Povlečení pro děti

Chcete zajistit dětem klidný spánek? Chcete mít jistotu, že vaše dítě spí zdravě? Jak to udělat, aby se děti cítily ve své postýlce příjemně a bezpečně a aby se do postýlek těšily? Nabízíme vám řešení.

Jak zajistit dítěti kvalitní spánek?

Asi každý rodič mi dá za pravdu, že pro něj není nic důležitějšího než spokojenost a zdraví vlastního dítěte. Pokud je dítě ještě malé, pak potřebuje mít nablízku své milované lidi, potřebuje se dobře najíst, hrát si a také si dostatečně a správně odpočinout. Je dobře známo a mnohokrát ověřeno, že nejdůležitějším odpočinkem pro dítě je spánek. Musí být dostatečně dlouhý a musí být ve správném, zdravém a pro dítě příjemném prostředí.

Předpokládáme, že máte dětský pokoj, nebo místo, kde dítě spí, správnou postýlku nebo postel s dobrou matrací a kvalitní polštář a přikrývku pro dítě vhodných rozměrů. Zbývá tedy prostěradlo a dětské povlečení.

Povlečení pro děti

Povlečení je to, co dítě vnímá v postýlce možná ze všeho nejintenzivněji. Zrakem vnímá obrázky, vzor a barvu, sluchem rozezná, zda povlečení moc nešustí, jestli je to zvuk pro něj přijatelný, jestli jen tak „ševelí“, hmatem okamžitě bude vědět, zda je mu použitý materiál příjemný na dotek, jestli hladí nebo je nepříjemně drsný čí tvrdý apod. Možná je to s podivem, ale také čich se uplatňuje. Některé materiály, zvláště umělá vlákna mají občas i po více vypráních nepříjemnou vůni či spíše dráždivý odér. I na to si je třeba při nakupování dětského povlečení dát pozor.

Mohlo by se zdát, že jdeme do velkých detailů při posuzování vhodnosti či nevhodnosti dětského povlečení, ale opak je pravdou. Dítě je velmi senzitivní. Je dokázáno, že dítě všechny zmiňované věci vnímá výrazně citlivěji a my pak marně pátráme, proč je dítě v nepohodě, špatně usíná nebo se budí. Jistě to nemusí být jediná příčina těchto problémů, ale kupodivu je častější, než bychom si chtěli připustit a málokdy nás taková "banalita", jako je špatně zvolené povlečení, napadne. Na co se tedy zaměřit a čemu věnovat svou pozornost při výběru povlečení pro děti?

Používání a údržba dětského povlečení

Je dobré mít v zásobě více sad povlečení pro děti a častěji povlečení dětem střídat. Děti spí tvrdě a často se ve spaní zapotí. To nemluvíme o době nemoci či nachlazení. Neměli bychom děti nechat spát v propoceném povlečení. Proto je dobře, když máme v zásobě vždy čistou sadu povlečení, aby dítě mohlo stále spát v čistém a voňavém lůžku.

Údržba povlečení nebývá náročná. Většinou jde o bavlněné povlečení a to se snadno pere i žehlí. Dnes také existují materiály, které žehlení nevyžadují. Ale je na vás, jakému povlečeni pro své dítě dáte přednost, popř. jaké povlečení si vybere samo vaše dítě, jestliže je již ve věku, kdy se s vámi může zúčastnit nákupu a ovlivnit tak výběr povlečení do své postele. Budete to ale vy, kdo má potřebné informace tak, aby vaše konečná volba byla po všech stránkách nejlepší.

Historie dětského ložního povlečení

Historie dětského ložního povlečení není zas tak dlouhá. Děti spaly dlouho ve stejných věcech jako dospělí. V počátcích se používaly především kožešiny, později hrubé houně a primitivní textilie. Teprve ve středověku se objevuje první povlečení a to samozřejmě nejdříve jen v bohatých, většinou šlechtických rodinách. Tam se také objevily první vlaštovky v podobě povlečení, které bylo pro šlechtické děti zdobeno jinak než pro dospělé, stuhami, mašlemi, vyšíváním. Dnes už je zcela běžné, že rodiče pořizují dětem speciální dětské povlečení, které se liší od toho pro dospělé na první pohled barvami a vzorem, ale často i materiálem a dalšími detaily.

Výběr materiálu na povlečení pro děti

Je celá řada možností jakou látku a jaký materiál zvolit. Jde o to, na co je dítě zvyklé, co mu vyhovuje a čemu dáváme přednost s ohledem na rodinné zkušenosti a zvyklosti. Podle použitého materiálu si nejčastěji vybíráme z těchto osvědčených typů a druhů dětského povlečení :

  • bavlněné povlečení
  • krepové povlečení
  • damaškové povlečení
  • flanelové povlečení
  • saténové povlečení
  • froté povlečení

Výběr barev a vzorů povlečení pro děti

Barvy, vzory, obrázky jsou pro děti snad nejdůležitější. Je pro ně opravdu podstatné, jestli uléhají do peřin, které mají jejich oblíbenou barvu nebo jsou kytičkované nebo srdíčkované nebo se zvířátky či autíčky atd. Snad ještě lepší je, když je na polštáři a přikrývce jejich oblíbená postavička z knížky nebo z večerníčků. Naštěstí je dnes už na trhu opravdu řada kvalitních výrobců, kteří si všechna tato kritéria uvědomují a řídí se jimi, takže nabídka kvalitních, pestrých, ale i krásných dětských povlečení je široká. Dnes už dokonce existují firmy, které umí vytisknout vámi speciálně vybraný obrázek. Můžete tak získat zcela mimořádné a originální povlečení. Může to být i dobrý nápad, když potřebujeme speciální a výjimečný dárek pro dítě.

Způsoby zapínání povlečení pro děti

Až budete vybírat materiál, barvu a vzor povlečení, nezapomeňte se podívat také na zapínání. Je jedno zda upřednostníte knoflíky, zip, patenty či druky. Každý způsob má své výhody a každému je blízký jiný druh zapínání. Vždy se ovšem podívejte na kvalitu  a zpracování. Příliš velké a hrubé knoflíky z umělé hmoty mohou dělat problémy při žehlení nebo mohou dokonce dítě tlačit. Vhodné jsou** knoflíky nitěné**. Také zip by neměl být příliš masivní. Každé zapínání by mělo být kryté nejlépe v látkové liště povlečení.

Prostěradla k povlečení pro děti

Součástí povlečení je vlastně i prostěradlo. Nejpraktičtější pro děti bude napínací prostěradlo, které má po svém obvodu navlečenou gumu. Díky ní prostěradlo na matraci dobře drží a neshrnuje se. Prostěradla jsou dnes nabízená ve všech barvách a barevných odstínech a není problém je sladit s povlečením. Pro dětské spaní budou asi vyhovovat spíše pastelové barvy, ale i to bude záležet na tom, v čem se bude dítě cítit dobře.

Kde nakupovat povlečení pro děti?

Už víme jaký zvolit materiál, zapínání a známe přání svého dítěte ohledně vzoru, barvy či obrázku. Nebo ještě lépe, náš syn nebo dcera jdou svá povlečení nakupovat nebo vybírat s námi a sami si zvolí, co se jim nejvíce líbí.** Povlečení** můžeme nakoupit v běžných obchodech, ale také na internetu. Nabídka v obou případech je více než dobrá. Každopádně volte výrobky renomovaných firem, které jsou zárukou kvality materiálů, šití a zpracování, ale také třeba zdravotní nezávadnosti výrobků. Můžete tak předejít tomu, aby nedocházelo k alergickým reakcím např. v důsledku použití agresivních barev na potisk látek. Někteří výrobci dokládají ke svým výrobkům certifikáty nezávadnosti. I tak ještě doporučujeme, stejně jako výrobci sami, před prvním použitím povlečení raději vyprat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12757 (magazinpodnikani.cz#266)


Přidat komentář