Domácí vinotéka - výběr a koupě

Víno je živý organismus a kulturní nápoj. Pokud chcete víno dlouhodobě skladovat a udržovat ho při konstantní teplotě, je vhodné pořídit si domácí vinotéku. Byla by jistě škoda přijít o to, co nám kvalitní vína mohou přinést.

Ne každá domácnost disponuje kvalitním vinným sklepem vhodným k dlouhodobé archivaci vína. Možnou alternativou jsou domácí vinotéky - praktické elektrospotřebiče s prosklenými dvířky, vzhledem i funkcí připomínající chladničku, které vínu poskytnou správné skladovací hodnoty a díky svému luxusnímu designu s nerezovými prvky se stávají elegantním doplňkem interiéru.

Na co se zaměřit před koupí domácí vinotéky

Na jaké parametry je dobré se zaměřit, když si půjdete zakoupit domácí vinotéku? Kupříkladu se jedná o spotřebu elektrické energie – hlučnost – objem přístroje a zároveň možný počet uskladněných lahví – typ (vestavěný, nebo volně stojící) – design – cenu. Díky vhodně vybrané vinotéce pak můžete podávat Vaše oblíbené víno prakticky ihned. Nebude potřeba žádného dodatečného chlazení, nebo naopak dosáhnutí vyšší teploty apod.

Po nákupu vinotéky nákup vína

Než samotným vinotékám, jako takovým, se zaměříme spíše na jejich obsah. Chloubou každého milovníka vína není ani tak vinotéka, jako taková, ale spíše to, co se v ní ukrývá. Vinotéka pro správné uchování a skladování vín je jakousi třešinkou na dortu, která umožňuje vínu udržet si svoje jedinečné vlastnosti, aroma, chuť, než dojde na jeho otevření a koštování.

Nakupujeme vína

Jste znalcem vína, nebo nakupujete tzv. podle líbivosti etikety, láhve, či na základě doporučení Vašich kolegů, známých, přátel, apod.? V případě druhém a třetím nejste rozhodně sami. Ono, do detailu se orientovat a vyznat ve vínech, není zase tak jednoduché. A ani nestačí teoretických znalostí, kdy byste si prostudovali nějakou tu tematicky zaměřenou knihu apod. Víno je třeba poznat i z jeho skutečné stránky, tj. podle barvy, vůně, chuti, která se Vám při prvním doušku rozvine v ústech, a ještě po posledním loku budou doznívat jeho spodní tóny.

Nakupujeme vína s odbornou pomocí

Skuteční znalci vína poznají, zda mají před sebou víno kvalitní, či nikoliv. Ti méně znalí posoudí víno podle toho, zda jim prostě chutná, či nikoliv. Chcete-li vyzkoušet něco nového, anebo chcete mít jistotu v kvalitě vína, pak si můžete nechat ve specializovaném obchodě, ať už kamenném, nebo v e-shopu, poradit. Do láhve vína tzv. nevidíte, a tak jen těžko můžete poznat, zda je zrovna Vámi vybrané víno kvalitní, ať už budou Vaše kroky směřovat do kamenné vinotéky, nebo „virtuální“. V obou případech je tak vhodné dát přednost solidnímu a spolehlivému prodejci. U něj máte jistotu, že se Vám dostane kvalitních produktů i odborného poradenství.

Vína z Moravy a Čech

Proč hned ve výběru vína zabrousit do zahraničí, když i u nás je možné si zakoupit řadu kvalitních vín. Najdou se i tací milovníci vína, kteří právě na vína z Moravy a Čech nedají za mák dopustit a zůstávají „věrni“ umění našemu vinařství, respektive zkušeným a znalým vinařům. Samotná vína si můžete vybrat podle jednotlivých vinařství, máte-li svá oblíbená, nebo také podle podoblastí, kde pěstuje a následně zpracovává vinná réva.

Vína z Moravy a Čech – nejžádanější vína

Která vína z Moravy a Čech patří mezi ta nejžádanější, nejprodávanější? K velmi oblíbenému vínu patří například Muškát Moravský 2011 pozdní sběr, dle Chardonnay 2012 pozdní sběr, Veltlínské Zelené 2011 pozdní sběr suché, Sauvignon 2011, Rulandské Šedé 2010 pozdní sběr aj.

Dovozová vína

Tak, jako je možné si zakoupit například spotřebiče ryze české, ale i zahraniční výroby, tak i v případě vín máme na výběr, zda sáhneme po tuzemských, nebo dovozových vín. Vždy záleží čistě na samotném zákazníkovi, zda dá přednost domácímu, nebo zahraničnímu produktu. Každá oblast, země může přinést něco nového, kvalitnějšího apod. V případě vína se nemusí ani tak jednat o zkušenost v pěstování a zpracování vína, jako spíše v podmínkách pěstování.

Dovozová vína ze všech koutů světa

Pokud bychom se podívali například do Itálie, pak odtud pochází jedno z nejznámějších vín s označením Chianti. V případě Chianti si můžete například zakoupit Chianti DOCG 2010 Filetto, které pochází ze slunného Toskánska. Krásnou rubínově červenou barvou a zemitou vůní se zase může pochlubit Castellare Chianti Classico DOCG 2010, které se hodí k rozličným pokrmům. V případě vín z Argentiny a Chile, stojí za vyzkoušení například Cabernet Sauvignon Viu Manent, nebo Merlot Viu Manent, či Malbec Viu Manent. Také vína z Německa jsou velmi chutná a žádaná. Zakoupit si můžete například Ryzlink rýnský Steinberger Riesling 2009 pozdní sběr, Ryzlink rýnský Steinberger Riesling 2010 Kabinet suché, či Ryzlink rýnský Kloster Eberbach – Riesling 2010 suché aj. A pokud bychom se podívali do Rakouska, pak můžete ochutnat například Holzapfel Gr üner Veltliner Steinfeder 2011.

vinotéka

Víno pozdního sběru

Výše jste si mohli všimnout, že se často u vín, tedy těch nejžádanějších, opakuje pozdní sběr. Co je tím vůbec myšleno? Pozdním sběrem jsou označována vína, u kterých probíhá sklizeň vinných hroznů v pozdějším termínu. Konkrétně se hrozny pro vína pozdního sběru sklízí v době, kdy jejich cukernatost dosahuje 21 – 24 °NM. Vyberete-li si** víno pozdního sběru**, pak se Vám dostane vskutku kvalitních, extraktivních, suchých, či polosuchých vín.

Výběr z hroznů - přívlastková vína

Vedle označení pozdní sběr, se také můžete setkat s uvedením výběr z hroznů. Zde se jedná o přívlastková vína, která jsou vyrobena z hroznů, jež jsou vyzrálá na 24 – 27 °NM. Takové víno je plné chuti, extraktivní a obsahuje vyšší procento alkoholu, někdy i vyšší procento zbytkového cukru.

Ledové víno - víno ze zmrzlých hroznů

Určitě bychom neměli opomenout skutečnou delikatesu mezi víny, kterou snad nikdo nepohrdne. Pokud jste doposud neměli tu čest ochutnat ledové víno, je možná na čase, to napravit. Již název tak trochu prozrazuje výrobu vína. Ledové víno je záměrně vyrobené ze zmrzlých hroznů. Současně vzniklý mošt vykazuje nejméně 27 °NM cukernatosti. Máte-li rádi sladkost, pak si u ledového vína bezpochyby přijdete na své. Jen je třeba počítat s o něco vyšší cenou.

Slámové víno - víno s přívlastkem

A v neposlední řadě zde máme také slámová vína. Jedná se o vína s přívlastkem. Tato vína vznikla ze sklizených hroznů, které se ještě následně dosoušely na slámě, případně rákosu, a to po dobu minimálně třech měsíců. I slámová vína jsou sladká, a tak jako ledová, poněkud dražší. Ale za ochutnání a vyzkoušení rozhodně stojí.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12640 (magazinpodnikani.cz#95)


Přidat komentář