Plyšové hračky - dárek od srdce

Plyšové hračky nás provázejí od narození až do dospělosti. Snad každé dítě má oblíbeného plyšáka, bez kterého neusne. Děti si k nim snadněji vytváří citový vztah. Nejen tímto se plyšové hračky liší od ostatních.

Historie plyšových hraček

První plyšová hračka vznikla před více než sto lety. V roce 1880 Margarete Steiffová začala ze zbytků látek šít slony pro své synovce a neteře. Tato zvířátka se líbila i ostatním dětem, proto je začala brzy také prodávat.

V roce 1893 německá švadlena zaměstnala svého synovce Richarda Steiffa. Sympatie studenty Výtvarné akademie si získala mláďata medvěda hnědého chovaná v ZOO ve Sttugartu. Proto své tetě navrhl výrobu plyšového medvídka. První medvídci byli nepohybliví.

Richard Steiff v roce 1903  přidal medvídkům pohyblivé končetiny. Tato hračka si získala oblibu nejen dětí.  Na světové výstavě konané v roce 1904 v Saint Luis získala zvláštní ocenění.

Medvídek Teddy, první plyšový medvídek

První plyšový medvídek dostal jméno Teddy. Sedící méďa byl pojmenován po 26. prezidentu Spojených států amerických Theodoru Roosveltovi. Majitele jednoho obchodu s hračkami dojal příběh, kdy hlava státu odmítla zastřelit medvídě. Po přečtení článku pan Michton vylepil na výlohu svého pohodu nápis: „Teddy Roosvelt - ochránce medvídků“. Tento reklamní tah zvýšil poptávku po plyšových medvídcích. Prodejce požádal prezidenta, aby mohl pro medvídka používat jeho domácí jméno – Teddy. Prezident souhlasil s podmínkou, že jméno nebude registrováno a mohou ho používat všichni výrobci hraček. Krátce na to vznikla v USA první továrna na výrobu plyšových medvídků.

Plyšáci - hračky pro holky i kluky

Vznik plyšového medvídka má podle jedné psychologické teorie také důležitou úlohu ve změně názorů na rovnost pohlaví. Do konce 19. století se hračky dělily na chlapecké a dívčí. Chlapci si zpravidla hráli s míčem, dřevěnými auty. Mladým slečnám byly určeny panenky a nádobíčko. V holčičím světě byl medvídek vítaným kamarádem pro panenky. Pro chlapce byla tato roztomilá hračka revoluční novinkou. Plyšový medvídek byl první hračkou, kterou dostávaly všechny děti bez rozdílu pohlaví.

Mončičáci

Dnešní třicátníci měli svého oblíbeného mončičáka. Tento plyšák vznikl v roce 1974 v Japonsku. Ruce, nohy a obličej měl z plastu, zbytek těla byl plyšový.  Nejznámější mončičák byl hnědý medvídek. Nejprve se tyto plyšové hračky prodávali ve dvojicích. Jeden smějící se a druhý plačící štěstím. Mončičáci si brzy získaly oblibu po celém světě. Jejich nabídka se rozrostla a bylo možné koupit mončičáky různých barev a tvarů. Na trhu byl například růžový králíček, modrý pejsek, barevný medvídek. Mončičáci se prodávali v různých velikostech. Největší měřil 80 cm.

Plyšové hračky dnes

Od svého vzniku se plyšové hračky změnily. Na trhu je nepřeberné množství plyšáků v různých rozměrech. Dnes je možné koupit plyšová zvířátka v jejich životní velikosti. Také tvarů přibylo. Dnešní děti si mohou hrát s medvídkem Teddym, ale také s plyšákem jakéhokoliv jiného tvaru.  Kromě pejsků, kočiček, králíčků, oslíků a jiných zvířátek můžeme nakoupit dětem jejich oblíbené pohádkové hrdiny v plyšové podobě. Díky zabudovaným strojkům mohou hračky blikat, mluvit, chodit, hrát, opakovat slova. Některá plyšová zvířátka vypadají jako živá. Mrkají, štěkají, vyžadují vaši pozornost, spí nebo se třeba vyhýbají překážkám.

V posledních letech narůstá obliba plyšových mikrobů, bakterií a lidských buněk. Tito plyšáci neudělají radost jen dětem, ale jsou také skvělou recesí pro dospělé. Můžete mít například prasečí chřipku, aniž byste utrpěli nějakou újmu na zdraví.

Plyšové hračky jako sběratelský artikl

Plyšové hračky nemusí sloužit jen ke hraní, ale mohou se stát i cenným sběratelským artiklem. Sbírání plyšových hraček zpravidla začíná v dětství, kdy si dítě vybere jeden typ plyšáka a ten sbírá. Tento koníček není jen výsadou dětí. Plyšové hračky sbírají i mnozí dospělí.

Plyšoví medvídci vyrobeni před druhou světovou válkou mají mezi sběrateli velkou cenu. Nejvyšší hodnoty dosahují medvídci firmy Stieff.  V roce 1984 se cena medvídka v aukci vyšplhala na 135 000 korun. V roce 1987 byl jeden medvídek prodán za 575 000 korun. Nejdražší medvídek byl vydražen v roce 1987 v USA za cenu 3 500 000 korun.

Výplň plyšáků

Plyšové hračky mohou být vyplněny různým materiálem. První vyrobení medvídci byli vyplněni slámou. Dnes většina hraček obsahuje polyesterové kuličky nebo molitan.

Na trhu jsou k dostání také hračky s obsahem bylinek. Pro lepší usínání může být do hračky zašit například sáček s meduňkou nebo levandulí.

Zvláštní kapitolou jsou hračky, které lze ohřívat v mikrovlnce. Tyto hračky jsou také plněny bylinkami. Lze je využívat při bolestech kloubů, zad a podobných obtížích.

Jak vybrat správnou plyšovou hračku

Plyšové hračky můžeme koupit téměř komukoliv. Udělají radost dětem, dospělým, kamarádům, partnerovi nebo kolegovi. Vybíráme-li hračku pro dospělého, v první řadě nás bude zajímat vzhled.

Složitější může být nákup hračky pro dítě. Zejména u hraček pro nejmenší je důležitá bezpečnost. Výrobek nesmí obsahovat malé části, které by dítě mohlo polknout.

Pozornost věnujeme také prošití. Šev by měl být pevný, aby dítě nemohlo hračku roztrhnout. Důležitá je také správná velikost. Dětem kupujeme hračky menších rozměrů, aby je mohly snadno uchopit.

Při nákupu je dobré plyšáka očichat. Hračka nesmí mít chemický zápach nebo být zatuchlá. To znamená, že ležela příliš dlouho ve skladě a nebyly dodrženy skladovací podmínky. Druhou možností, proč hračka zapáchá je nekvalitní materiál. Taková hračka může být hlavně u malých dětí příčinou zdravotních potíží.

Také se vyplatí zkontrolovat visačku na plyšové hračce. Zpravidla bývá umístěna na zadní straně hračky. Obsahuje několik důležitých údajů. Měla by obsahovat označení CE. Tento symbol je zárukou zdravotní nezávadnosti a bezpečnosti. Takto označená hračka normy dané platnou Evropskou legislativou. Dále by na visačce měla být uveden výrobce, doporučený věk dítěte a způsob údržby.

Pokud máte jakékoliv dotazy ohledně původu nebo zdravotní nezávadnosti hračky, ptejte se prodejce. Každý výrobce nebo dovozce musí mít doklady o atestaci hračky.

Ať už kupujeme hračku pro dítěte nebo kolegovi z práce, vždy je lépe kupovat hračky u specializovaných prodejců než na tržnicích. Tyto hračky jsou sice trošku dražší, ale jsou kvalitní a déle vydrží. také můžeme hračky nakoupit u internetových prodejců. V tom případě dáváme přednost osvědčeným výrobcům nebo obchodům s dobrými referencemi. Jen tak budeme mít jistotu, že nám nebude doručena hračka, která je běžně k dostání na tržnicích.

Údržba plyšových hraček

Plyšové hračky je potřeba čas od času vyčistit. Některé plyšové hračky můžeme prát v pračce. Použijeme šetrný prací program a nízkou teplotu vody. Hračky neždímáme, aby se nezdeformovaly.

Při praní v ruce stačí hračku omýt vodou a šamponem a důkladně vymáchat. Hračky vysušíme do froté ručníku a sušíme na čerstvém vzduchu nebo na radiátoru. Pravidelně plyšáka otáčíme, aby byl zajištěn průchod vzduchu. Plyšovou hračku nesušíme na přímém sluníčku, aby nevybledla.

Občas můžeme hračku strčit na noc do mrazničky. Je to dobrý způsob, jak se zbavit roztočů a bakterií.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12637 (magazinpodnikani.cz#90)


Přidat komentář