Křovinořezy - správný výběr

Abychom se mohli těšit z upravené zahrady, je zapotřebí jí pravidelně udržovat. Díky nejrůznějším pomocníkům, mezi které patří i křovinořez, je údržba doslova hračkou. Budete se možná i přetahovat o to, kdo z rodiny se pustí do zkrášlování zahrady.

Vydáte-li se na nákup křovinořezu, ať už do kamenného obchodu, nebo zasednete k počítači, budete možná překvapeni širokým výběrem. Je dobré dávat přednost při výběru kvalitnímu produktu, od známého výrobce. Ne vždy by měla být cena tím stěžejním parametrem, který rozhodne.

Využití křovinořezu při sekání vysoké trávy

Křovinořez najde svoje uplatnění při sekání vysoké trávy, přerostlé trávy, k vyžínání travin, které jsou na špatně přístupných místech. Díky křovinořezu budete moci sekat i tam, kam se s jinou sekačkou jen stěží dostanete, kupříkladu pod keře, stromy, kolem plotů, schodů, zdí, záhonů.

Na trhu jsou k dostání i** křovinořezy** lesní, které ocení profesionálové pro práci v lese. Lesní křovinořezy tím, že jsou určeny na drsnější terén, než je zahrada, jsou vybavené praktickým systémem tlumení vibrací.

Křovinořezy jsou využitelné i pro další činnosti, jako je například údržba okrajů silnic, údržba vodních toků, sekání trávy ke krmení a další.

Na co se zaměřit při výběru křovinořezu?

Při výběru** křovinořezu** bychom se měli zaměřit na:

Výrobce křovinořezu

Na trhu jsou k dostání křovinořezy známých výrobců, jenž mají již nějaký ten rok zkušenosti s výrobou křovinořezů. K dostání jsou však i křovinořezy neznámých, nových, výrobců, u kterých si kvalitu nemůžete ověřit, a to například do doby, než si ho sami nezakoupíte, nebo některý ze zákazníků nenapíše na něj recenzi. Samozřejmě není dobré zatracovat hned všechny nové výrobce, vždyť každý jednou začínal. Záleží čistě na Vás, zda dáte přednost osvědčené kvalitě, nebo dáte „šanci“ neznámému, častokrát však levnějšímu produktu, oproti právě ověřenému.

Cena křovinořezu

S kvalitou a dobrým výrobcem souvisí i cena. V případě, že vsadíte na kvalitu, musíte počítat s tím, že vydáte za pořízení křovinořezu více peněz. Ovšem proč volit levnější model, který s největší pravděpodobností vydrží kratší dobou a bude poruchovější?

Hmotnost křovinořezu

Křovinořezy, které nabízí výrobci, disponují nejrůznější hmotností. Kvalitní křovinořez poznáte i podle toho, že je lehký, což kromě jiného oceníte i při samotné práci s ním.

Vyváženost křovinořezu

Je-li křovinořez vyvážený a s minimální vibrací, která se přenáší na rukojeť, oceníte ho při sekání, které bude hned o poznání komfortnější.

Poruchovost křovinořezu

Jak již to tak bývá, kvalita jde ruku v ruce s poruchovostí. Kvalitní křovinořezy, ale to neplatí jen pro ně, jsou minimálně poruchové a jejich životnost je tím pádem delší.

Pozáruční servis křovinořezu

Informujte se u prodejce, jak je to s pozáručním servisem u křovinořezu.

Dostupnost náhradních dílů a doplňků pro křovinořez

Dalším parametrem, který by měl hrát roli při výběru křovinořezu je dostupnost případného zakoupení náhradních dílů nebo nejrůznějších doplňků. Aby se totiž nestalo, že si budete muset zakoupit nový křovinořez, protože pro ten, který jste si před časem vybrali, nejsou k dostání náhradní díly, a tudíž je neopravitelný.

Technické parametry křovinořezu

Při výběru křovinořezu sledujte i jednotlivé technické parametry, mezi které se řadí kromě typu motoru, výkonu i záběr nože, počet zubů u žacího nože, záběr struny, objem nádrže a spotřeba paliva (v případě benzínového křovinořezu), maximální otáčky motoru při zatížení, rychlost při volnoběhu, délka trubky, průměr trubky, hmotnost aj.

Elektrický křovinořez, akumulátorový křovinořez, benzínový křovinořez

Při výběru křovinořezu máte na výběr z několika typů, co se týče motoru, a to elektrického, benzínového a akumulátorového křovinořezu.

Elektrický křovinořez se řadí díky svému motoru k nejlevnějším typům. Ovšem nižší cena je vykoupená tím, že musíte za sebou stále táhnout kabel, a tím také, pokud je Vaše zahrada rozlehlá, budete si muset ještě navíc pořídit super dlouhou prodlužovačku.

Akumulátorový křovinořez je alternativou elektrického křovinořezu, kdy oproti němu Vám nepřekáží žádný kabel. Má však i svoji nevýhodu, a to vyšší hmotnost díky obsažené baterii. Současně, máte-li zahradu větších rozměrů, asi Vás příliš nepotěší nutnost častějšího dobíjení.

U benzínového křovinořezu máte na výběr 2taktní a 4taktní motor. 4taktní motor se vyznačují oproti 2taktnímu delší životností a také nižší hlučností. Oproti tomu 2taktní benzínový křovinořez disponuje nižší hmotností a je také levnější, než 4taktní.

Rozdělení křovinořezů podle použití

Kromě výše uvedeného rozdělení křovinořezů se také můžete setkat s dělením křovinořezů na: hobby, farmářské a profesionální. Hobby křovinořezy jsou určené pro občasné použití, tj. pro zahrádky. Oproti tomu profesionální křovinořezy jsou konstruovány na každodenní zátěž.

Stojíte-li před rozhodnutím, kterému křovinořezu dát přednost, řiďte se i tím, jaký typ porostu, jak často a jak velkou plochu budete sekat.

Držadlo ke křovinořezu

Výrobci pamatují i na Vaše pohodlí při sečení trávy. Můžete vybírat ze dvou typů rukojetí, kterými jsou tzv. bike a držadlo. Rukojeť bike oceníte u hmotnostně těžších křovinořezů. Kromě toho speciální tvar rukojeti Vám umožní s ním jednoduše manipulovat. Navíc disponuje křovinořez s bike rukojetí i přídavným popruhem, který slouží k praktickému zavěšení křovinořezu přes tělo, čím si opět ulehčíte práci. Rukojeť držadlo vyžaduje trochu té praxe a umu. Výhodou držadla je skladnost a také lehká váha, která zásadně nikterak nepřidá samotnému křovinořezu.

U držadla se také informujte, zda je sklápěcí. To oceníte pro lepší uskladnění a případnou přepravu.

Zdvihový objem u křovinořezu

Zdvihový objem představuje jednu z částí pracovního prostoru křovinořezu. Volba zdvihového objemu má své opodstatnění při startování křovinořezu. Platí úměra, čím zvolíme vyšší zdvihový objem, tím musíme také vynaložit větší sílu pro nastartování křovinořezu. Křovinořezy mohou disponovat zdvihovým objemem od cca 27 ccm, až po cca 55 ccm. Při nákupu křovinořezu je zapotřebí brát v úvahu to, zda s ním bude pracovat pouze muž, nebo i něžné pohlaví.

Příslušenství ke křovinořezu

Křovinořez nemusíte využít pouze na sečení trávy, plevele. Široká nabídka nejrůznějšího příslušenství činí z křovinořezu multifunkčního pomocníka, kdy s ním můžete mýtit kupříkladu i keře nebo malé stromky. Z toho důvodu je logické, čím bude možné dokoupit více příslušenství k vybranému křovinořezu, tím i jeho rozsah použití bude širší. Při nákupu křovinořezu je tedy dobré si zjistit, jaké veškeré příslušenství je součástí dodávky a jaké možné příslušenství je možné si ještě dokoupit.

A jaké příslušenství je množné si koupit ke křovinořezu?  Základem jsou strunové hlavy a struny; travní kotouče pro hrubou a hustou trávu; kryt proti odlétávající trávě při sekání, pilové kotouče; popruh; ochranné rukavice; ochranné brýle; ochranný štít; ochrana uší v podobě sluchátek; ochranná kovová síťka.

Křovinořez nebo sekačka?

Ať už na Vaší zahradě převládají záhonky se zeleninou a ovocem, nebo zahradu stylizujete od okrasného a odpočinkového stylu, v menším či větším měřítku jsou na ní zelené plochy traviny, které je nutné udržovat. Sekačku využijete pro větší plochy. Křovinořez neboli motorová kosa, si lehce poradí s každou plochou, kterou sekačka nezvládne.

Univerzální patentovaný nástroj Brogio

Univerzální patentovaný nástroj Brogio je použitelný na všechny druhy křovinořezů obsahuje tyto komponenty:

  • speciálně navržené antivibrační hliníkové tělo

  • 2 řetízky z cementové oceli, vyráběné speciálně pro extrémní zatížení na nástroji Brogio

  • šrouby pro upevnění řetízků k tělu

  • dílů pro zachycení šroubů k hlavě nástroje

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12805 (magazinpodnikani.cz#341)


Přidat komentář