10krát denně
 • > pití více než 900–1 000 ml mléka denně

Pokud se z jakýchkoli důvodů rozhodnete začít s příkrmy dříve než v 6 měsících věku dítěte, poraďte se o tom s pediatrem vašeho dítěte. Stejně tak se s ním poraďte, pokud se rozhodnete začít naopak později.

Rizika předčasného zavádění příkrmů (před 4. měsícem věku)

 • příkrmy mohou předčasně vytlačit ze stravy mateřské mléko a tím snížit jeho produkci u matky. Výsledkem by mohl být nedostatečný příjem energie a živin z potravy u dítěte
 • zvýšené riziko průjmových onemocnění a následné podvýživy, neboť sliznice zažívacího ústrojí u nejmenších kojenců nemá vytvořenou dostatečnou obranu proti bakteriálním nákazám
 • zvýšené riziko rozvoje alergických onemocnění a následné podvýživy z důvodu nezralosti střevní sliznice

Rizika pozdního zavádění příkrmů

 • zpomalení růstu a podvýživa z důvodu nedostatečného příjmu energie a živin
 • deficit některých stopových prvků, zejména železa a zinku, kterých je v mateřském mléce pro potřeby dítěte v pozdějším věku přirozený nedostatek
 • promeškání vhodné doby pro rozvoj některých motorických schopností, jako je např. žvýkání

Příkrmy dítěti nenuťte. Nechte dítě, ať si samo řekne, kdy má dost. Neočekávejte, že dítě sní každý den stejné množství jídla, nebylo by to přirozené. Pokud dítě nechce jíst příkrmy vůbec nebo odmítá příkrmy po několika lžičkách, poraďte se o tom s pediatrem. Nechutenství může být příznakem řady onemocnění.

Je všeobecně známo, že mateřské mléko je to nejlepší pro Vaše děťátko. Kojení je přirozené a při tomto "obřadu" se mezi matkou a dítětem vytváří nepřekonatelné intimní pouto. Pokud můžete kojit, dělejte to co možná nejdéle to jde.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12634 (magazinpodnikani.cz#84)


Přidat komentář