Benzínová sekačka na trávu

Krásně posekaný trávník na zahradě je naší vizitkou. O trávník je ale potřeba správně pečovat. Základem je sekání trávy kvalitní sekačkou. Přinášíme vám pár rad jak vybrat správný typ benzínové sekačky na trávu.

## Základní kritéria, ovlivňující výběr benzínové sekačky

Podívejme se na výčet nejzákladnějších kritérií, které je třeba před nákupem sekačky vzít v úvahu:

 • velikost udržované plochy
 • povaha terénu
 • požadovaná výsledná kvalita trávníku
 • míra členitosti terénu
 • výbava sekačky
 • částka, kterou jste ochotni investovat

## Jaké existují druhy benzínových sekaček?

Abychom získali všeobecný přehled, podívejme se, jaké základní druhy sekaček existují a jak se dělí:

 • rotační - ty mohou být benzínové, ale také elektrické
 • bubnové
 • diskové
 • vřetenové
 • strunové

Posledně jmenované strunové sekačky jsou vhodné spíš pro dokončení úpravy nepřístupného terénu nebo pro sekání malých ploch. Nejčastěji používaným typem jsou elektrické nebo mnohem praktičtější benzínové sekačky.

Elektrickou nebo benzínovou sekačku?

Přestože dáváme benzínovým sekačkám přednost, rádi bychom zůstali objektivní. Proto pokusíme se oba typy pohonu krátce porovnat. Výběr sekačky podle typu jejího pohonu je totiž dilema mnohého zahrádkáře. Jaký typ typu pohonu sekačky na trávu je vhodnější? Vždy záleží na konkrétních požadavcích. Záleží na rozloze sekané plochy a také ta tom, jaký komfort sekačky nabízejí. Podívejme se na rozdíly mezi elektrickým a benzínovým pohonem sekačky:

Elektrické sekačky

Elektrická sekačka je vhodná pouze pro sekání menší plochy. Nesmíme také zapomenout, že u elektrické sekačky bude zapotřebí zajistit přívod elektřiny. A zde může být při rozhodování jasno. Za elektrickou sekačkou budeme muset neustále tahat dlouhý kabel. Během sekání pak musíme neustále na elektrický kabel dávat pozor! Elektrické sekačky navíc bývají většinou mnohem hlučnější než benzínové.

Benzínové sekačky

První, čeho si všimnete a co při práci oceníte, je nižší hlučnost benzínové sekačky. Také velikost sekané plochy vás při použití benzínové sekačky neomezuje. Netaháte za sebou žádný elektrický kabel, práce s benzínovou sekačkou je tedy mnohem komfortnější a pohodlnější. Při výběru podle typu pohonu bychom tedy dali přednost benzínové sekačce.

Jak výkonný motor sekačky vybrat?

Výkon sekačky je velmi důležitý parametr, výkon motoru rozhodně nepodceňujte. Je třeba si uvědomit, že čím větší plochu budete sekat, tím větší potřebujete záběr sekacích nožů a tedy vyšší výkon motoru benzínové sekačky. Častou chybou při nákupu benzínové sekačky je snaha uspořit za každou cenu, kdy zákazník zakoupí sekačku s nedostatečně výkonným motorem. Nevhodně vybraný slabý motor benzínové sekačky je přetěžován a zkracuje se tím jeho životnost. K určení potřebného výkonu můžete použít jednoduchý výpočet - na každých deset centimetrů sekacího nože je potřeba výkon jedné koňské síly (výkon se značí HP). Například pokud požadujete šířku záběru sekacího nože 50 centimetrů, potřebujete, aby vaše sekačka měla výkon 5 HP.

Jaký krouticí moment motoru sekačky vybrat?

Krouticí moment motoru bývá opomíjenou hodnotu motoru sekačky. U motorů benzínových sekaček je tento údaj uváděn podobně jako u motorů osobních automobilů. Čím vyšší kroutící moment vaše benzínová sekačka má, tím delší trávník zvládne posekat. Obecně lze říct, že benzínová sekačka zvládne posekat maximálně dvakrát delší trávník než je hodnota kroutící momentu jejího motoru. To znamená, že maximální výška trávy se rovná dvounásobku maximální výše kroutícího momentu.

Jak vybrat sekačku podle šířky záběru?

Šířka záběru benzínové sekačky určí, jak rychle bude vaše zahrada posekaná. Čím větší šířka záběru sekačky, tím širší pás trávníku posekáte. Šířku záběru vybíráme podle plochy trávníku. Podle následujícího přehledu můžete vhodnou sekačku vybrat. V levé části je uvedena plocha trávníku, v pravé části postačující záběr sekačky.

 • 200 m2 – záběr 32 cm
 • 350 m2 – záběr do 40 cm
 • 500 m2 – záběr v rozmezí 40 – 45 cm
 • 1 000 m2 – záběr v rozmezí 45 – 53 cm
 • více než 1 000 m2 – záběr v rozmezí 53 – 56 cm

Jak vybírat sekačku podle koleček?

Kolečka sekačky velice ovlivňují komfort a pohodlí během sekání. Vybírejte takovou benzínovou sekačku, která má svoje kolečka dostatečně velká - v případě jakékoliv nerovnosti terénu je velmi oceníte. Zkontrolujte také, zda jsou** kolečka sekačky vyrobena z kvalitních materiálů.** Pokud budete sekat větší členitou plochu, dbejte na to, aby byla sekačka vybavena točivými předními kolečky. Taková kolečka pak se sekačkou usnadňují manipulaci.

Jak vybírat sekačku podle materiálu těla?

Obal neboli vlastní tělo sekačky ovlivňuje nejen cenu, ale vhodný materiál těla ovlivňuje životnost sekačky. K výrobě těla jsou používány tři materiály: plast, plech nebo slitina hliníku. Pojďme si vhodnost jednotlivých materiálů sekačky popsat:

 • plast - patří do skupiny nejlevnějších výrobků. Plast není kvalitní ani odolný. Tyto sekačky mají nejkratší životnost.
 • plech - sekačky opláštěné ocelovým plechem patří do střední třídy. Díky vyšší tuhosti jsou vhodné do členitějšího terénu. Jejich nevýhodou je ale velmi vysoká hmotnost. Práce s těžkou sekačkou bude namáhavá a nepříjemná.
 • slitina hliníku - sekačky nejvyšší třídy. Benzínové sekačky, vyrobené ze slitiny hliníku jsou velmi odolné a lehké. Díky jejich nízké hmotnosti se s nimi velmi dobře manipuluje a sekání trávy je velice komfortní.

Mulčování a sběrný koš sekačky

Sběrný koš je v dnešní době u sekaček standardem. Ve sběrném koši se tráva shromažďuje a sekačka za sebou posekanou trávu neponechává ležet. Sběrný koš pak stačí pouze vysypat. Ale máte kam? Řešením problému kam s posekanou trávou řeší** funkce mulčování**. Sekačka během své práce zároveň posekanou trávu rozemele na velmi malé kousíčky, které během provozu padají zpět do posekaného trávníku. Tímto způsobem je trávník zároveň pohnojen. Funkce mulčování tedy řeší problém s odpadem trávy a zároveň vašemu trávníku prospívá.

Jaké jsou ceny sekaček?

Pro většinu zákazníků může být při rozhodování o vhodném typu sekačky její cena. Na trhu nalezneme nabídku benzínových sekaček od 3000 Kč. Nákup takových sekaček ale rozhodně nedoporučujeme. Nízká cena je samozřejmě vyvážena velmi nízkou kvalitou. Jejich konstrukce je mnohdy řešená tak nevhodně, že v provozu nevydrží ani jednu sezonu. Jistě znáte ze svého okolí alespoň jednoho nespokojeného zahrádkáře, kterému u jeho levné sekačky neustále odpadávají kolečka... Nákupu nekvalitních sekaček se vyhněte. Vždyť velmi kvalitní sekačku pořídíte již od 10 000 Kč.

Jaký typ sekačky doporučujeme?

Pokud zvážíme všechna hlediska, dojdeme k názoru, že nejvhodnější typem je kvalitní benzínová sekačka:

 • vysoký výkon
 • nízká hlučnost
 • žádné kabely
 • komfortní a pohodlná práce

Pro nákup benzínové sekačky doporučujeme vybírat z široké nabídky od renomovaných výrobců. Ceny jsou i v tomto případě příznivé a pořídíte zde vždy velmi kvalitní benzínovou sekačku. Takové sekačky pak zaručují dlouhou životnost. Práce na zahradě s kvalitní benzínovou sekačkou se pak pro vás stane zábavou.

Právní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu. id12825 (magazinpodnikani.cz#377)


Přidat komentář