Montáž sádrokartonu

Sádrokarton má dlouhou historii, která nabrala až rekordního vývoje od roku 1894. Dnes jde o systém, který se neustále vyvíjí a nabízí celou řadu sádrokartonových desek pro různé prostředí i použití.

Sádra je známa již ze Starého Egypta, kde se využívala ke stavbě pyramid. Jako spojovací materiál se pak používala po celá staletí. V roce 1894 však došlo k vynálezu, který si nechal patentovat Američan Augustine Sackett. Ten využil vlastností sádry, spojil ji s papírem a nechal tak vzniknout první sádrokartonové desce. Ta ještě nebyla příliš podobná té dnešní, ale již obsahovala základní materiál, tedy sádru, papír a karton. Dnešní sádrokartonové desky jsou vyráběny ze štukové sádry nebo ergosádrovce, s přidáním rozmělněných vláken papíru a skelných vláken, a jsou obalené ve vysoce kvalitním kartonu. Podle toho k jakému účelu jsou vyráběny, se přidávají další látky, moří se a impregnují.

Sádrokartonová deska pro každý účel

Moderní výroba sádrokartonových desek nabízí velké množství variant. Již dávno nejde jen o čtyři základní řady sádrokartonu. V nabídce jsou desky speciální, které se dále dělí podle účelu použití, podle materiálu, vlastností a dalších parametrů. Nabídka sádrokartonových desek je tak široká, že se v ní spolehlivě vyznají jen odborníci, kteří se pravidelně účastní všech školení.Ti pak umějí vybrat pro daný účel správnou desku, umí ji aplikovat a provést konečnou úpravu.

Sádrokartonové práce, suchá výstavba

Sádrokartonové práce patří pod suchou výstavbu. Název znamená, že se tyto práce obejdou bez použití vody a pojivých směsí. Sádrokarton se instaluje na speciální profily, které umožňují jeho instalaci na zeď, jako příčku, na strop, šikminy, pohledy, podlahy i jako designové prvky. Povrchová úprava sádrokartonových konstrukcí se provádí tmelením, broušením a impregnováním. Při broušení vzniká celkem dosti prachu. Konečná úprava se pak provádí podle přání majitele. To znamená, že je možné sádrokartonovou konstrukci omítat sádrovou omítkou, natírat, malovat, tapetovat i obkládat různými typy obkladů. Všechny sádrokartonové práce se vyznačují velmi** rychlým provedením, nízkou spotřebou materiálu a malým odpadem**.

Typy sádrokartonových desek

Základní řady sádrokartonových desek jsou čtyři. Pak existují desky speciální, které se vyrábějí k různým účelům.

Základní řada sádrokartonových desek

Jde o desky, které nejsou nijak ošetřené a jsou nabízeny v bílé nebo šedé barvě. Jejich jádro tvoří chemicky upravená sádra, a toto jádro je z obou stran pokryté speciálním pevným kartonem, který zajišťuje pevnost, stabilitu, ale i ohebnost. Využití nacházejí v suchých prostorách, kde dostávají podobu příček, předsazených stěn, podlah, stropů, podhledů a šikmin. Hodně se využívají i pro designové prvky a výrobu atypického nábytku.

Impregnovaná řada sádrokartonových desek

Jde o desky impregnované proti vlhku a zároveň odolné plísním. Jsou určeny do všech typů vlhkého prostředí, kde není přímý styk s vodou. Je možné je obkládat keramickým obkladem, nebo jakkoli jinak upravovat.

Protipožární sádrokartonové desky

Jde o vysoce kvalitní desky, které účinně odolávají rozšíření případného požáru. Jejich kvalita je tak vysoká, že zajištují odolnost konstrukce až po celých 90 minut ve třídě hořlavosti A. Konstrukce protipožárních systémů splňují všechny stupně požární bezpečnosti. Jejich odolnost se ještě zvyšuje pomocí protipožárních nátěrů. Protipožární sádrokarton se označuje červenou nebo růžovou barvou. Přestože je možné zakoupit takto označené desky běžnými staviteli, tak montáž protipožárních konstrukcí smí provádět vyškolení odborníci, kteří znají nejen montáž samotného sádrokartonového systému, ale i všechna bezpečnostní pravidla protipožární ochrany.

Akustické sádrokartonové desky

Jde o sádrokartonové desky modrého zbarvení, které dokáží výborně izolovat hluk. Mohou se využít pro všechny typy akustických izolací. Přitom jejich využití je mnohem širší. Akustické sádrokartonové desky v sobě spojují také** vlastnosti desek protipožárních, impregnovaných** a splňují podmínky pro vysokou zátěž a mechanicky namáhané konstrukce.

Speciální sádrokartonové desky

Jde o desky obohacené minerálními vlákny, odolné vysoké zátěži, spojující několik vlastností různých základních desek. Jejich výběr, ale i nabídka je určena profesionálním firmám nabízejícím své služby v suché výstavbě.

Vlastnosti sádrokartonových desek

I přes dodání řady látek zajišťujících vyšší kvalitu sádrokartonových desek se jedná o materiál, který je zcela zdravotně nezávadný. K dalším vlastnostem pak patří nehořlavost, praktičnost, lehkost, snadná manipulace, snadné zpracování, i instalace, variabilnost, všestrannost, i možnost tvarování a ohýbání, zároveň i dostatečná únosnost zavěšených předmětů. Kromě toho všeho je tu i nízká cena.

Sádrokartonové konstrukce

Jde vlastně o kostru, která nese sádrokartonové desky. Ta je tvořena řadou profilů, které mohou být z hliníku, nebo pozinkovaného plechu. Sestavuje se podobně jako stavebnice, jen v mnohem větším provedení. Jednotlivé profily se liší podle účelu. V nabídce najdete profily pro stavbu příček, které obsahují také profily pro instalační rozvody. Další řadou jsou profily pro instalaci podhledů, obkladů a šikmin. Pro každou řadu existují spojovací a upevňovací prvky. Poslední řadou jsou speciální profily, které slouží pro vytváření oblouků, nik, kleneb, ke zpevnění rohů, nebo spojů.

Půdní vestavby se sádrokartonem

Místem, kde využijete snad všechny možnosti, které sádrokartonové systémy nabízejí, je půdní vestavba. Zde jde o prostor, který potřebuje nové dispoziční řešení, nové podlahy, předsazené stěny, šikminy, podhledy i stropy. K tomu je zapotřebí sádrokartonových desek s různými vlastnostmi i odolností. Půdní vestavba pak nabízí komfortní a úsporné obytné prostory, které mohou sloužit k různým účelům.

Bytová jádra se sádrokartonem

Jsou hned za půdními vestavbami. I zde se často využívá sádrokartonového systému. Rekonstrukce bytových jader zahrnuje změny dispozičního řešení, instalaci nových příček, rozvodů, novou povrchovou úpravu, nové sanitární zařízení. Kromě toho se zde sádrokarton využívá i k instalaci světelné rampy, podhledu, který ukrývá odvětrávání, polic a dokonce i nábytku.

Rekonstrukce se sádrokartonem

Sádrokarton se dnes běžně používá k celé řadě rekonstrukcí. Využívá se k rekonstrukcím bytů, rodinných domů, i k rekonstrukcím veřejných a komerčních prostor. Rekonstruují se s pomocí sádrokartonu podlahy, stěny, stropy, instalují se podhledy, předsazené stěny. Instaluje se vestavěný nábytek. V panelových domech se provádí odhlučnění bytů.

Nové stavby se sádrokartonem

U novostaveb se sádrokarton využívá zejména u nízkoenergetických staveb. Zde se z něho staví vnitřní příčky, obkládají se stěny, stropy, realizuje se celkové dispoziční řešení i se zajímavými designovými prvky. Moderní sádrokartonové desky s rozšířenými vlastnostmi jsou pro interiérové instalace to pravé řešení.

Zajímavé kombinace

Velkou výhodou sádrokartonu je možnost jeho kombinace prakticky s jakýmkoli materiálem. Je tedy možné ho využít u zděných suchých staveb i u dřevostaveb. Pro každý interiér i stavbu se vzhled sádrokartonového systému přizpůsobí pomocí povrchové úpravy. Pokud je instalován do zděných staveb, tak je možné omítnout sádrokarton sádrovou omítkou, což zajistí, že příčka bude k nerozeznání od klasické zdi. U dřevostaveb je možné sádrokarton obložit dřevem. Klasické stavby zase uvítají keramický, cihlový nebo kamenný obklad. Běžné prostory výmalbu nebo nátěr a komerční kombinaci různých tapet.

Sádrokartonové práce na míru

Sádrokartonové systémy si zaslouží kvalitní instalaci provedenou** odborníky**. Ti zajistí stabilní montáž konstrukce, kvalitně připevní desky a zároveň je i vytmelí, vybrousí a provedou povrchovou úpravu. Zkrátka zajistí všechny sádrokartonové práce na míru vašeho přání a v té nejvyšší kvalitě.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id14206 (magazinpodnikani.cz#3183)


Přidat komentář