Thajské a čínské lucerny

Zpočátku byly létající lucerny používány k signalizaci v armádě, protože byly viditelné z velké vzdálenosti. Poté však lucerny začaly symbolizovat víru v naplnění lidských snů a přání.

Tradice létajících přání a luceren

Tradice těchto létajících přání a Létajících luceren sahá přes 2000 let do minulosti Čínské říše. Létající lampióny používala k signalizaci vojska z důvodu obrovské viditelnosti z dálky a také proto, že nebyly vůbec slyšet. Postupem času se létající lampióny a létající přání přesunula na festivaly a různé rodinné či náboženské obřady. Někteří lidé věří, že pouštěním Thajských luceren a Létajících přání přivolávají štěstí, zdraví nebo bohatství svým blízkým a své rodině.

Záře lampionu má odehnat smůlu, bolest v srdci a přinést lidem štěstí, lásku, zdraví a prosperitu. Vypouštění Nebeských luceren je například nedílnou součástí tradičního čínského lampiónového festivalu v Thajsku na Tchaiwanu.

Během dalších století se** vypouštění létajících luceren** postupně rozšířilo i mezi ostatní obyvatelstvo a stalo se neodmyslitelným doplňkem festivalů a různých obřadů na celém Dálném východě. Lidé viděli létající lucerny jako prostředek v komunikaci s bohy, se kterými chtěli být vždy za dobře. Neboť ti měli podle lidí ve svých rukou tu moc, aby byli lidé zdraví, měli bohatou úrodu a spokojený život.

Místní obyvatelé věří, že** vypuštěním luceren** do nebe se zbavují starostí a těžkostí každodenního života. Navíc oplátkou za darovaní Nebeské lucerny mnichovi měl darující obdržet moudrost. Plamen má znamenat vedení a světlo ukazuje člověku správnou cestu životem.

Když létající lucerna vyletěla vysoko a daleko, bylo to znamení bohatství. Létající lampion dosahuje výšky nad jeden kilometr a může doletět do vzdálenosti až deseti kilometrů.

Thajské létající lucerny, jak dlouho letí

Jsou vyráběny z rýžového papíru upevněného na bambusové konstrukci, na které je umístěn také palivový článek (ten je vyráběn mnichy v thajských buddhistických klášterech), který zářivě rozsvítí lucerny po celém jejím obvodu a vzniklé teplo umožní vzlet lucerny do nebe (princip horkovzdušného balónu). Lucerny na nebi připomínají plovoucí svíčky.

Doba letu je závislá na povětrnostních podmínkách a teplotě vzduchu. Lucerna však vždy vystoupá do výše okolo 1000 metrů a dolétne do vzdálenosti několika kilometrů, přičemž její viditelnost je možná z velkých dálek a to podobu 10 až 20 minut. Jakmile je palivový článek vyčerpán, lucerna se pomalu snese k zemi, kde se během několika dnů rozloží a zbude jen bambusový rám.

Thajské létající lucerny jsou ideálním zpestřením na oslavě narozenin, výročí a Valentýna, posílání přání Ježíškovi, novoročních oslav, firemních večírků, svateb, nejrůznějších party a dalších slavnostních příležitostí, ale i k propagaci vaší firmy a pro všechny vaše blízké, které chcete potěšit skutečně originálním dárkem.

Jsou nabízeny** thajské létající lucerny** velikosti XL, o průměru bambusové obruče 70 cm a výšky 110 cm. Také thajské létající lucerny velikosti M (medium) o průměru bambusové obruče 46 cm a výšky 110 cm.Všechny létající lucerny musí projít bezpečnostními testy a je možné je vypouštět ve všech zemích Evropské Unie.

Jak létají thajská přání


TIP: nejsnáze se lampion vypouští ve dvou lidech

 • Po vybalení lampionu z obalu na něj napište své přání
 • Lampion rozložte a krouživým pohybem jej naplňte vzduchem (ideálně s ním ve vzduchu několikrát „opište ležatou osmičku“)
 • Pomocí drátů připevněte voskový hořák na drátěný kříž lampionu
 • Podržte lampion za protilehlé vrcholy a opatrně voskový hořák zapalte ze všech čtyř jeho stran. Přitom dbejte na to, aby oheň hořáku stoupal vzhůru a ne do stran lampionu
 • Stále lampion přidržujte, dokud sami neucítíte, že už se naplnil horkým vzduchem a má tendence začít stoupat
 • Chyťte lampion za obroučky a přidržujte jej ještě několik sekund, aby stoupal rychleji a bezpečněji
 • Jednoduše lampion štěstí vypusťte a očekávejte splnění svých přání

Jaké jsou druhy létajících přání

 • standardní (40x103 cm)
 • veliké (79x142 cm)
 • barevné (nepřeberné množství barevných odstínů)
 • bílé
 • tvary jsou různé, ale nejčastěji jsou to srdíčka a tvar jakéhosi pytlíku

V Číně se každoročně pořádá mistrovství kung-fu ve vypouštění Létajících přání a mnoho borců soutěží v rychlosti vypuštění na čas a délku letu. Tato událost samozřejmě přitahuje tisíce zvědavců, kteří se rádi nechávají okouzlit jednoduchostí a přesto nápaditostí létajících lampionů. A mnozí z přihlížejících se také nechá unést davem a vypustí své Létající přání.

V České republice tato Létající přání nebo Thajské lampiony zažívají doslova boom. Lidé nyní často dávají Létajícím přáním na veškerých oslavách přednost před nebezpečnými a hlučnými ohňostroji. Je to daleko příjemnější a bezpečná zábava, kterou si doslova každý užije. Vždyť přece svá tajná přání máme všichni a všichni také chceme, aby se nám splnila. A pokud k tomu můžeme ještě vypustit pár takovýchto lucerniček a vytvořit tak příjemnou atmosféru. Tak proč ne?

Cena thajské a čínské lucerny

Co se týče ceny,tak ta se pohybuje již od 29,- Kč výše. Můžete si také, ale pořídit lucerničku  levnější a samozřejmě také dražší. Cena je závislá od druhu a také velikosti kupované lucerničky. Řekla bych ale, že není vyšší, než kolik stojí běžně dostupná pyrotechnika, kterou hojně nakupujeme zejména na silvestra, či nějaké větší oslavy. A vzhledem k tomu, že tytu lucerničky nevydávají žádné zvuky a nedělají slušně řečeno binec, jaký pyrotechnika bez pochyby udělá, jsou zcela ekologickou záležitostí! A to se v dnešní době velice cení! Vřele bych tyto lucerničky doporučila všem!

Dnes se již také konají různé akce, kde se hromadně vypouštějí tyto lucerničky a těší se velké oblibě, neboť se sejde spousta cizích lidí, kteří se mohou navzájem seznamovat. Není nic krásnějšího, než spolu s desítkami či stovkami lidí vypustit najednou své lucerny a přát si něco krásného, co se může splnit. Tento zážitek je k nezaplacení.

Thajské lucerny jsou šetrné vůči sousedům, dětem a zvířatům – neděsí – šíří mezi lidmi poselství klidu, míru a lásky. A, co je nejdůležitější, tak jsou zcela ekologické, neboť se v přírodě po dopadu zcela rozloží.

Pokud jste dočetli až sem, tak Vám mohu poradit jen jednu věc. Pozvěte na návštěvu své příbuzné, přátele, kamarády, známé. Všem pořiďte** Létající přání** a dovolte jim, ať si každý z nich vypustí právě to své tajné přání a udělejte to všichni najednou a uvidíte, že to bude mít takový úspěch, že toto budete pořádat každý rok.

Každý z nás si dává na silvestra své předsevzetí, tak proč pro zpestření tohoto zvyku nepoužít právě tento nástroj a nevložit své přání do Létajících lucerniček. Aspoň tak nebude Vaše předsevzetí tak fádní a dostane nádech jakési šance na úspěch. Dejme ruku na srdce a připusťme si, že většina našich novoročních předsevzetí vezme za své již na druhý den. A tak, pokud vypustíte svou lucerničku, budete mít podvědomě pocit, že předsevzetí musíte poctivě dodržet.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12627 (magazinpodnikani.cz#76)


Přidat komentář