Zavlažovací systémy, údržba zahrad a stavební práce

Pečujete rádi o svoji zahradu, ale nemáte čas chodit ji neustále zalévat? Pěstujete rostliny, které potřebují pravidelně zavlažovat, i když nejste doma? Řešením je automatický závlahový systém, který bude zalévat za vás.

Co je automatické zavlažování?

O systémech automatického zavlažování jistě slyšel každý z nás. Možná jej již používá váš soused, možná jste jej viděli ve filmu. Automatické zavlažování je směrem na západ téměř samozřejmostí a také u nás se již tyto systémy zabydlují a stávají se standardem. Proč? Automatický závlahový systém totiž umí dodat vašemu trávníku nebo výsadbám rovnoměrnou zálivku v pravidelnou dobu. Zálivka je navíc provedena v optimálním čase. Proto každý majitel zahrady, který automatické zavlažování ke své spokojenosti používá, již také poznal, že jeho zeleň je o poznání živější. Ukažme si tedy, jak systémy automatického zavlažování vlastně pracují, zda jsou opravdu tak výhodné, jak se říká a na co se při jejich koupi zaměřit.


Z čeho se automatický zavlažovací systém skládá?

Zřejmě vás nyní napadne - asi z rozvodů vody a trysek, kterými je váš trávník zaléván. To jistě, ale současné moderní systémy automatického zavlažování jsou mnohem sofistikovanější a umí toho mnohem víc! Nejde jen o to, vodu po ploše trávníku rozvést. Z čeho se tedy systém automatického zavlažování skládá?

 • trubní systém - je uložen pod zemí a je rozdělen do několika sekcí.
 • *** *postřikovače - mají podobu krátké trubky ukryté pod zemí a vysouvající se vždy v příslušný čas.
 • ovládací jednotka - má velikost malé krabičky, může být umístěna například v garáži, je srdcem celého systému.
 • srážkové čidlo - chytré čidlo, které pozná, že prší. Pokud je déšť dostatečně vydatný, automatický zavlažovací systém se nespustí.

Jak automatický zavlažovací systém pracuje?

Velmi důležitým prvkem je srdce celého systému, řídící jednotka, která určuje proces optimální zálivky. Tato ovládací jednotka neomylně pozná, že je ten pravý čas k zahájení zálivky a také řídí její intenzitu. Vaše zeleň je tedy zalita také v době, kdy vy můžete odpočívat - v nočních nebo brzkých ranních hodinách. Řídící jednotka vydá pokyn a ze země se vysunou postřikovače, které byly do této chvíle skryty před našimi zraky. Postřikovače zalévají rovnoměrně a postupně, tedy po jednotlivých větvích rozvodu. Postřikovače zalijí a poté se opět zasunou do země.

Automatický zavlažovací systém šetří vodou

Možná vás při představě tryskající vody napadlo - to bude asi účet za vodu. Ale právě opak je pravdou! Automatický závlahový systém šetří vodou. Jak je to možné? Program automatického zalévání totiž zajistí, že každá část zahrady může být zalévána v odlišném režimu podle typu vysazených rostlin, podle světové strany nebo stupně zastínění. Sami také víte, že pokud zaléváte v době svého volného času, což je obvykle v době, kdy je venku ještě poměrně vysoká teplota, velké množství vody se odpaří a přijde tak nazmar. Automatický závlahový systém ale za vás zalije v nočních nebo časných ranních hodinách, kdy nedochází k odparu zalité plochy a rostliny také vodu mnohem lépe přijímají.

Výhody automatického zavlažování

Nyní už víme, že systém automatického zavlažování je inteligentní. Pojďme si tedy shrnout jeho hlavní výhody:

 • trvale krásně zelený trávník - rovnoměrná zálivka v pravidelnou dobu a optimálním čase
 • estetický vzhled zahrady - žádné natažené hadice po ploše zahrady
 • úspora vody - možnost nastavení odlišných programů pro různé části zahrady
 • úspora vašeho času - systém automatického zavlažování pracuje za vás také v noci
 • zhodnocení pozemku - vaše zahrada získá na ceně a prestiži
 • bezobslužný provoz - v době vaší nepřítomnosti je o vaši zahradu dobře postaráno
 • klidná dovolená - vy odpočíváte, ale systém automatického zavlažování stále pracuje
 • žádné suchem zničené rostliny - nehrozí nebezpečí zničení zahrady či trávníku

Jak vybírat dodavatele systému automatického zavlažování?

Vybrat si vhodného dodavatele systému automatického zavlažování nemusí být jednoduché. Protože se při instalaci systému zavlažování jedná o zásah do zatravněné plochy, rozhodně by měl mít dodavatel z montáží systému automatického zavlažování zkušenosti a dobré reference. Zkušená firma by měla mít a umět nabídnout:

 • **dlouholeté zkušenosti
  **
 • výborné reference od předchozích zákazníků
 • prokazatelné výsledky
 • možnost konzultací
 • nadstandardní záruku na svoji práci

Protože** instalace systému automatického zavlažování** vyžaduje znalost místního prostředí, spolehlivý dodavatel vám nabídne individuální přístup a nejlepší možné řešení pro váš konkrétní pozemek v místních podmínkách.

Mohu si systém automatického zavlažování nainstalovat sám?

Pokud si myslíte, že máte stejně bohaté zkušenosti z používanou technikou, že víte jak se systém instaluje, nastavuje atd. Pokud jste si jisti, jak rozvrhnout rozvody vody do jednotlivých větví systému, pak zřejmě ano. Ale není jistější svěřit svou zahradu do rukou zkušených odborníků, kteří vám navíc na svoji práci poskytnou záruku? Byla by škoda za každou cenu šetřit náklady a v závěru případně celý pozemek svým neodborným zásahem znehodnotit. Po odborné instalaci není vůbec znát, že je na zahradě automatických zavlažovací systém instalován. Navíc, při tak optimální zálivce, jakou automatický systém poskytuje, se v trávníku velmi rychle zacelí veškeré zásahy. Ještě si troufáte?

Realizace automatických zavlažovacích systémů

Pokud máte o realizaci systému automatického zavlažování zájem, stačí firmu kontaktovat. Zkušení pracovníci navštíví konkrétní místo, které si přejete automaticky zavlažovat. Přímo na místě je totiž nutné ověřit všechny potřebné parametry, nutné k realizaci. Ideálně je vhodné mít plán pozemku nebo výkres zahrady. Pokud jej ale nemáte, nic se neděje, pracovníci přijedou a pozemek si zaměří. Dalším krokem bude vypracování nabídky, která bude určena na konkrétní pozemek. Vyberou pro vás tu nejvhodnější ovládací jednotku, naprogramují ji, zaučí vás a předají vám velmi dobře zpracovaný manuál k ovládání. I vy můžete mít krásnou zahradou, plnou svěží zeleně, je to tak prosté.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12811 (magazinpodnikani.cz#349)


Přidat komentář