Hry a jejich výběr

Hra je činnost jednoho či více lidí, která nemusí mít konkrétní smysl, ale přitom má za cíl radost či relaxaci. Hry se hrají především pro zábavu, ale můžou také sloužit například ke vzdělávání.

Proč hrát společenské hry?

  • už nikdy se nebudete muset ptát, co budete dělat
  • hry můžete hrát s kýmkoli chcete
  • jsou velmi zábavné
  • rozšíří Vám obzory
  • naučí Vás nové věci
  • jsou ideálním nástrojem pro učení a rozvíjení schopností dětí
  • pro večer s přáteli i pro rodinnou zábavu jsou ideální formou trávení volného času
  • velké množství herních variant a stylů Vám zajistí, že Vás hry jen tak nepřestanou bavit
  • společenské hry podporují duševní aktivitu, nutí Vás přemýšlet, respektovat jiné a navíc udrží Vás ve vysoké intelektuální formě
  • naučí Vás vítězství, ale také Vás připraví na to, abyste dokázali přijmout porážku
**Hra je činnost, která se provádí kvůli rozptýlení či obveselení, které se nachází ve hře samotné. Cílem hry je vyhrát. Hry jsou nejčastěji společné či společenské.** ## Hry pohybové, klidové, počítačové - **pohybové hry**, ke kterým lze řadit také hry s míčem, koulí, kuželkami a jiné hry pro děti - **klidové hry**, které slouží vytříbení pozornosti a schopnosti pozorování či k činnosti ducha; patří mezi ně karetní hry, deskové hry a hry společenské či seznamovací. - **počítačové hry**, které mohou plnit funkci klidových her, ale především simulují reálná i nereálná prostředí. Herní činnost nepatří obvykle svou povahou k pracovnímu nasazení člověka, ale k volnočasovým aktivitám.** Touha po hře je ve člověku, zvláště dítěti, vyvolávána zvědavostí a elánem.** Vývojová psychologie považuje hru za hlavní hnací sílu hledání sebe sama v raném dětství a při pozdější socializaci člověka, zvláště při seznamování. ## Vznik her, historie her Člověk začíná** poznávat**,** prozkoumávat** a **reflektovat** svět nejprve v dětské hře. Hodnotu hry spatřovali již starověcí filozofové (např. Platón, Plötinos). Význam hry v novověku pomohli odhalit Jean Jacques Rousseau a pedagogové Komenský, Pestalozzi a Fröbel. Činnost člověka není hrou, pokud je vynucená nebo účelově vázaná, nemůže být spojená s plněním povinnosti, nějaké potřeby, návykovým uspokojením, odstraňováním škod nebo ochrany před bolestí. Avšak neexistuje přitom přesné vymezení, neboť existují vzdělávací hry, jejichž smyslem je učení, avšak přitom zůstávají hravé.** Hra je hrou, pokud v ní převažují kreativní prvky, tedy rozvíjení zúčastněných osobností a jejich společenských vztahů.** Nizozemský historik Johan Huizinga ve svém stěžejním díle** Homo ludens** (1938) hru definuje takto:
Hra je svobodné jednání či zaměstnání, které v rámci určitého jasně vymezeného času a prostoru, které se koná podle svobodně přijatých, ale přitom bezpodmínečně závazných pravidel, má svůj cíl samo v sobě a nese sebou pocit napětí a radosti a zároveň vědomí odlišnosti od všedního života. ## Hazardní hry, automaty, ruleta V některých případech se hry nehrají pouze pro radost ze hry, nebo pro pocit vítězství, ale hraje se o nějakou sázku. Každý účastník, který se chce hry zůčastnit musí složit nějaký vklad - sázku. Tento vklad si po skončení hry podle nějakého klíče rozdělují vítězové. Obvykle platí, že čím má hra jednodušší pravidla a čím je výhra závislejší na náhodě (tzn. málo nebo vůbec se neuplatňuje schopnost, fantazie a kreativita hráče), tím častěji se hra hraje o sázku. Protože hra, která je založena na náhodě, poskytuje sama o sobě hráčům velmi malé uspokojení, je třeba uspokojení nebo adrenalin vytvářet jiným způsobem. Jiný způsob může znamenat **finanční vklad, riziko hry** apod. Velká část lidí sice bere tyto hry tak, jak bylo uvedeno výše (druh relaxace), ale u některých lidí může na těchto hrách **vzniknout závislost**; tato závislost pak může vést k jejich **ekonomické i sociální devastaci**. **Mezi takovéto hazardní hry patří např.:** - hrací automat - loterie a sázky - některé karetní hry (poker, Black Jack, mariáš, oko, taroky, …). - ruleta - ruská ruleta **Základním a charakteristickým znakem hazardní karetní hry je to, že:** - některé karty z kompletní použité karetní sady zůstanou nepoužité v průběhu jedné celé karetní hry (partie) tj. jejich hodnotu nevidí žádný ze zúčastněných hráčů **Důležitým doplňkovým znakem, výrazně zvyšující risikovost, je, že:** - výsledkem hry může být značný majetkový prospěch/ztráta - není předem stanovena maximální výše sázky Ne nepodstatným rysem risikového hazardu je možnost výrazně ovlivnit celkový výsledek série partií utajovaným partnerstvím (spiknutím) proti jednomu z hráčů. Z výše uvedeného je zřejmé, že **mariáš a taroky** jsou mezi hazardní karetní hry zařazeny chybně, protože spadají do stejné kategorie karetních her jako je bridge (a ani pexeso není hazardem), zatímco běžná dětská i hospodská hra "prší" je v principu hazardní, pokud se hraje o vysoké sázky. Samotné hazardní jednání nestačí k zařazení hry do kategorie risikového hazardu, protože i při naprosto nevinných hrách se hazardu používá při losu o určení začínající strany (malá dává), popřípadě jiné počáteční konfigurace (ve fotbale los mincí, v šachu výběr barvy figur atd.) ## Kdy vznikly jednotlivé hry?
- Go: 3000-2000 př. n. l - Čína - Mlýn: 2000 př. n. l. - stopy v Irsku, Egyptě a Číně - Šachy: 5. století - Indie - Člověče, nezlob se!: 1896 - Velká Británie - Domino: 3. století nebo 11. století - Čína - Dáma: 1100 - Jižní Francie - Halma: 1880 - americký chirurg George Howard Monks - Křížovka: 1902 - Praha - Mlada Antošová - nebo 1913 - New York World - Arthur Wynne - Scrabble: 1948 - USA - Monopoly: 1935 - Parker, USA - Sudoku: 1979 - Howard Garnes, USA, původně jako „Number Place“ - Pacman: 1980 - Namco, Japonsko - Tetris: 1985 - Alexej Pažitnov, Dimitrij Pavlovský, Vadim Gerasimov, Rusko
## Jaké hry patří mezi nejoblíbenější?
- Hra na schovávanou (Nejoblíbenější hra malých dětí. U tohoto typu hry je potřeba děti nízkého věku hlídat.) - Deskové hry (Velmi oblíbený druh her u všech věkových kategorií.) - Moderní společenské hry (Scrabble - lze říci, že je to naučná hra.) - Hry na automatech (Oblíbené u dospívajících a dospělých, hrozí závislost-gamblerství.) - Počítačové hry (Oblíbené u všech věkových kategorií, je potřeba děti někdy od počítače odhánět.)
## Věděli jste, že...? **Deskové hry jsou odedávna součástí mnohé z kultur.** Doklady o jejich existenci jsou **staré skoro jako písmo samo**. Možná že i někteří z Vás mají vzpomínky na své dětství spojené právě s večery strávenými v rodinném kruhu při hraní některé z deskových her. Tyto hry mají své osobité kouzlo a půvab. Někteří jim propadli natolik, že je rádi hrají celý život. ## Společenská hra jako dárek Společenské hry jsou také vhodným a vděčným dárkem. Oslavenec dárek rozbalí a můžete si hru hned zahrát. Vybírejte hry podle toho, jak dobře oslavence znáte. Darujete-li hru, je potřeba se řídit zejména věkem oslavence a také jeho zálibami. Společenské hry mají tu výhodu, že je může hrát několik hráčů najednou. Tyto hry jsou velmi oblíbenou zábavou na různých akcích. Kdekoli tam, kde zábava pozvolna umírá, vytáhněte společenskou hru a uvidíte, že se vše zase rozjede a všichni, kteří se nudili, změní svůj názor.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12678 (magazinpodnikani.cz#151)


Přidat komentář