Diamantové prsteny

Na prsteníčku krásné ženy se skví briliantový prsten. Dokážete si představit něco hezčího? Diamant s briliantovým brusem představuje ten nejluxusnější dárek, jaký můžete ženě dát a jaký si žena může přát.

Diamantové prsteny, prsten s broušeným briliantem

Krásné** šperky** zdobené diamanty jsou stvořené pro výjimečné a slavnostní příležitosti, poskytují nositeli pocit výjimečnosti a dokonalosti. Všichni si dokážeme představit klasickou příležitost, kdy je ideální darovat prsten s broušeným briliantem – ano, jsou to zásnuby. Zásnubní prsten bývá zhotovený ze zlata, buď ze žlutého, anebo z bílého, a vždy musí mít kámen. V současné době je spíše více moderní bílý vzhled prstenů, čili povrch prstenu ze žlutého zlata se speciálně upraví. Potáhne se vrstvou vzácného kovu – rhodia. Nemůžete se rozhodnout zda vyberete bílý anebo zlatý prsten? Bílé zlato působí svěžím dojmem. Žluté zlato je věčná klasika, vždy elegantní doplněk pravé dámy.

Pokud hledáte opravdu exkluzivní zásnubní prsten pro vaši vyvolenou, máme pro vás tip. Vzácnějším klenotem, než prsten zlatý, je prsten z platiny. Platinový prsten s broušeným briliantem je moderním trendem a skutečně představuje dokonalý skvost. Platinový šperk vám vydrží navěky a vždy bude vypadat luxusně.

Příležitostí, kdy darovat tento dokonalý šperk, je samozřejmě mnoho. Jsou to narozeniny, výročí, důležitá rodinná nebo jiná významná příležitost. Anebo je to událost, o které víte jen vy dva, která pro vás dva znamená něco zvláštního a exkluzivního, co si oba chcete připomínat právě něčím tak výjimečným a exkluzivním, jako je diamantový prsten.

Zřejmě nikoho nepřekvapí, že diamanty nepředstavují pouze luxusní dárek, ale jsou také komoditou, která je obchodována na světových burzách a do které je výhodné investovat peníze. O investování do diamantů, ale zejména o tom, jak je to s jejich kvalitou si přečtěte následující odstavce. Dozvíte se, čím je definována jejich hodnota, jaké jsou charakteristiky těchto vzácných kamenů a jak se vlastně jejich hodnota klasifikuje.

Jak se hodnotí kvalita diamantů

Hodnotit tyto vzácné kameny nemůže jen tak někdo. Při této činnosti je zapotřebí odborníků –** gemologů**. Tito specialisté mají vzdělání, splnili zkoušky a získali tolik potřebné zkušenosti v oboru práce s drahými kameny. Hodnocení diamantů je upraveno přísnými pravidly, které musí daná laboratoř dodržovat. Každý jednotlivý kámen dostane v laboratoři kód a dále se posuzuje anonymně, pod tímto kódem. Hodnocení probíhá s pomocí počítačů a speciálních laboratorních přístrojů, aby bylo co nejvíce eliminováno riziko neobjektivního a chybného hodnocení. Hodnocením kvality diamantů se zabývají světové geologické laboratoře, např. Gemological Institute of America – Gem Trade Laboratory a v Evropě uznávaná laboratoř Hoge Raad voor Diamant. Skutečná kvalita diamantu je tvořena kombinací čtyř klíčových kritérií, která se nazývají tzv. 4C, což je zkratka z anglického označení vlastností diamantů. A tyto základní charakteristiky vám nyní přiblížíme.

Hmotnost (CARAT) diamantu

Váha diamantu se udává v karátech a to s přesností na setinu nebo tisícinu karátu. Hmotnost diamantu je přímo úměrná jeho velikosti. Ovšem hodnota diamantu roste rychleji, než přímo úměrně jeho hmotnosti, protože čím je kámen větší, tím je také vzácnější a tudíž cennější. Existuje tolerance ve správnosti určení hmotnosti, která je stanovena na 0,001 ct., kde ct. je zkratkou pro metrický karát. Zajímavé je zaokrouhlování desetinných míst karátu. Pokud je na místě tisícin devítka, zaokrouhlí se směrem nahoru. Ostatní čísla včetně osmičky se zaokrouhlí směrem dolů. Hmotnost diamantu je možno zjistit i jiným způsobem, a to tak, že se změří základní rozměry briliantu – jeho průměr a výška. Tento způsob je umožněn faktem, že briliantový brus má určené přesné parametry, které jsou dodržovány. Díky tomu může být zjištěna hmotnost taktéž přesně.

Barva (COLOR) diamantu

Druhou kategorií je barva diamantů. Nejcennější diamanty jsou čiré, čisté a bezbarvé. Barva bílých diamantů je označována písmeny abecedy od velkého D po velké Z. Písmeno D identifikuje výjimečně bílý diamant, zatímco Z charakterizuje diamant, který má výrazně žlutý odstín.

Diamant je vlastně bezbarvý minerál, ale vlivem příměsi pouze stopového množství konkrétních chemických prvků, či způsobenými deformacemi krystalové mřížky, může mít diamant nejrůznější zbarvení. Například bezbarvé diamanty s příměsí dusíku jsou lehce nažloutlé. Existuje však široká škála barevných odstínů diamantů. Kameny, které jsou sytěji zbarvené, se označují jiným způsobem, než stupnicí D až Z.

Čistota diamantu (CLARITY)

Třetí hodnocenou vlastností je čistota krystalu, kterou představuje prostředí uvnitř diamantu. Uvnitř krystalu mohou existovat mechanické poruchy - malé prasklinky, bublinky, závoje nebo jsou zde vrostlé jiné minerály. Tyto cizorodé látky jsou odborně nazývány jako inkluze. Charakteristikou inkluzí je jejich počet, velikost a rozmístění a ovlivňují schopnost diamantu odrážet světlo. Největší cenu mají diamanty zcela čisté. S množstvím a velikostí nečistot jeho cena klesá. Může docházet i ke kombinaci několika druhů nečistot, třeba pukliny okolo inkluzí krystalů jiných nerostů.

Výbrus (CUT) diamantu

Posledním kritériem je brus diamantu. Brus se vždy skládá z určitého počtu broušených plošek (faset). Tyto fasety mají určitý tvar a svírají vůči sobě určitý úhel. Nejznámější druh brusu je briliant. A proč vlastně na výbrusu tak záleží? Brus totiž ovlivňuje, jak bude diamant odrážet světlo. Hodnocení brusu diamantů má přísný postup, který je definován ve třech částech. Hodnotí se proporce, symetrie a kvalita opracování kamene.

Proporce zahrnují veličiny jako jsou průměr kamene, velikost tabulky, celkovou výšku, úhel hlavních faset pavilonu a další. Na základě naměřených hodnot se stanoví stupeň kvality proporcí brusu. Na tom, jak kvalitně je kámen vybroušen, závisí samozřejmě jeho vzhled. Velkou váhu má, jak vybroušený diamant působí navenek. I v kategorii vzhledu se hodnotí další podkategorie. A těmi jsou brilance, oheň a jiskra.** Brilance** představuje množství odraženého bílého světla z vybroušeného kamene. Oheň určuje spektrální barvy, do nichž se rozkládá odražené světlo, které vychází z vybroušeného diamantu. Jiskra udává stupeň hry barev, které vydává kámen při pohybu.

U symetrie brusu se zkoumá stejnoměrná velikost a pravidelnost jednotlivých proporcí diamantu a jejich souměrnost. Nejčastější vady kamene se tvoří při jeho opracování. Může dojít k nerovnému nebo spálenému povrchu faset, rýhám, k různým poškozením hran, nebo se na povrchu objevují viditelné linie srůstu původních krystalů, aj. Dokonale vybroušený diamant upoutá váš pohled okamžitě. Je živý a jiskřivý.

Diamanty jako investiční příležitost?

Víte, že vzácné kameny jsou hodnotnou investicí? Důvodů, proč investovat do diamantů je hned několik. Obchod s diamanty je světově vázán na americký dolar, který je oproti české koruně na nejnižší hranici za poslední roky. V této chvíli je tedy nákup diamantů velmi výhodný. Diamanty jsou mimořádně vzácné, jsou celosvětově uznávanou komoditou. Jsou volně obchodovatelné a existují i specializované diamantové burzy, např. v New Yorku a Antverpách. Diamanty jsou nezničitelné, jejich hodnota není vázaná na živelné pohromy. Diamanty jsou zkrátka věčné!

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id13652 (magazinpodnikani.cz#2269)


Přidat komentář