Odrážedlo pro děti

Odrážedla se liší tím, z jakého materiálu jsou vyrobena, zda mají brzdu či nikoliv, jak kvalitní je uchycení řídítek ve vidlici kola a mnoho jiného. Odrážedla jsou důležitým mezičlánkem při učení jízdy na kole.

*** *Dětské odrážedlo je velmi oblíbený cykloprostředek. Kolo bez šlapek, jak se mu říká. Bude vás jistě zajímat, jak se orientovat v záplavě odrážedel na trhu a jak vybrat takové, které bude vám i vašemu dítěti vyhovovat. Osobně jsem viděla hodně odrážedel a se svými dětmi jsem mnohá vyzkoušela. Ráda vám proto poradím, co je nejdůležitější při výběru odrážedla.

Podle čeho odrážedlo pro dítě vybrat?

Je potřeba říci, že děti si užijí jízdu téměř na jakémkoliv odrážedle, u kterého dosáhnou celými chodidly až na zem a mohou tak plynule jet a brzdit. Rodič samozřejmě hodnotí celkovou kvalitu odrážedla, tzn. jak je bezpečné a jakou vydrží zátěž, jestli po 2 letech intenzivního ježdění budou všechny části odrážedla stále v pořádku. V neposlední řadě také rodiče zvažují, jestli odrážedlo vydrží pro dalšího sourozence a zda ho pak ještě bez problémů prodají jako použité a efektivně si tak sníží vstupní náklady.

Než se pustíte do hledání na internetu, chození po obchodech a vyptávání se vašich přátel a známých, co pořídili dětem oni, potřebujete vědět následující. Nikdy nevybírejte odrážedlo pouze podle nějaké reklamy. Dávejte přednost referencím a atestům.

Co všechno byste měli o odrážedlech vědět?

Odrážedla se liší tím, z jakého materiálu jsou vyrobena, zda mají brzdu či nikoliv, jak kvalitní je uchycení řídítek ve vidlici kola a mnoho jiného. Co ale sledujte jako první -  liší se hlavně tím, jaký mají rozsah posouvání sedla. Určující tedy je, jak nejníže a nejvýše se dá sedlo upevnit.

Ze zkušenosti vidím, že děti u nás v Čechách jezdí často již od 2 let, takže potřebují mít sedlo co nejníže, proto začneme u tohoto parametru.

Odrážedla se dělají pro děti vysoké od 85 cm (cca od 20 měsíců, těchto odrážedel je na trhu malinko, sedlo nejníže 29 cm), dále od 90 cm (cca od 2 či 2,5 let, sedlo nejníže 34 cm) a pak od 95 či 98 cm (cca od 3 let, sedlo nejníže 40 cm).

Pokud si můžete v obchodě odrážedlo vyzkoušet, tak neváhejte a dbejte na to, aby dítě dosáhlo plnými chodidly na zem. Idea, že stačí na odrážedle stát na špičkách, že dítě pak doroste a hlavně, aby odrážedlo vydrželo co nejdéle, by se vám mohla značně vymstít.

Aby dítě dobře drželo rovnováhu a hlavně bezpečně zabrzdilo nohama, potřebuje k tomu mít dostatečnou opěrnou plochu celého chodidla a špičky k tomu opravdu nestačí. Odrážedlo je rychlý prostředek, takže případné pády už nejsou taková legrace, jak se může na první pohled zdát.

Jak zjistit ideální výšku sedla na odrážedle?

Pokud nemáte příležitost odrážedlo osobně vyzkoušet, jednoduše si pomožte tím, že postavíte vaše dítko s mírně rozkročenýma nohama (může být v botách, pokud neplánujete, že třeba bude jezdit bosky po domě - například v zimě) a změřte v cm rozměr od rozkroku k zemi. Tento rozměr pak porovnejte s tím, co uvádí výrobce jako nejnižší nastavení sedla. ** Pokud je rozměr stejný či větší, mělo by vašemu dítěti odrážedlo vyhovovat.**

V opačném případě, potřebujete-li odrážedlo pro větší dítě, postupujte podobně, důležitý je maximální rozsah, zde už však nemusí odpovídat přesně délce nožiček vašeho dítěte. Aby vám odrážedlo vydrželo přibližně do 4 až 5 let, potřebujete mít posuvné sedlo alespoň do cca 43 cm a výše. Pokud chcete jezdit co nejdříve a zároveň co nejdéle, tzn. zhruba od 2 do 5 let, potřebujete odrážedlo, které má široký rozsah posunutí sedla, tedy nejlépe kolem 10 cm, cca od 34 - 44 cm.

Cena odrážedel pro děti

Mnozí z Vás se mohou ptát, proč zrovna kupovat odrážedlo? Vyplatí se to vůbec? Proč nekoupit dítěti jen kolo? Vždyť koupě odrážedla je zbytečné vyhazování peněz. Není tomu tak. Odrážedlo se opravdu vyplatí a cenově je zcela dostupné. Odrážedla, která vypadají již jako malé kolo, které jen nemá šlapátka se pohybují řádově od 1.500,-Kč. Můžete jej koupit také dráž, ale to je již otázka značky a ta je zdá se mi při výběru vhodného odrážedla celkem dosti nepodstatná.

Nejdůleřitější na koupi odrážedla je to, aby mělo atest.** Značku CE by mělo mít bezpodmínečně.** Nezahrávejte si se životem svých dětí tím, že jim koupíte odrážedlo sice levnější, ale bez atestu.

Při výběru byste se neměli dívat pouze na cenu. Není vhodné šetřit na odrážedle pro Vašeho miláčka, jde mu totiž při jízdě na něm někdy o život.

Odrážedla pro děti

Můžete koupit také dětské kolo 3v1? Je to ideální způsob jak skloubit vše v jednu věc a nezatěžovat se výběrem tří věcí zvlášť.

Nejprve tříkolka... poté odrážedlo... pak jízdní kolo!

 • Odnímatelná šlapátka, pomocná kolečka a tlačná tyč
 • Odolné plastové pláště 12"
 • Extra široký blatník
 • Patentovaný zástrčný systém k lehké přestavbě z odrážedla na jízdní kolo
 • Stabilní ocelový rám o výšce 21cm
 • Řidítka uložená na kuličkových ložiscích
 • Měkké rukojeti z plastu a měkké plastové sedlo
 • Dětský zvonek
 • Madlo na sedle pro snadný transport
 • Přední cantilever brzda a zadní protišlapací brzda
 • Brzdová páčka vhodná pro děti
 • Uzavřený kryt řetězu
 • Odnímatelná vodící tyč pro dospělé

A, jak že se tento zázrak jmenuje? No přece LEARN 2 RIDE a výrobcem je společnost VAUTRON**.
**

Co je důležité u odrážedla pro děti?

Nejdůležitější je, v žádném případě dítě do jízdy na odrážedle nenutit!! Mohlo by se stát, že mu tím znechutíte jízdu na tolik, že se nebude chtít učit jezdit ani na kole.

Velmi důležité je používat na kolech a odstrkovadlech ochranné bezpečnostní pomůcky!!

Mezi ně patří:

 • bezpečnostní přilba na kolo
 • chrániče na kolena
 • chrániče na lokty

Při učení stability se může stát spousta nepěkných úrazů a velká většina z nich je zbytečných. A to jen proto, že Vaše dítě nemělo ochranné pomůcky. Úplně nejdůležitější je však právě** bezpečnostní cyklistická přilba**, bez ní, by dítě nemělo na odrážedlo ani sednout. Přilbu dítěti nasazujte i v případě, že se projíždí jen kolem domu. Mohli byste toho později litovat.

Je velmi důležité dítě naučit na používání přilby již od dětství, v dalších letech ji budou brát již jako samozřejmost a budou si ji  nasazovat bez obtíží samy.

Ať už svému dítěti odrážedlo koupíte, nebo ne. Nejdůležitější je, aby Vaše dítě jízda na něm či na kole bavila a ony z ní měly radost. A, pokud se nebudou chtít učit jezdit ani na odstrkovadle a ani na kole, nechte je. Dříve nebo později uvidí své vrstevníky, jak se venku na těchto kolech prohánějí a budou Vás samy prosit, ať je na tom naučíte jezdit.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12670 (magazinpodnikani.cz#141)


Přidat komentář