Výběr jídelní židličky pro děti

I malí stolovníci potřebují mít u stolu své místo, svoji židličku. Nákupu dětské jídelní židličce je zapotřebí věnovat větší pozornost, než při nákupu jídelní židle pro dospělého. Poradíme Vám, na co se při výběru zaměřit.

Typy jídelních židliček pro děti

 • Samostatně stojící jídelní židlička – lze rozdělit na výškově polohovatelné, rozložitelné.
 • Polohovatelná jídelní židlička – libovolné nastavení výšky i polohy opěrky.
 • Skládací židlička - lepší je dát přednost židličce, která není skládací, případně snadno rozložitelná. U skládacích židliček totiž hrozí, že si do nich může dítě sevřít prsty. V případě, že jste si však pořídili skládací židličku, je vhodné s ní vždy manipulovat v době, kdy dítě není v jejím dosahu.  V případě, že lze jídelní židličku demontovat a opět sestavit, musí být židlička opatřena předvrtanými čepy a otvory. Na druhou stranu skládací židličku oceníte při nedostatku místa a její snadné přemístitelnosti, protože předpokladem je nižší hmotnost.
 • Cestovní židlička - můžete využít tzv. sedátka ke stolu, které lze pomocí úchytného madla přidělat ke stolu a poté již stačí jen dítě do něj usadit. Na výběr také máte sedák s jídelním pultíkem, tj. bez nožiček, kdy tento sedák jednoduše připevníte pomocí úchytných pásů k normální židli, nebo samonafukovací jídelní sedačku bez jídelního pultíku, kterou jednoduše nafouknete a dítě do ní posadíte.
 • Dětská rostoucí židlička - je vhodná pro děti od cca čtyř měsíců, respektive od doby, kdy sami již sedí, do cca 50 kg. Jídelní židličku začněte používat u dětí, které již umí samy sedět. Rozhodně do ní nedávejte dítě, které se sedět teprve učí.

Materiály jídelních židliček

Dřevěná jídelní židlička – tento typ židličky patří k nejstarším typům. Můžete si zakoupit celodřevěnou, či v kombinaci s jinými materiály, jako textil, plast. Dřevo nesmí být nikde poškozeno, nesmí vykazovat stopy napadení hmyzem, či hnilobou.

 • nižší cena

 • možnost rozložení na židličku a stoleček u některých typů

 • v případě masivu – zdravotní nezávadnost; nadčasovost; bytelnost; hodí se prakticky kamkoli do interiéru

 • dřevu škodí nejvíce kolísavá vlhkost, dále škrob, cukr, bílkoviny, které vyhledávají škůdci dřeva

 • choulostivost při poškrábání; choulostivost při kontaktu s vodou; dřevo nesnáší vysoké teploty

Plastová jídelní židlička – získává u zákazníků na čím dál větší oblibě, a to z důvodu praktičnosti, skladnosti, atraktivního designu, barevnosti. Plast často obsahuje i další látky, a to ke zlepšení užitných vlastností, jako například zvýšení houževnatosti, odolnost proti stárnutí, zvýšení pružnosti. Plast se vyznačuje významnou variabilitou, jako je tepelná odolnost, pružnost, tvrdost, nízká hustota, jednotnost složení i struktury, chemická odolnost.

 • jednoduchá údržba

 • nízká hmotnost

 • pestrost co do provedení i barevnosti

- vyšší cena.

Na co se zaměřit při výběru dětské jídelní židličky

 • Zaručení bezpečí při sezení - v prvé řadě by židlička měla být bezpečná, aby se s dítětem nepřevrhla. V případě, že židlička obsahuje i kovové části, ty musí být odolné proti poškrábání, nesmí být toxická. Na šroubech židličky nesmí být žádné plastové odnímatelné krytky, které by dítě při pobytu v židličce mohlo sundat. Žádné malé části u židličky se nesmí uvolnit pomocí prstíků a zoubků dítěte. Jinak by hrozilo nebezpečí, že je může děťátko spolknout, vdechnout a v krajním případě, se jimi udusit. Veškeré končící plochy musí být zaoblené, či zakryté, případně opatřené bezpečnostními nárazníky, aby se dítě nezranilo. Na židličce nesmí být díry, mezery, jakékoli nepatřičné otvory, které by měly velikost mezi 7 mm a 12 mm a byly hlubší než 10 mm.
 • Maximální nosnost dětské židličky – výrobek by měl mít uvedeno na etiketě.
 • Bezpečnostní pás - uzávěry veškerých bezpečnostních pásů musí odolat proti všetečným prstíkům dítěte**. Bezpečnostní pás** musí být široký minimálně 20 mm. Musí být navíc navržen tak, aby se z něj nevytvořila smyčka, jinak by mohlo  krajním případě dojít k zadušení dítěte. Bezpečnostní pás musí být pevně upevněn k systému jídelní židličky, kdy místo ukotvení musí být maximálně 75 mm, a to nad povrchem sedadla dětské židličky.
 • Mezinožní pás - je uchycený mezi sedadlem a pevným držadlem nebo stolečkem. Pás by měl být široký minimálně 20 mm, v opačném případě by hrozilo nebezpečí, že by mohl stolovník ze židličky snadno proklouznout.
 • Stabilita židličky – židlička musí bezpodmínečně stát na veškerých opěrných bodech.
 • Nátěr židličky - jakýkoliv použitý nátěr na židličce by měl být rozhodně netoxický a zdravotně nezávadný.
 • Certifikace židličky – přesvědčte se, zda je židlička označena odkazem na EN 14988, tj. uvedením normy, která deklaruje výrobce, že židlička vyhovuje jejím požadavkům, je označena značkou, nebo jménem výrobce, distributora, prodejce, tj. údaji, jenž umožňují identifikaci daného výrobku. Na židličce by mělo být také varování „Pozor – nenechávejte dítě bez dozoru“ a „Dítě musí být řádně připoutané“, disponuje-li židlička bezpečnostními pásy. Veškerá označení signalizují, že příslušný výrobce zná požadavky příslušné normy.

Nezbytné součásti jídelní židličky

 • Boční opěrky - židlička musí být opatřena i bočními opěrkami, či jiným způsobem, aby nemohlo dítě z bočních stran propadnout na zem.
 • Opěradlo - židlička musí být opatřena opěradlem, a to o minimální výšce 250 mm, jedná se o vzdálenost mezi povrchem sedadla a nejvyšším bodem opěradla. Pokud by tomu tak nebylo, mohlo by dítě ze židličky snadno vypadnout na zem a způsobit si úraz hlavičky, zlomeniny, v lepším případě, by utrpělo šok z pádu, bez případného zranění.

Co oceníte u židličky Vy i dítě

Polstrování - pro větší komfort při krmení, je vhodné, aby židlička byla opatřena měkkým polstrováním, ideálně omyvatelným.

Co navíc oceníte Vy u jídelní židličky

 • Hmotnost židličky – předpokládejme, že židlička nebude na jednom místě, budete ji muset odsouvat po krmení, a to v případě samostatného krmení dítěte, abyste mohli uklidit dobroty, které místo v bříšku skončily na zemi.
 • Skladnost – počítáte-li v bytě každý metr místa, oceníte výhody skládací židličky. Naopak, má-li dítě vlastní pokojíček, můžete mít židličku stále rozloženou.

Bezpečné sezení v jídelní židličce

 • Do jídelní židličky nedávejte děti, které ještě sami nesedí.
 • V židličce by dítě mělo vydržet 15 až 30 minut.
 • Jakmile dítě posadíte do židličky, buďte v jeho blízkosti, a to i v případě, že jste dítě zajistili bezpečnostními pásy. Nikdy nevíte, kdy se může dítě překotit svoji vahou na stranu.
 • Když dítě sedí v jídelní židličce, je vhodné, aby kolem něho nepobíhaly, či si nehrály jiné děti, mohlo by se totiž snadno stát, že porazí židličku při honičce, nebo ji překlopí, či se na ni zavěsí apod.
 • Židlička neslouží jako odkládací místo dítěte, v tom případě si raději pořiďte polohovací lehátko, které můžete snadno přemísťovat a mít dítě stále na očích.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12659 (magazinpodnikani.cz#123)


Přidat komentář