Dětské zavinovačky

Čekáte radostnou událost a stále váháte, zda pro dítě pořídit zavinovačku? Jaký druh zavinovačky koupit? Maminky tápou, a právem, protože v posledních letech o zavinovačkách proběhla řada živých diskuzí.

Většina z nás ji má spojenou s totalitní érou, kdy se děti vázaly do pevně utáhnutích vánoček. Po převratu se k nám dostal trend zcela opačný. Přeci nebudeme bránit dětem v rozletu, jenomže jak čas ukázal, zavinování mělo své opodstatněné důvody. Dítě čerstvě po narození rozhodně po rozletu netouží. Spíše naopak. Bylo mnoha studiemi potvrzeno, že čerstvě narozené dítě po opuštění matčina lůna prožívá trauma.

Ono se po pravdě není čemu divit, devět měsíců roste v poklidném prostředí schoulené v teple, přítmí, chráněno před zvuky a uklidňováno matčiným srdcem a teď je to všechno úplně jinak. Najednou má okolo spoustu prostoru, cítí své tělíčko, ale neví jak ho ovládat, což je vyvádí z míry. Všude okolo je chlad, světlo, a protože ještě neumí zaostřovat svůj zrak a neslyší mámino tlukoucí srdce, cítí se zanecháno napospas svému osudu, což je neuvěřitelně děsí.

Právě z těchto důvodů své děti zavinovaly od nepaměti naši předkové, aniž by k tomu potřebovali nějaké odborné studie. Zavinování dětí do různých přikrývek naleznete na všech kontinentech, napříč všemi rasami. Zmínku o něm naleznete dokonce i v Bibli. Věděli jste, že do zavinovaček v drtivé většině balí ty národy, které nemají až takový blahobyt a jejichž přežití závisí na jejich fyzické kondici?

Proč zavinovat děti?

 • Zavinováním pomáháte svému miminku s adaptací na nové prostředí.
 • Miminko se v zavinovačce cítí jakoby bylo v mámině bříšku, připomíná mu to domov a cítí se bezpečně.
 • Miminko bude klidnější.
 • Naučí se spát.
 • Zavinovačka zabrání takzvanému mono – reflexu, který se občas přihodí nám a je celkem nepříjemný. Jedná se o náhlé škubnutí při usínání anebo během spánku, když se nám něco zdá. U dětí s neřízeným pohybem je cuknutí mnohem intenzivnější a ono se s úděsem budí a pláče. Uklidnit takové dítě a znovu jej uspat je mnohdy velice náročné.
 • Zavinování je jednou z možných pojistek v rámci prevence vůči syndromu náhlého úmrtí kojence. Miminka díky zavinovačce snadněji akceptují polohu na zádech.
 • Odborníky doloženo, zavinovaná miminka méně trpí břišní kolikou a méně pláčou!
 • Chrání je to před možnými nechtěnými škrábanci, které si při volném pohybu ručiček mohou nezáměrně způsobit.
 • Zavinovačka dítěti zpevní tělíčko, čímž nám ulehčuje manipulaci (i příbuzenstvu, které se takového drobečka bojí). Bude se vám i lépe kojit.
 • Zavinování má nenahraditelnou roli pro nedonošené a nezralé kojence s nízkou porodní hmotností.

Může zavinování dítěti ublížit?

Zavinování dítěte je prospěšné, rozhodně se nemusíte bát, že si na ně miminko navykne, tak jako na dudlík. Uvidíte, přijde čas, kdy miminko v zabalené v zavinovačce neudržíte ani stádem volů.

Kdy dětskou zavinovačku odložit?

Mezi druhým a třetím měsícem se děti začnou najednou vrtět jako pytel blech, jejich ruce se jim stanou nejlepší hračkou. Od tohoto období je vhodné ponechávat ručičky již volné. Časem se ze zavinovačky začne i po vaší sebelepší snaze vykopávat úplně, což je poznávacím znakem, kdy zavinovačku odložit.

Jak používat dětskou zavinovačku?

Neurologové doporučují, aby zavinovačka nebyla celodenní záležitostí, tak jak tomu bylo u našich předků. Pro rozvoj motoriky dítěte je vhodné mu dát alespoň na chvilku prostor a nechat jej volně nožkama pokopat. Dále odborníci doporučují používat volné zavinování dítěte, které napomáhá přirozené adaptaci na nové prostředí. Podle sledování doktorky Christiny Klausingové zavinované děti měly v batolecím věku mnohem větší pohybovou jistotu a stabilitu, než děti, které zavinovány nebyly. Nic se však nemá přehánět! Rozhodně miminko do zavinovačky příliš pevně neutahujte, protože těsné svázání může poškodit jeho krevní oběh. Velmi pevná svázání často stojí za výskytem luxací kyčlí. Pokud vaše dítko zavinování nepreferujte, netlačte jej do toho, takových dětí je sice málo, ale přeci jen jsou.

Důležitost autosedaček

V prvé řadě, proč vůbec používat autosedačky pro naše děti, je respektování a dodržování příslušného zákona. Konkrétně povinnost používání autosedaček platí od prvního července roku 2006. Ovšem to by pro nás mělo být automatické a vůbec bychom se nad nutností autosedačky neměli pozastavovat.

Výběr dětské zavinovačky

Rozhodli jste se pro zavinovačku, ale nevíte jakou vybrat? Na trhu je dostupných mnoho druhů zavinovaček vyrobených z různých materiálů. Ve skutečnosti si vystačíte asi se dvěma až třemi zavinovačkami.

Klasická dětská zavinovačka - povijan

Česká zavinovačka, jinak také známá i jako klasická zavinovačka, či povijan. Prvně se sní setkáte nejspíše v porodnici, kdy vám v ní donesou váš malý uzlíček. Je typická svým obdélníkovým tvarem a dlouhým šněrováním, které vyžaduje trochu praxe. Zpočátku se do tkanic zamotá skoro každý. S touto zavinovačkou jsou spokojeni nejen u nás, ale nemohou si ji vynachválit ani v Německu, Rakousku, Švédsku, Španělsku, Itálii, Nizozemí a Norsku. Je velice doporučována neurology. Mezi lidmi je oblíbená pro svůj pěkný vzhled, kdy v kočárku vypadá velice pěkně. Bývá často zdobená krajkami a vyšíváním. V zimě může mít teplou výstelku, v létě může být pro změnu ze saténu. Pro svůj luxusní vzhled bývá často využívána k různým slavnostním okamžikům jakými jsou například křtiny.

Rychlo zavinovačky

Mají stejnou funkci, jako klasické povijany, akorát jsou více praktické. Jsou moderní vymožeností posledních let, která snad myslí na všechno. Šijí ze z různých materiálů i barev. Máte dokonce možnost vybrat si z celých sad, takže doladit zavinovačku s celým povlečením postýlky anebo dokonce i se závěsy není vůbec nereálná představa. V dnešní době se umožňuje doladit do stejných tónů, vzorů celý dětský pokojík včetně doplňků, kapsářů, lampiček a lustrů. Rychlo zavinovačky jsou také letní a zimní. Zimní často mívá kožíšek. Letní jsou tenké.

Velkou výhodou je rychlé a spolehlivé zavinutí dítěte založené na jednoduchém principu suchých zipů a dále pak možnost snadného připoutání do autosedačky a kočárku. Jejich klasický tvar je čtverec o velikosti 78x78 centimetrů. Miminko se do ní ukládá hlavičkou do jednoho rohu, přičemž protějším rohem mu překryjete nožičky a bočními cípy ovinete okolo tělíčka, zapnete pomocí suchých zipů. Při výběru si všímejte zipů, aby byly dostatečně dlouhé. Variabilita zapínání vám umožní lepší zafixování, různé nastavení podle potřeb dítěte, a také dává šanci zavinutí podle velikosti kojence.

Možnosti zavinování dítěte

 • V létě k zavinování oceníte obyčejnou bavlněnou osušku ( plenkovou) do které miminko podobným způsobem zabalíte.
 • Díte můžete zabalit i do poddajných dek, což oceníte u větších dětí, s pomocí širokých saténových stuh.
 • Pozor! Zcela nevhodné jsou péřové peřinky a polštáře.
 • Nový typ rychlo zavinovaček je ideální pro děti, které mají rády naprosto pevné a pohybu vzdorné zavinutí. Tyto zavinovačky jsou speciálně tvarované a dokáží miminko obepnout mnohem pevněji, než zdejší zavinovačky.
 • Zavinovačky na zip. Alternativa mezi rychlo zavinovačkou a klasickým povijanem. Bývají obvykle obdélníkové, vyrobené z různých materiálů a v různých barevných variacích.

Spací pytle pro děti

Ve své podstatě to již nejsou zavinovačky, nicméně se k nim často přiřazují a patří dozajista mezi skvělé kousky, které jsou k nezaplacení. Využijete ponejvíce, když vám dítko vyroste ze zavinovaček a vy se nechcete spoléhat pouze na pyžama a peřiny, které v noci, jak známo, děti rády často odkopou. Jejich dalším velkým plusem je i to, že mírně zabrání děťátku svévolnému pohybu po postýlce, chrání je před rizikem zapletení nožiček do příček postýlky a proti nedobrovolnému prochladnutí.

Není tomu ještě tak dávno, kdy se spací pytle sháněly jako to největší podpultové zboží, naštěstí ty dny jsou již dávno pryč a vy si dnes můžete vybrat z široké nabídky, co se týče, barev, vzorů až po materiál a design. Záleží jen na vás zda oceníte pytel s dlouhými rukávy anebo jen s dupačkovými ramínky. Při výběru nezapomínejte na to, že dítě budete několikrát v noci přebalovat, a proto by měl být přístup velmi praktický. Je důležité pytel rozepnout bez zbytečných manipulací s dítětem, které by jej mohly probrat.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12765 (magazinpodnikani.cz#279)


Přidat komentář