Svatební dary

Od svatebních hostů se očekává, že předají novomanželům svatební dary. Výběr toho správného svatebního daru ovšem může být náročný. Následující článek přinese několik tipů na svatební dary jak pro osoby blízké, tak pro pouhý doprovod.

Svatba a svatební pravidla

Ženich a nevěsta před svatbou i během** svatby** dodržují jistá svatební pravidla a řídí se podle svatební etikety. Stejně tak se očekává i od svatebních hostů, že se seznámí s průběhem obřadu. Pokud jdete na první svatbu a nejste si jisti jak se chovat, postupujte podle** následujících jednoduchých pravidel**. Samozřejmě záleží na tom, na čí svatbu jdete. Pokud je to někdo z rodiny, očekává se od Vás jiné jednání, než pokud jdete například na svatbu jako doprovod a ženicha s nevěstou vůbec neznáte.

Včasný příchod na svatbu

Včasný příchod na svatbu je samozřejmý. Budoucí manželé by jistě nebyli rádi, kdyby jim někdo obřad rušil. Pokud svatba začíná v 10:00, buďte tam již v 9:45, budete tak mít dostatek času na to najít si místo místo na sezení či prohodit pár slov s dalšími svatebními hosty.

Nosit svatební dar na obřad?

Svatební dar nenoste na obřad, protože byste tím jen ztížili novomanželům přesun na svatební oběd či následnou svatební oslavu. To znamená, že někdo z rodiny novomanželů by musel nejdříve dary dopravit domů, a teprve potom se přidat k veselí. Pokud se ovšem svatba koná na stejném místě jako bude probíhat svatební oběd a oslava, potom je možné, že se od Vás přinesení daru očekává. Pokud si nejste jisti, jednoduše se zeptejte budoucích novomanželů, jak to se svatebními dary řeší. Ve většině případů Vás sami informují o tom, jak bude obřad probíhat, kde bude oslava a co přinést s sebou. I oni totiž chtějí, aby jejich šťastný den proběhl bez zbytečných komplikací.

Pokud se svatby nemůžete zúčastnit, ale obdrželi jste pozvánku, potom byste měli svatební dar novomanželům poslat. Na pozvánku odpovězte co nejdříve, aby budoucí novomanželé mohli uskutečnit všechna rozhodnutí, která závisí na počtu hostů.

Mohu si vzít doprovod na svatbu?

Neberte s sebou doprovod, pokud to jasně neříká pozvánka nebo pokud nejste s budoucími novomanžely dohodnuti. Náklady na každou osobu, která se účastní svatby jsou velmi vysoké, a přivedení člověka navíc je tedy velmi neslušné. To zahrnuje i Vaše děti a další příbuzné. Pokud obdržíte pozvánku jen pro sebe, neznamená to automaticky, že máte s sebou přivést ženu. Budoucí novomanželé ji jistě nechtějí urazit, jen je jejich rozpočet omezený, a kdyby si všichni hosté měli přivést s sebou rodinu, na svatbu by novomanželé nikdy neměli dostatek financí.

Stát nebo sedět při svatebním obřadu?

Některé části svatebního obřadu vyžadují, aby hosté střídavě seděli a stáli. Pokud Vám nikdo neřekl co a jak, jednoduše následujte ostatní. Ti, co nejsou fyzicky schopni vstát, jen zůstanou tiše sedět.

To jistě jako základní svatební rady stačí. Nyní se budeme věnovat** svatebnímu daru**, který se očekává od každého hosta svatby. Poku jste pozvaní spolu s rodinou či partnerem, stačí koupit jen jeden dar. To ovšem není pravidlo. Pokud jdete na svatbu jako doprovod a přesto se rozhodnete dát svatební dar sami za sebe, novomanželé budou potěšeni. Níže se dozvíte pět nejoblíbenějších darů, které novomanželé dostávají nejčastěji.

Pět nejoblíbenějších svatebních darů

Dozvíte se** pět nejoblíbenějších darů**, které novomanželé dostávají.

Peníze jako svatební dar

I když se může zdát, že peníze jsou neosobní, některým novomanželům mohou přijít vhod. Hodně mladých párů totiž šetří například na dům či auto. Rozhodně není neslušné dávat peníze. Pokud jste novomanželům blízcí zjistěte si například na kolik peněz na osobu je přišla svatba. Když jim dáte přesný obnos, jistě je to potěší, protože se jim část nákladů na svatbu vrátí a také budou rádi, že mají tak ohleduplné blízké. K peněžnímu daru jim potom můžete ještě koupit nějakou osobní maličkost.

Auto nebo dovolená jako svatební dar

Pokud si novomanželé vytvořili svatební seznam darů, potom Vám jistě ulehčili práci. I když se to zdá nepravděpodobné, téměř na každé svatbě se najde někdo, kdo se rozhodne koupit ten nejdražší dar. Ať už jde o auto, či dovolenou. Pokud je to Váš případ, nejprve se domluvte s rodinami ženicha a nevěsty ať Vám ve výběru pomohou.

Luxusní hotelový pokoj na svatební noc

Zaplatit svatební noc novomanželům před odjezdem na líbánky si mohou dovolit opravdu jen nejbližší přátelé a rodina. Musí totiž vědět jaké přesné plány novomanželé mají a kdy přesně na svatební cestu odjíždějí. Nicméně je to také jeden z obvyklých darů.

Upomínkový svatební dar

Může jít například o láhev archivního vína, nebo skotské, s pokynem k otevření na desáté výročí svatby. Nebo obraz, který si pověsí na zeď a bude jim připomínat svatbu, stejně tak například váza.

Svatební dar jako součást líbánek

Víte kam novomanželé pojedou na líbánky, ve kterém hotelu budou ubytovaní, kdy přesně poletí a na jak dlouho? Potom jim můžete udělat radost a věnovat jim například dárkový certifikát do místní restaurace, zaplatit all exclusive v hotelu nebo vylepšit letenky na první třídu. Takové dary je ale lepší konzultovat s rodinami novomanželů.

Tyto dary se hodí především pro osoby blízké novomanželům, kteří je dobře znají. Poku nepatříte mezi jejich nejlbižší, bude pro Vás vhodnější vybírat svatební dar z následujících tipů.

Tipy na svatební dary

Přinášíme vám další** tipy na svatební dary**.

Luxusní povlečení jako svatební dar

Povlečení jako svatební dar nemusí být vůbec špatný nápad. Pokud jste někdy spali v luxusním hotelu, jistě si vzpomenete na měkké povlečení, díky kterému jste nemohli vstát z postele. Proč takový požitek nedopřát novomanželům? Vyberte například saténové povlečení a dbejte na kvalitu.

Kuchyňský mixér jako svatební dar

Kuchyňský mixér je velmi oblíbeným svatebním darem, a to z toho důvodu, že je v kuchyni velmi užitečný. Pokud již novomanželé mají mixér, zkuste jiné kuchyňské příslušenství jako například lis na špagety, zmrzlinovač nebo třeba mlýnek na maso.

Vstupenky do kina, divadla

Pokud novomanželé rádi chodí do kina, dejte jim například 12 párů volných vstupenek, na každý měsíc jednu. Pokud jsou sportovně založeni, může je potěšit permanentka na utkání jejich oblíbeného týmu, nebo například abonentky do divadla.

Jízda limuzínou jako svatební dar

Dobrý nápad je také obdarovat novomanžele limuzínou, která je odveze na letiště před odletem na líbánky. Nebudou se tak muset starat o odvoz a jistě si cestu užijí mnohem více než v taxíku nebo ve vlastním autě.

Kávovar jako svatební dar

Novomanžele jistě potěší také kvalitní** kávovar,** který umí jak expresso, cappucino, tak latté a který je nenáročný na údržbu. Pokud se pro tento dar rozhodnete, pokuste se vybrat nějaký, pro který nebudou muset novomanželé kupovat nákladné kapsle.

Pokojová rostlina jako svatební dar

Pokojovou rostlinou nezkazíte nic ani tehdy, když již má pár plně vybavenou domácnost. Vybírejte nějakou nenáročnou rostlinu na pěstování a návod předejte novomanželům. Také se ujistěte, že ani jeden z nich není alergický na pyl.

Jaký svatební dar vybrat?

Pokud máte k novomanželům blízko, máte vyhráno. Jistě se Vám budou obdarovávat jednodušeji, můžete se jich zeptat po čem touží a také máte jistou představu o jejich vybavenosti domácnosti. Pokud nepatříte mezi blízké přátele novomanželů, nic nezkazíte peněžitým obnosem, nebo například pokojovou rostlinou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12782 (magazinpodnikani.cz#303)


Přidat komentář