Pohádkové knížky pro děti - příklady

Hezky si lehněte do postýlky a na dobrou noc uslyšíte pohádku... To by se líbilo i nejednomu dospělému, ale jen děti na to mají opravdu nárok. Vybírejte pohádky s dobrým koncem, aby Vaše ratolesti neměli divoké sny.

Pohádky pro děti, pohádkové knížky

Znám mnoho rodin s malými dětmi, kde večerním zvykem je před spaním šoupnout do DVD přehrávače disk a pohádku prostě pustit v televizi. To je ale špatně, můžete dětem takovou pohádku dopřát během dne, ale večer před spaním by jste naopak měli být osobně u jeho postýlky.

Doba je hektická a na nic nemáme čas, ale na své dětí by jsme si čas udělat měli. Jednou nebudou mít tu krásnou vzpomínku – „když mi máma nebo táta večer četli pohádky“ je to jakési kouzlo nebo pouto mezi dítětem a rodiči nebo i prarodiči, které se takto tvoří.

Za druhé poutavým čtením v dítěti probouzíte také zájem o knížky, který v moderní době výrazně ochabl a také fantazii. Obohacujete tím jeho slovní zásobu a vštěpujete jim základy etiky, morálky a samostatného uvažování.

Jaké knížky pro zvolit, závisí do značné míry na cíli, který jako rodiče sledujete. Zda nám jde primárně o zklidnění a uspání dítěte nebo máte-li spíše chuť strávit s dětmi příjemné chvíli společné blízkosti a nebo zda chceme zprostředkovat setkání s literárním hrdinou. Také se může jednat o cíl vkus dítěte cíleně formovat a kultivovat. Je velmi důležité vybrat knížku, která bude malého čtenáře zajímat. Čtěte nahlas a zřetelně.

Co číst batolatům

Takto malé dítě nezajímá – nebo lépe – nevnímá, že mezi těmi krásně barevnými obrázky je také nějaký text, ale vnímá co říkáte, jaký je tón a barva Vašeho hlasu a usíná se mu klidněji. Do věku tří let vybírejte knížky s velkými obrázky, tvary, zvířátky, květinami a různými předměty – s jejich popisem.** Batolata** zbožňují otvírací, otáčecí knížky nebo leporela s okýnky a vysouvacími díly. Jestliže samy máte rádi knihy a dítě Vás v jejich společnosti často vidí, děláte pro ně víc, než si umíte představit! Knihu v ruce dospělého bere jako naprosto normální a samozřejmý úkaz.

Příklady autorů a knížek pro batolata

 • Autor kreslených pohádek Zdeněk Miller vždy děti potěší svým neodolatelným Krtečkem, na svém kontě už má pěknou řádku nejrozmanitějších dílů - Jak Krtek ke kalhotkám přišel, Jak Krtek uzdravil myšku, Krtek a autíčko, Krtek a jaro – Leporelo, Krtek a zvířátka, Krtek a malí pomocníci, Krtek hádá, jak to je, Krtek a čísla, Krtek v ZOO, Krtek a slovíčka, Krtek a léto – Leporelo, Krtek a maminka, Krtek a orel, Krtek a paraplíčko, Krtek a potopa, Krtek a raketa, Krtek a sněhulák, Krtek a televize, Krtek a Vánoce, Krtek a zelená hvězda, Krtek a zima – Leporelo, Krtek jde do školy, Krtek kamarád, Krtek ve městě, Cestujeme s Krtkem, Co umí Krtek?, Krtek a jeho svět 8 - Krtek a rozdíly, Krtek a zvířátka na dvoře, Krtek a zvuky kolem nás, Krtkův den, Moje štěně, Na zahrádce, Narozeniny ... Dále pohádky - Polámal se mraveneček, O zvědavém štěňátku, Kuřátko a obilí...
 • Dalším dětským oblíbeným autorem je Jiří Kahoun, kdo by neznal Brumlá a Čmeláku roztomilé včelí medvídky. Dalšími tituly mohou být pohádky O mašinkách, O autech nebo Štěstíčko a kocouří dědeček ...
 • Václav Čtvrtek a jeho Křemílek a Vochomůrka, Rumcajs , Manka a Cipísek, Víla Amálka, Maková panenka, O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi.

Knížky pro děti z mateřských školek

Tyto malý človíčkové už mají svoji fantazii a tak se nespokojí jen s prohlížením obrázků. Ty jen dokreslí jejich vlastní představy. Kromě pohádek mají děti v tomto věku také rády říkanky, hádanky a básničky. Nemá cenu číst, když dítě nebude rozumět tomu, co čtete. Zastavte se proto u všech slov, která by mohla být komplikovaná nebo malému čtenáři dosud neznámá a vysvětlete mu je přijatelnou formou. A nemusí to být jen odborné názvy, ale například u starších knížek dnešní dítě nemusí chápat ani co je - nůše, otýpka, hrbatá baba...

Příklady autorů a knížek pro tento věk

 1. Broučci - Jan Karafiát, Jiří Trnka
 2. Bubáci a hastrmani - Josef Lada
 3. České pohádky - Josef Lada, Jan Drda
 4. U všech čertů - Ivo Houf, Jiří Kahoun - Mocný vládce Remcal, brepta Šmoura, kulhavý rozumbrada Camfour, koktavý Maťátko a malý neposeda Prskavka jsou pěkně povedená čertiska. Nejradši lenoší v teplém peklíčku, když však jde o něco dobrého ...
 5. Čtyři uši na mezi - Vlasta Baránková, Markéta Zinnerová
 6. Devatero pohádek - Karel Čapek, Josef Čapek
 7. Já ještě nechci jít spát - Marie Tichá, Astrid Lindgrenová
 8. Říkej si a hraj - Alena Ladová, Karel Jaromír Erben
 9. Špalíček veršů a pohádek - Jiří Trnka, František Hrubín
 10. Krátké pohádky pro unavené rodiče - Viewegh Michal - V obsáhlé tvorbě nejpopulárnějšího českého spisovatele se nyní poprvé setkáváme s pohádkami. Vypráví se v nich o čtyřleté Sáře a její dvouleté sestřičce Báře, neméně však o jejich mamince a tatínkovi. ...

Pro školáky, kteří si ještě nechají předčítat

Zkoušejte měnit hlas, hrát si s intonací, zvyšujte hlas i snižujte. Nebojte se pozměnit notoricky známou pohádku a vymyslete si klidně jiný konec. Vzbudíte v dítěti zvídavost a zájem. Také si můžete druhý den třeba o příběhu povídat, alespoň budete znát reakce dítěte a zda příběh pochopilo.

 1. Andrej Gjurić, Kam běží modrá liška - Vodníci a strašidla z Kampy, domovní znamení na malostranských domech.
 2. Jaroslav Nečas, O Jankovi a další valašské pohádky - nejkrásnější pohádky Valašska, které poprvé vyšly v roce 1948
 3. Maury Marie José - Heidi a její kamarádi - v drsné alpské přírodě nejedno dobrodružství - přes rozvodněný potok převádí stádo ovcí, potká vlka, zachrání zraněného psa, a pak se stará o štěňátka.
 4. Isabel Abedi - A je tu Lola! - Lola je docela obyčejná holka, až na to, že má tátu Brazilce, tetu, která je ještě batole, a několik milionů fanoušků, ale jen v noci, kdy se ve snu promění v slavnou zpěvačku.
 5. Tatínku, ta se ti povedla - Adolf Born, Zdeněk Svěrák - Pohádky na dobrou noc vyprávějí dětem obvykle maminky. Ty ale mívají právě večer v domácnosti nejvíc práce. A tak je potřeba, aby je tatínkové zastoupili. Tatínek Šíma by pohádky raději četl. Jenomže ...

Pro školní děti a mládež, knihy plné tajemna, dobrodružství a fantazie

Na skutečných příbězích dospívajících lze úspěšně ukázat jak zvládnout nelehké situace a problémy. Dalšími knihami jsou různé encyklopedie a odborné knihy, typu - jak se ze mě stává žena, základy sexuální výchovy...

 1. Peter Freund, Laura a hádanka Stříbrné sfingy - Strhující dobrodružství na prastaré planetě, kde se Laura musí setkat s draky, rytíři, sfingou, harpyjemi a jinými nebezpečími. A kromě toho žije svůj obyčejný život dvanáctileté školačky.
 2. Christine Nöstlingerová, Markétka má trable - Markétce už je patnáct let a začíná mít první milostné problémy.
 3. Jan Jílek, Mimozemšťanů je čím dál víc - Úžasně dobrodružná kniha ze současnosti, která potěší nejen Vaše dítě, ale i Vás, když si na ni uděláte čas. Je veselá, ale i lyrická a nenásilně vede děti tím směrem, kterým toužíte, aby se vydaly.
 4. Harry Potter – kolekce 7 dílů - Joanne K. Rowlingová – nechte poznat Harryho, Rona, Hermionu, Hagrida, Albuse Brumbála své děti z jejich vlastního pohledu i když nejspíš filmy viděli již všichni.
 5. Plavčíci kapitána Bontekoea - Johan Fabricius - Kniha holandského spisovatele Jahana Fabricia vypráví o napínavých dobrodružstvích i úsměvných příhodách chlapců, kteří se v 17. století jako plavčíci vydali na jedné holandské obchodní lodi Nový Hoorn do oblasti východoindického souostroví.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12621 (magazinpodnikani.cz#68)


Přidat komentář