Péče o dítě a dětská kosmetika

Pokožka děťátka je mnohem citlivější, než ta dospělá. Musí se ji proto věnovat speciální péče vybranými, nedráždivými a pečujícími výrobky pro dětskou pokožku. Více v následujícím článku.

Pokožka vašeho děťátka je mnohem citlivější než ta vaše. To je snad každému jasné. Proto potřebuje také speciální péči a to určenou kosmetikou.

Na nákup do drogerie či lékárny byste měli zamířit jako jedny z prvních. Ideálně hned po koupi postýlky. Čímž se neklade důraz na přesný postup, ale chce se tím zvýraznit důležitost dětské kosmetiky, která by měla mít své místo u vás doma krátce před příchodem miminka.

Nejprve si je potřeba ujasnit, co všechno budeme potřebovat.

Pro lepší přehled si výrobky rozdělíme do skupin dle používání - běžná dětská kosmetika, kosmetika při přebalování a kosmetika na koupání.

Běžná dětská kosmetika

Patří sem klasická** kosmetika pro miminko a děti**. Protože potřeba výrobků se v určitých ročních obdobích mění, opět kosmetiku rozdělíme na tzv. letní, a zimní.

Letní období a dětská kosmetika

Letní, neboli dětská kosmetika na období teplých měsíců, je klasická dětská kosmetika a vy byste měli pro své miminko opatřit:

Krém na obličej pro miminko

I když se miminko většinou maže dětským olejíčkem od hlavy až k patě, přece jen potřebuje jeho pleť intenzivní péči a tu nabídne právě krém na obličej. Obsahuje složky, které nejen pokožku dětského obličeje ochrání, ale také dodají potřebné vitamíny.

Krém na tělo pro miminko

Ráno a přes den je lepší namazat pokožku miminka po celém těle krémem. Není tak mastný jako olejíček a dětské pokožce dodá vše potřebné.

Olejíček na tělo miminka

Olejíček je nejlepší používat večer, po koupeli miminka. Celé jej napřeme, od hlavy až k patě. Olejíček dodá pokožce vše potřebné a vašemu drobečkovi se bude pěkně spinkat.

Krém na opalování pro děti

Na horké letní měsíce plné slunečních paprsků pak nezapomenout na nezbytnou ochranu citlivé dětské pokožky a koupit kvalitní opalovací mléko, krém nebo olej s vysokým UV faktorem. Nejlépe UV faktor 50+. A to i v té chvíli, jestliže miminko nepřijde na přímé slunce, a leží na koupališti v kočárku, ve stínu.

Kosmetika pro děti v zimním období

Kosmetika na zimu:

Krém na obličej na zimní období

Mráz a zima nedělají dobře ani dospělé pleti. Co pak má na to říkat pleť malého dítěte? Naštěstí dnes existují krémy na obličej pro děti na zimní období plné mrazů. Jsou vyvinuty tak, aby pokožku správně chránili a vyživovali.

Další kosmetiku používáme běžně jako na letní období. Může se stát, že se pokožka po celém těle, nebo jen části zčervená, dítě svědí, tím se škrábe a vytváří se pupínky apod. Pokud není pokožka zvláště viditelně nezvyklá, zkuste pár dní používat na dětskou pokožku právě krém na zimní období. Pokud ani tak se nic nezmění, vyhledejte odbornou pomoc.

Kosmetika na přebalování

Kromě plenek, které kupujte vždy ověřené, nejlépe značkové, budete potřebovat navlhčené dětské ubrousky, dětský pudr, a samozřejmě krém proti opruzeninám.

Navlhčené dětské ubrousky

Jistě, bez nich se to dá také zvládnout, ale proč si dnes, když je tu ta možnost, neulehčit práci a používat jednorázové navlhčené ubrousky. Navíc tím ulevíte i miminku, neboť ubrousky jsou měkké, šetrné pro dětský zadeček a obsahují látky ošetřující pokožku. Domů si pořiďte velkou krabici ubrousků, na cestování a procházky oceníte menší balení. Až budete muset vaše miminko přebalit na cestách, budete si ubrousky pochvalovat ještě více.

Dětský pudr nebo zásyp

Po sundání špinavé pleny a umytí miminka navlhčeným ubrouskem aplikujeme** dětský pudr nebo zásyp**. I když jsou dnes pleny vysoce absorpční, i menší vlhkosti v plence se stejně neubráníme. A proto vznikají opruzeniny, které dítě svědí a miminko je pak nespokojené, pláče. Proto je nutné nanést ochranou složku na pokožku a to dětský pudr, nebo zásyp.

Krém na opruzeniny

To však nemusí znamenat, že se neobjeví žádný problém. V přebalovací tašce bychom proto měli bít vždy krém proti opruzeninám. Zejména pak v části, kde jsou plenkové kalhotky upevněny gumičkou. Gumička se zařezává, a spolu s vlhkostí vytváří prostředí, které dítě svědí. Proto jako prevenci používejte zásyp či pudr a při akutním problému, poznáte dle červeného místa, používejte krém na opruzeniny.

Kosmetika na koupání dítěte

Každý večer,** když své děťátko koupeme**, bychom při sobě měli mít vše potřebné. Nejlepší je si všechno pěkně srovnat do otevřené krabičky, kyblíku nebo čehokoli, kde se vám nic nezpřehází, nevylije či nevysype a bez problémů najde. Taková krabička by měla obsahovat: mýdlo nebo gel na mytí miminka, šampon na vlásky, dětský olejíček na tělo, paličky na čištění uší a jemný kartáč na dětské vlásky. Pro starší děti můžeme opatřit pěnu do koupele pro děti, pro ty, co již mají první zoubky pak vlastní kartáček na zuby společně s pastou na zuby.

Mýdlo pro děti

Neboli cokoli jiného na mytí. Většinou je k sehnání klasické mýdlo, případně gel. Neobvyklé nejsou ani koupelové oleje, pasty a jiné. Ať se rozhodnete tak či tak, vždy dbejte na to, aby se jednalo právě o dětskou kosmetiku, nedráždivou pro pokožku a také do očí. Občas se stane, že mýdlo zasáhne oblast očí a i pro dospělého to není nic příjemného. Co pak chcete vysvětlovat vašemu drobečkovi? A samozřejmě jako u veškeré dětské kosmetiky, věnujte při koupi pozornost informaci na výrobku, která musí mít návod, složení a místo výroby. Vše v češtině (pakliže nakupujete v České republice). Pochybnou kosmetiku nekupujte ani za výbornou slevu.

Šampon pro děti

Jestliže pozorně vybíráte nedráždivé mýdlo pro dítě, tím spíše pozorněji vybírejte šampon na mytí vlásků. U něj se mnohem snadněji stane, že se dostane právě do oblasti očí a vaše miminko dá svoji nespokojenost najevo dlouhým, vytrvalým pláčem. I u šamponu platí pravidlo, že etiketa musí obsahovat informace jak o složení výrobku, tak místo výroby (stát), a samozřejmě návod, neboli užívání, nebo neužívání výrobku.

Dětský olejíček

Není lepší vůně, než čerstvě umytého a přebaleného miminka. To vám bude tvrdit každá maminka. Není to jen příjemná vůně, je to také vůně rodiny, blízkosti a lásky. A vůni ještě podtrhnete, když po koupeli miminko natřete dětským tělovým olejíčkem. Pokožku děťátka zásobíte potřebnými látkami, hydratací a příjemnou vůní. I vašemu miminku se bude lépe spinkat.

Paličky na čištění uší

Snad každý ví, co jsou to „uchošťourače“. Při jejich používání, a to platí i pro dospělé je však nevrážejte hluboko, jen na okraj, jako byste je do ucha vložili a obtočíte.

Kartáček na vlásky

Jemný kartáček potřebují maminky, kterým se narodí děťátka s vlásky. Holohlavé se bez nich obejdou. Při česání miminka pamatujte na to, že lebka vašeho děťátka není zcela srostlá a na temeni hlavy tak můžeme pozorovat tepající blanku. Pozor na zranění této oblasti.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12667 (magazinpodnikani.cz#136)


Přidat komentář