Bytové akvárium na míru

Bytová akvária jsou skvělým prvkem, který oživí Váš interiér. Na trhu existují různé druhy akvárií, můžete si nechat sestavit i akvarijní komplet přesně na míru od profesionálů, kteří vědí jak vytvořit ten správný ekosystém pro rybičky.

Základem akvaristiky a spokojených rybiček je ekosystém, jež je vytvářen rostlinami v akváriu.** Akvarista začátečník přitom může mít problémy s vytvořením toho správného ekosystému.** S tím mu může pomoci právě akvarijní komplet na klíč.

Při koupi akvária na míru se musíte rozhodnout, jestli budete chtít provozovat akvárium sladkovodní či mořské a jaký tvar Vaše akvárium bude mít a kam jej umístíte.

Bytová akvária na míru, akvária jako dekorace bytu

Akvárium slouží z velké části také jako dekorace. Pokud se rozhodnete si akvárium pořídit, pamatujte na to, že tím hlavním je vytvořit prostředí, které bude simulovat přirozené životní prostředí ryb a zároveň bude doplňovat náš interiér a lahodit našemu pohledu. S tím Vám mohou pomoci specializované firmy, které se zabývají bytovými akvárii na míru a akvarijními komplety na klíč. Akvárium také zlepšuje bytové ovzduší, což je patrné zejména v bytech s ústředním nebo plynovým topením.

Sestavení akvarijního kompletu na míru

Pokud se rozhodnete sestavit si akvarijní komplet na míru, odpadne Vám hodně starostí se zařizováním akvária. Nemusíte shánět osvětlení, vytápění, filtr, rostlinky a dekorační materiály. Odborníci akvárium zařídí a vybaví rybičkami, které se spolu tzv. snesou. Rybičky se totiž dělí na rybičky společenské a rybičky nesnášenlivé. Společenské druhy rybiček žijí v hejnu a vyžadují společnost rybiček svého druhu. Zatímco rybičky nesnášenlivých druhů si hájí své teritorium. Pokud není akvárium dost velké, může docházet k bojům mezi rybičkami.

Akvárium na míru bývá navržené přesně podle Vašich představ tak, aby doplňovalo Váš interiér. Můžete si tak vybrat jeho velikost i tvar.

Podle čeho vybrat vhodné akvárium?

Akvária se dělí podle několika kritérií. Jedním kritériem je například rozdělení podle biotopu.

Akvária podle biotopu

Akvária podle biotopu jsou:

Sladkovodní akvária

V těchto akváriích se chovají především sladkovodní druhy ryb. Sladkovodní akvária mohou být studenovodná a tropická.

Mořská akvária

I mořská akvária se dělí na studenovodná a tropická. Nejoblíbenější jsou tropická akvária, která nabízí nepřeberné množství pestrobarevných rybiček.

Akvária bez ryb

Existují ovšem i akvária bez ryb, ve kterých se chovají sasanky, krevetky, živé korály a další.

Akvária podle konstrukce

Akvária podle konstrukce jsou:

Celoskleněná litá akvária

V současnosti se již moc nepoužívají, protože mívají sklon k praskání. Jejich výhodou je ovšem odolnost vůči korozi a chemikáliím.

Rámová akvária

Rámová akvária jsou akvária s ocelovým rámem, který stmeluje skleněné stěny a dno akvária. Jejich velkou nevýhodou je sklon ke korozi, proto je nahrazují dnes prakticky nejoblíbenější akvária lepená.

Lepená akvária

Dno a zbylé čtyři stěny jsou tvořeny skleněnými tabulemi slepenými silikonovým lepidlem.

Akvária se dále mohou dělit podle skladby organismů v nich žijících na druhová, společenská a biotopní akvária. Podle tvaru se akvária dále dělí na rovná, vypouklá, panoramatická a rohová akvária.

Kam akvárium umístit?

Při umisťování akvária neberte v potaz jen jeho dekorační účel, ale také myslete na rybičky. Akvárium by nemělo být situováno v místě, kam svítí přímé slunce, ale ani na tmavém místě, protože potom byste museli rybičkám celodenně dosvěcovat. Nejvýhodnější je tedy světlé místo, kam ale nedopadají přímé sluneční paprsky.

Podklad akvária je také velmi důležitý. Podklad by měl být pevný, vodorovný a hladký. Nerovnosti totiž působí neúměrný tlak na sklo. Není tedy vhodné akvárium stavět přímo na nábytek.

Akvarijní rybičky, které jsou vhodné pro začátečníky

Chcete si vybrat složení rybiček sami? Potom musíte myslet na to, že nelze vybírat jen takové rybičky, které se Vám líbí. S výběrem rybiček Vám jistě poradí případní sestavovatelé Vašeho akvarijního kompletu na míru. Pokud se ale rozhodnete si akvárium zařídit sami, řiďte se raději následujícími radami a vyhledejte odborníka.

Pokud jste začínající akvaristé, kteří nemají žádné zkušenosti s chovem rybiček, potom byste měli vybírat z těch druhů rybiček, které nejsou náročné na chov. Až získáte zkušenosti, můžete postupně doplňovat akvárium svými vysněnými druhy.

Krunýřovec skvrnitý (Ancistrus cirrhosu)

Jde o klidnou rybku žijící u dna, která dosahuje velikosti 10 – 12 cm. Ideální teplotou chovu je 24 – 28°C.

Mečovka zelená (Xiphophorus hellerii)

Jde o čilou rybku o velikosti 8 – 15 cm. Rybky potřebují dostatek prostoru na plavání a vodu o teplotě 21 – 27°C. Mečovka zelená žije v hejnu a je společenskou rybičkou.

Parmička nádherná (Puntius conchonius)

Jde o stříbřitě zlatou rybku o velikosti 8 – 10 cm žijící v hejnu o ideálním počtu mezi 8 – 15 ks. Teplota vody by se měla pohybovat mezi 18 – 24°C.

Razbora klínoskvrnná (Trigonostigma heteromorpha)

Patří mezi nejoblíbenější druhy, doporučuje se chovat v hejnu o minimálním počtu 6 kusů při teplotě vody pohybující se mezi 22 – 25°C. Jde o nenásilnou rybku a hodí se do společenských akvárií.

Tetra černá (Gymnocorymbus ternetzi)

Jde o klidnou rybku o velikosti 5 – 6 cm, která je vhodná i do společenských akvárií.

Nebojte se investovat do většího akvária, i když se Vám může zdát, že s menším akváriem je méně práce, není tomu tak. Čím větší akvárium, tím se v něm lépe udržuje ekosystém. Nejmenším vhodným akváriem pro začátečníka je potom nádrž o velikosti 100 – 150 litrů.

Jak se o akvárium starat?

I o akvárium navržené a zařízené na míru se musíte starat. Mezi základní údržbu, kterou musíte provádět patří: odkalování dna, výměna vody, odstraňování řas, úprava rostlin, čištění vnitřních skel nádrže a samozřejmě krmení rybek. Některé firmy ovšem nabízejí i plný servis, to znamená, že se postarají i o pravidelnou údržbu Vašeho akvária.

Důležitou součástí akvária je systém filtrace vody, díky níž bude voda čistá a průzračná. Je také důležité akvárium vybavit fungujícím zařízením pro produkci oxidu uhličitého, který je základní složkou fotosyntézy rostlin v akváriu.

Při krmení rybiček zkontrolujte, jestli jsou všechny rybičky živé. Pokud se Vám nepodaří objevit mrtvou rybku včas, může znečistit nádrž a nebo nakazit i ostatní rybičky. Je důležité také kontrolovat správnou teplotu vody v nádrži, stačí jen malá odchylka a rybičky mohou začít odumírat. Pokud vlastníte akvárium, musíte se starat nejen o rybičky, ale také o** rostliny** v něm, jelikož vytváří ekosystém důležitý pro přežití rybiček. Odstraňujte tedy mrtvé listy.** Každé 2-3 týdny je nutné vyměnit alespoň 20 % vody v akváriu**.

Bytové akvárium na míru

Bytová akvária v současnosti slouží také jako doplněk interiéru. Bytové akvárium na míru je navržené tak, aby se do Vašeho bytu designově hodilo. Pro akvaristu začátečníka je výhodné, využít možnosti, nechat si sestavit celý akvarijní komplet na míru, to znamená, zařídit akvárium odborníky. Nemusíte se tak obávat o zdraví svých rybiček.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12891 (magazinpodnikani.cz#498)


Přidat komentář