Kotoučová pila na dřevo

Znáte starou dobrou cirkulárku? Jedná se vlastně o kotoučovou pilu na dřevo. Většinou doma máme stolní, ale podle použití známe pily rozmetací, omítací, zkracovací i formátovací - stačí si vybrat. Nesmíme zapomínat na jejich správnou údržbu.

Kdo by neznal omamnou vůni čerstvě nařezaného dřeva a pilin. A kdo by neznal „cirkulárku!“ Pod tímto obecným názvem se skrývá kotoučová pila na dřevo. Kotoučové pily jsou nepostradatelným pomocníkem na podélné i příčné dělení dřeva, řezání zakřivených tvarů, dělení konstrukčních latí a desek, pro přímé řezy v masivním dřevu, výrobě drážek, půldrážek a podobně.

Jak funguje kotoučová pila na dřevo

Jako všechny dřevoobráběcí stroje pracuje kotoučová pila na principu přenosu energie z motoru na pracovní hřídel, kolo nebo buden, kde se upíná samotný nástroj. Ten působí přímo na dřevo, odebírá třísku a tím mění rozměry a tvar dřeva. Stroj jen dodává energii nástroji, sám přímo na dřevo nepůsobí. Nástrojem všech kotoučových pil je kruhový list s ozubením, který je připevněn na vodorovné hřídeli a poháněné řemenem nebo elektromotorem. Kotouče se liší průměrem, počtem, tvarem a velikostí zubů i použitým materiálem - podle účelu použití. Méně používaná je kotoučová pila s pilovým kotoučem vyrobeným z nástrojové oceli. Takový kotouč má poměrně krátkou životnost a musíme jej často ostřit. Je vhodný jen na práci s masivním dřevem. Daleko vyšší životnost mají pilové kotouče, které mají na zubech naspájkované plátky ze slinutých karbidů nebo z polykrystalického diamantu. Výborně se hodí pro řezání deskového materiálu. Kotoučové pily na dřevo obsahují jednu samotnou pilu na dřevo, dva upínací klíče pro kotoučovou pilu, jednu vodící lištu a některé i laserové vodítko pro přesný řez.

Kotoučové pily na dřevo stolní, rozmetací, omítací, zkracovací

Podle způsobu využití rozlišujeme několik druhů** kotoučových pil na dřevo**, k základním a univerzálním strojům patří:

Stolní kotoučové pily. Slouží k prořezávání desek i kulatiny, pro příčné i podílné řezy masivního dřeva, dřevotřísky, dřevěného obložení, nábytkových desek (i pro řezání plastů). Základem je stojan, ve kterém je umístěn pilový agregát. Pilový kotouč vyčnívá nad stůl a materiál k řezu posouváme ručně proti pilovému kotouči.. Pro přesnost řezaného materiálu slouží podélné pravítko. Většina těchto pil obsahuje i boční zkracovací vozík na přesné krácení dílců. Stolní kotoučové pily jsou charakteristické svojí maximální užitkovostí, výkonem, životností a nízkou cenou.

Rozmetací kotoučové pily – s masivní konstrukcí, slouží k podélnému dělení dřeva na několik menších částí jedním přechodem pilou. To umožňuje několik stejně velkých pilových kotoučů upnutých na hřídeli stroje. Speciálním typem rozmetací pily je stroj s jedním pilovým kotoučem. Používáme jej tak, že materiál položíme na dlouhý stůl, procházíme pilou podél materiálu a odřezáváme kus po kuse. Tyto pily jsou vhodné pro přířezy a truhlářské dílny.

Dalším typem jsou** omítací pily** s podobnou konstrukcí jako pily rozmetací. Na hřídeli jsou však umístěny dva pilové kotouče, jeden pevný a jeden posuvný. Jejich vzdálenost nastavujeme podle šířky řeziva. Horní ramenové zkracovací pily - používají se převážně v truhlářských dílnách pro příčné dělení řeziva a přířezů. Motor i s kotoučem můžeme posunovat po rameni, materiál přitom leží na stole. Při ruční práci přitáhneme pilový agregát k sobě, prořízneme materiál a pila se vrací do původní polohy.

Zkracovací kotoučové pily na dřevo jsou určeny pro kolmé, příčné i skloněné zkracovací řezy prken, fošen a trámků (a jejich prostorové kombinace). Zkracovací kotoučové pily mostového typu mají řezací jednotku výškově přestavitelnou a s celým mostem i naklonitelnou. Upínací jednotka je posuvná v upínací drážce a otočná pro šikmé řezy.

Posledním typem jsou formátovací pily, které dělíme na horizontální a vertikální. Na rozdíl od klasické kotoučové pily má horizontální formátovací pila ještě menší pilový kotouč, který se točí proti směru hlavního kotouče. Menší kotouč vyčnívá nanejvýš 2mm nad stůl pily a nařezává spodní povrchovou vrstvu materiálu. Tím se zabrání možnému vytrhávání spodní strany laminovaných nebo dýhovaných desek hlavním kotoučem. Tyto pily jsou vybaveny velkým posuvnýcm stolem s výložníkem, který zabezpečuje přesní vedení velkoplošných materiálů do řezu. Horizontální formátovací pily jsou určeny nejen pro řezání desek, ale i kulatiny. Vertikální formátovací pily tvoří šikmý stojan, o který opíráme rozsekané deskové materiály. Před stojanem můžeme pohybovat břevnem s pilovým agregátem a dělat vodorovné i svislé řezy. Výhodou vertikálních formátovacích pil jsou nízké nároky na prostor.

Kotoučové pily na dřevo – nejprodávanější typ pily

Oblíbeným typem na našem trhu je** kotoučová pila na dřevo HWS 500**. Prodává se v celoocelovém provedení a hodí se pro domácí dílnu, v řemeslné a zemědělské výrobě. Její předností je stabilní kolébka s lehkým chodem, tlumičem narazů a zpětnou pružinou. Výhodou je i utavřený kryt pilníkového listu, který zajišťuje tichý chod a vysokou stabilitu. Jedná se o snadno transportovatelný stroj se stabilním pojezdem a velkými koly. Má robustní svařovaný rám ze čtyřhranných ocelových profilů. Tato kotoučová pila je díky svojí vyšší hmotnosti vysoce stabilní, odolná proti nárazu, poškrábání i počasí – díky kvalitní práškové povrchové úpravě. Dodává se s pilovým kotoučem z chromové oceli a** otočným krytem pilového kotouče**. Technické parametry kotoučové pily na dřevo HWS 500:

 • řezný výkon 160 mm
 • maximální prořez 180 mm
 • průměr pilového kotouče 500 mm
 • řezná rychlost 4560 mm za minutu
 • otáčky 2890 ot.za minutu
 • pohon: elektromotor
 • příkon 2000 W
 • elektrické připojení 230 V
 • pracovní výška 960 mm
 • rozměry (šxvxh) 1100 x 1060 x 660 mm
 • hmotnost 80 kg

Kotoučové pily na dřevo, broušení pil

Pokud si sami troufneme na broušení kotoučových pil, musíme dodržovat několik zásad: pilu nejdříve zaklínujeme v patě stolu, aby se nechvěla a neprotáčela. Brousí se pouze její hřeben, čili pouze ta hrana, která se zařezává do dřeva. Rozmyslíme si, jakou možnost broušení si vybereme. Buď plochým pilníkem brousíme všechny zuby, musíme však dodržovat úhel, se kterým byly hrany zubů vyrobeny. Tento úhel musí být pro všechny zuby stejný, protože jinak by se kotouč nerovnoměrně opotřebovával. Další možností je broušení trojúhelníkovým pilníkem, který si zapřeme o sousední zub a brousíme jeden zub po druhém. Tímto způsobem dosáhneme stejného úhlu řezných hran.

Kotoučové pily na dřevo, úprava zubové mezery

Pokud chceme** pilový kotouč** vyvážit (aby neházel a neničil tak ložiska), je nutné mít všechny mezery mezi zuby stejně hluboké. Pomocí tužky zajistíme zjistíme nejnižší patu zubů na pile. Potom pomalu (ručně) pilu roztočíme a touto nejnižší polohou vedeme patní kružnici. Pomocí kulatého pilníku upravíme každou mezeru mezi zuby tak, aby se dotýkala naznačené patní kružnice.

Kotoučové pily na dřevo, egalizování

Egalizování je výraz pro proces** srovnávání zubů pily**. Nejdříve musíme dosáhnout zpětného chodu pily. U některých typů pil stačí zmáčknout příslušné tlačítko, u některých je nutné prohodit fáze třífázového motoru pily tak, aby se motor točil obráceně. Egalizování se provádí při nízkých otáčkách pily. U dražších typů pil opět přes tlačítko, potenciometr nebo řídící jednotku, u levnějších strojů postačí, když je budeme střídavě zapínat a vypínat Potom použijeme hrubý brusný kámen, kterým se opatrně přibližujeme shora k zubům pily. Nejprve se chytne pár zubů, postupně čím dál víc. Je nutné, aby se chytily všechny zuby, což znamená, aby hroty všech zubů byly na stejné kružnici.

Při práci s jakýmkoli druhem a typem pily je nutné dodržovat zásady bezpečnosti práce, jen tak se můžeme těšit z vlastnoručně vyrobené pergoly, položené dřevěné podlahy nebo zrekonstruované půdy...

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id13403 (magazinpodnikani.cz#1656)


Přidat komentář