Hračky a předměty ze dřeva

S čím si hraje vaše dítě? Jaké hračky má ve svém pokoji? Přemýšlíte o přírodních materiálech? Víte, že hračky ze dřeva jsou nejen krásné, ale mohou také krásně vonět? Víte, že ze dřeva se dělají nejen hračky pro děti? Kupujete dárky ze dřeva?

Hračky pro děti - stavebnice, hry, auta, loutky

Dnešní svět nabízí dětem naprosto neuvěřitelné množství hraček, stavebnic a her. Pro děti všech věkových kategorií je dnes v obchodech připravena doslova lavina předmětů a hraček všeho druhu. Hýří barvami a materiály. Také v dětských pokojích to vypadá podobně. V poslední době se v té bezbřehé nabídce začínají stále více a více prosazovat hračky dřevěné. Ony vlastně nikdy nezmizely, vždy tady byly. Ovšem dnes, kdy stále více uvažujeme nad zdravým životním stylem pro sebe a naše děti, dnes se opět neochvějně vracíme k tradičním materiálům ve všech oblastech života. Tedy i co se týká předmětů a hraček pro děti. Proto nebývalý, ale zasloužený zájem přitahují věci, předměty a především hračky ze dřeva.

Zjišťujeme, že nabídka toho, co lze ze dřeva pro děti vyrobit, je opravdu široká. Od autíček, různých panáčků, domečků, panenek, stavebnic a skládaček, přes prolézačky, různé dekorace a hlavolamy, hudební nástroje, loutky, až po divadélka a třeba také dřevěné pokladničky.

Kdo dřevěné hračky vyrábí a nabízí

Se dřevem pracují lidé, kteří mají k tomuto materiálu vztah. Nemůže tomu být ani jinak. Dřevo si člověka podmaní. Svou vůní, strukturou, svou krásou. Firmy, které se zabývají výrobou ze dřeva a nabízejí hračky a výrobky ze dřeva, nezřídka vznikají právě „ z lásky“ k tomuto materiálu a je to pak na nabízených výrobcích také vidět.

Víte, že třeba i snad nejznámější plastová stavebnice na světě tzv. lego, se začínala rodit jako stavebnice dřevěná? V roce 1932 začal chudý dánský tesař Ole Kirk Christiansen z městečka Billund vyrábět dřevěné hračky a kostky. Po válce se začaly vyrábět kostky z plastu, ale plastikové kostky pak ještě dlouho nedokázaly vytlačit z trhu tradiční dřevěné.

Dřevěné věci, hračky nevyjímaje, se vyráběly odjakživa. Běžně podomácku, později to byla řemeslná výroba truhlářů, stolařů, řezbářů, ale také třeba loutkařů. Dnes kromě menších či větších firem, znovu ožívá rukodělná řemeslná výroba. Jedná se o jednoduchou výrobu vařeček, měchaček, prkének, různých slánek, misek a míseček, ale také hraček, her, skládaček a dalších drobných předmětů, jako je třeba i bižuterie, spony a dokonce věci k provozu domácnosti a hospodářství, jako třeba hrábě, topůrka, truhlíky apod. Většinou se s těmito výrobky setkáváme na různých trzích a akcích. V obchodech pak převažuje spíše nabídka firem, které se výrobou dřevěných věcí a hraček zabývají. A že je dnes nabídka skutečně široká o tom není sporu.

Dřevěné hračky a jejich sortiment

V rámci nabídky dřevěných hraček pro děti najdeme hračky chodící, na kolečkách, pohyblivé hračky, plácající, létající, dopravní prostředky, provlékačky, předměty rotující na žebříku, zvířátka na pružině, motorické hračky, hračky pro nejmenší, pro holčičky a pro kluky, vláčkodráhy, různé dřevěné postavičky atd. atd.

Samostatnou kapitolou jsou nepochybně dřevěná divadla a divadélka, kulisy a loutky. Dá se říct, že to je svět sám pro sebe. Nádherné království fantazie.** Dřevěné stavebnice** jsou už klasikou. Jen jejich sortiment se nebývale rozšířil. Dnes můžete stavět nejen z kostek, kvádrů a válečku či oblouků, ale nabízí se stavebnice, kde si můžete postavit srubovou stavbu, letadlo, věž nebo celé město, můžete skládat nebo také lepit či spojovat. Je to nevyčerpatelná studnice nápadů a možností.

Zvláštní svět je svět puzzle a hlavolamů. Také tam budete ohromeni variabilitou, barevností a originalitou. Jako u všech produktů, na své si přijdou všechny věkové kategorie. I tady je nabídka jak pro nejmenší děti, tak pro předškoláky a starší děti či dospělé.

Názory odborníků na dřevěné hračky

** Dřevěné hračky** jsou převážně určeny pro rozvoj dětské motoriky, fantazie, prostorové představivosti. Někdy se dřevěným hračkám říká také motorické či didaktické. Odborníci už dávno velmi dobře vědí, že právě hlavně dřevěné hračky a předměty ze dřeva, napomáhají k dobrému růstu dětí, napomáhají rychle a efektivně při rozvoji poznávacích procesů a veškerých dovedností u dětí. Děti, ale i dospělí, používají hračky k posílení sociálních vazeb, učení, pamatování, k odhalení své identity, zkoumání vztahů.

Dřevěné hračky jsou vřele doporučovány všem dětem bez rozdílu. Neuvěřitelným způsobem pak pomáhají dětem, u kterých byla identifikována některá vývojová či zdravotní porucha. Tuto skutečnost odborníci po celém světě velmi dobře znají a mají s tím bohaté zkušenosti. Nabízený speciální sortiment i pro tyto děti je opravdu široký. Proto dnes do škol a především do předškolních zařízení objednávají a kupují stále více hraček za dřeva. Ví se také, že dřevěné hračky splňují hygienické požadavky, snadno se udržují a jsou odolné a mají tedy vysokou trvanlivost.

Dřevěné předměty denní potřeby a pro zábavu

V nabídce najdete také dřevěné předměty, které neslouží jen ke hraní. Je to především nábytek, a to nejen pro děti, různé vtipné dárky, dále nejrozmanitější dekorace, třeba praktické a nápadité stojánky na tužky na dětský stůl, hodiny na stěnu, fotorámečky, ale i úžasné, hravé a originální pokladničky. Zvláštní pozornost si zaslouží také hudební nástroje, bubínky, flétničky, strunné nástroje, rytmické předměty atd. atd.

Hračky ze dřeva i pro dospělé

Hračky a hraní obecně je důležité. Málokoho v tom okamžiku napadne, že nejen děti si hrají. Také dospělí milují hru. I pro ně je nabídka mezi výrobky ze dřeva značná. Od klasických hracích kostek počínaje, přes domino, deskové hry, hlavolamy až po šachy či minigolf.

Dárky ze dřeva

Výrobky ze dřeva jsou bezesporu také vynikajícím dárkem. A protože jejích nabídka je bohatá a pestrá, dá se vždy najít vhodný dárek pro každého, pro děti, pro muže či ženu, pro mladé i starší.

Úprava dřeva pro dřevěné hračky a předměty

K výrobě dřevěných předmětů, hračky nevyjímaje, se používá jak tvrdé i měkké dřevo, listnatých i jehličnatých stromů. Každý výrobce ví jaký typ dřeva na co použít. Pro zákazníka je pak důležité, aby výrobky ze dřeva byly správně opracované, aby při výrobě byly použity zdravotně nezávadné materiály, jako jsou lepidla, barvy, mořidla atd. Firmy dnes nabízejí certifikáty nezávadnosti výrobků, dokonce si doslova zakládají na tom, že používají tzv. přírodní materiály a prostředky, které jsou nejen zdravotně nezávadné, ale zároveň neohrožují přírodu, odkud původní materiál, tedy mnohokrát zmiňované dřevo, vlastně vzešel.

Krása a vůně dřeva

Dřevo je snadno dostupný přírodní materiál, který člověka provází životem po celou dobu lidské existence. Encyklopedie říká, že dřevo je pevné pletivo stonků vyšších rostlin, které označujeme jako dřeviny. Člověk okamžitě pochopil, že dřevo je materiál, který mu dává takřka neuvěřitelné možnosti použití a postupně zjistil, že pro své vlastnosti je v některých oblastech doslova nezastupitelné. Dnes už je velká řada jiných materiálů, které používáme tam, kde lidstvo dříve využívalo dřevo. Na mnoha místech kov, plasty či sklo dřevo plně nahradily.

Jsou naopak místa, kam se dřevo triumfálně vrací nebo odkud dřevo nikdy nevymizelo, protože člověk si ověřil, že se dřevem se mu žije lépe či zdravěji. Že dřevo má vlastnosti, pro které je mnohdy opravdu jen těžce zastupitelné. A hlavně dřevo je neopakovatelně krásné, je voňavé a umí dávat člověku energii. A přesto, že dnes je dřevo poměrně drahou surovinou, lidé začali opět více ze dřeva stavět, vyrábějí více dřevěného nábytku, dřevěných dekoračních předmětů, ale hlavně naštěstí pochopili, že dřevo bylo a je naprosto nezastupitelnou surovinou na výrobu dětských hraček a předmětů pro děti.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12759 (magazinpodnikani.cz#269)


Přidat komentář