Obývací stěny, druhy, výběr

Každý z nás se chce cítit dobře ve svém domově. K tomu nám přispívá i vhodý nábytek. Obývací pokoj je místnost, kde trávíme hodně svého volného času a obývací stěny bývají základem jeho vybaveni.

Obývací stěny jako základ vybavení bytů a domů

Každý z nás má své představy o domově. Je to pro nás místo, kde většina z nás tráví nejvíce času a kam se ráda vrací. K jeho příjemné atmosféře přispívá velkou měrou vybavení bytu či domu. Správný výběr nábytku má bezesporu značný význam pro naše pocity a celkovou domácí spokojenost. Obývací stěny bývají základním prvkem, který utváří celkový vzhled pokoje, protože do této místnosti si zveme návštěvy a trávíme v něm svůj volný čas. Právě hezky vybavený obývací pokoj nám dodá pocit domova a je místem, které nejvíce z celého bytu zapůsobí na naše hosty.

Podle čeho si vybrat obývací stěnu?

Na našem trhu se můžeme setkat s nepřeberným sortimentem obývacích stěn nejrůznějších velikostí, skládajících se z různých komponentů a vyrobených z lecjakých materiálů. Při jejich výběru bychom se měli zamyslet nad několika faktory. Nejdůležitější věcí budou určitě rozměry nábytku. Proto je vhodné důkladně změřit prostor, který v místnosti chceme takto obývací stěnou zastavit. Nejde pouze o celkový rozměr, který máme v pokoji k dispozici, ale také o estetické cítění v kombinaci s jiným vybavením. Nebude nejvhodnější tísnit kovový stolek s osobním počítačem v koutě, jenž nám navazuje na krásný ebenový nábytek.

Místo, kde bude obývací stěna stát

Měli bychom se také zamyslet nad tím, kde a k čemu budeme obývací stěnu používat. Při výběru vybavení naší rekreační chaty nebo chalupy nejspíše nebudeme tak nároční jako při volbě pro náš byt či dům který každodenně užíváme a v jehož pokoji trávíme svůj volný čas a setkáváme se se známými.

K čemu bude obývací stěna sloužit

Musíme také zvážit, k čemu nám nábytek bude sloužit a co všechno chceme v jeho prostorách uložit. Pokud máme hezký porcelánový servis anebo větší množství knih, tak budeme nejspíše preferovat větší prosklené prostory. V prvním případě nám může porcelán dotvořit vzhled místnosti, v druhém případě, kromě estetického ladu knihovny, nám umožní snazší orientaci v literatuře.

Pokud máme více oblečení nebo lůžkovin, pro které nemáme jiné úložné prostory, budeme asi volit obývací stěnu s více skříněmi. Jestliže však máme malé děti, tak by výška prosklených částí měla také být důvodem k rozvážení. Rozbití skla Vaší ratolestí a co hůře zranění dítěte by určitě bylo velmi nepříjemnou záležitostí pro celou Vaši rodinu. Celkově se i Váš životní styl bude odrážet ve Vámi hledaném bytovém doplňku. Starší lidé budou potřebovat více skříní, aby si mohli uložit své věci, které si s postupem času nahromadili než mladý bezdětný člověk, který odchází od rodičů jen s tím nejnutnějším. Nemalou měrou by náš výběr měl ovlivňovat materiál, kvalita zpracování a barva.

Co trh v sortimentu obývacích stěn nabízí?

Pro obytnou stěnu, podobně jako pro jiný nábytek, se můžeme vydat do některé značkové prodejny jako je třeba švédská Ikea či finské Asko nebo do některého z menších obchodů, které mají v nabídce zboží různých menších výrobců. Ač je produkce skandinávských zemí řazena ve světě mezi absolutní špičku, dnes lze nalézt i kvalitní výrobky tuzemské výroby, podobně jako dovozy z Německa, Polska či jiných zemí.

Nejčastěji používané druhy obývacích stěn

Vybírat můžeme mezi klasickými (rustikálními), moderními a sektorovými obývacími stěnami.

Sektorové obývací stěny

Sektorové obývací stěny se skládají z několika skříní různých rozměrů, knihoven, polic, komod nebo televizních stolků. Dodávají se v jednotlivých smontovaných kusech, které na sebe navazují. Doma si je proto můžeme poskládat podle svých představ bez jakékoliv složité montáže. Tyto výrobky bývají vzdušné, moderní a často se dají i barevně kombinovat. Proto si při pořízení některé ze sektorových obývacích stěn můžeme vytvořit obývací pokoj tak, jak právě potřebujeme a jak se nám líbí.

Rustikální obývací stěny

Rustikální obývací stěny mají zajímavé stylové zpracování, které je typické pro selský styl a hodí se spíše do velkých prostor, aby vynikly. Často bývají založeny na detailním propracování jako jsou kovové úchytky a ozdobné kování, které jim dodávají starodávný vzhled. Pro jejich náročnou výrobu patří do cenově náročnější kategorie. Jejich cena je však adekvátní jejich kvalitě.

Moderní obývací stěny

Tyto stěny jsou vhodné zejména tam, kde není moc prostoru k manévrování například do panelových bytů. Vyznačují se malým počtem kusů nábytku s dost často originálními barvami. Při jejich výrobě se kombinuje plast, lamino, dřevo a kov. Oblíbené jsou zejména u mladší generace a jejich pořízení je vhodné zejména pro první samostatné bydlení. Bývají zpravidla i cenově zajímavé, což rozhodně neznamená sníženou kvalitu či horší design.

Jaké volit barvy obývacích stěn?

Měli bychom dbát na soulad barev v prostoru.** Obývací stěna** by neměla být potlačena malbou stěn či podlahou. Máme- li tmavou podlahu, tak bychom měli volit světlý odstín obývací stěny. V případě světlé malby doporučuji vybrat tmavší odstín nábytku.

Materiál využívaný při výrobě obývacích stěn

K výrobě obývacích stěn využíváme především tyto druhy dřeva nebo laminát.

Bukové dřevo na obývací stěnu

Toto dřevo je kvalitní, tvrdé a dobře opracovatelné. Dnes se zpracovává moderními technologiemi, díky nimž ještě více vyniknou jeho přednosti. K záporům však patří vysoká pořizovací cena nábytku vyrobeného z bukového dřeva.

Břízové dřevo na obývací stěnu

Břízové dřevo se používá k výrobě odolného nábytku pro velkou tloušťku materiálu, která dosahuje až 8 cm. Na výběr máme mnoho dezénů moření. Mezi ty, na které můžeme nejčastěji natrefit patří  mahagon, ořech, kaštan, dub, heban nebo přírodní odstín. Nábytek v kombinaci s ocelovými prvky  působí honosným dojmem.

Smrkové dřevo na obývací stěnu

** Smrkové dřevo** je vhodné k výrobě komod a šatních skříní. Nábytek z něj je levnější než z bukového a břízového dřeva.

Borovicové dřevo na obývací stěnu

** Borovice** je nejčastěji využívaným stromem v nábytkářském průmyslu a s výrobky z ní se setkáme v každém obchodě. Podobně jako nábytek ze smrkové dřeva se i ten borovicový řadí k levnějším produktům na našem trhu.

Ratanové dřevo na obývací stěnu

Je lehčí druh dřeva, ze kterého se dá vyrobit jakýkoliv kus nábytku. Známé jsou především ratanové komody.

Lamino na obývací stěnu

Lamina jsou alternativou dřevěného nábytku. Dnes využíváme při jejich výrobě moderní technologie, díky kterým je jejich kvalita srovnatelná s tradičním dřevěným nábytkem. Mile nás překvapí svou nízkou cenou.

Pořízení obývacích stěn

Podobně jako při koupi jiného průmyslového zboží, lze i při pořizování obytných stěn a vůbec veškerého nábytku využít nejrůznějších slev a speciálních akcí a proto v současnosti není problém koupě opravdu kvalitního nábytku za rozumnou cenu. Na většině prodejních míst lze využít splátkový prodej, což tento bytový doplněk činí ještě dostupnější. Také jeho doprava je součástí služeb, které poskytují prodejci.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12788 (magazinpodnikani.cz#315)


Přidat komentář